آزمایش آمنیوسنتز

توسط دی ۴, ۱۳۹۶ مقالات بدون نظر

آزمایش آمنیوسنتز

آزمایش آمنیوسنتز در صورتی که ضروری باشد بین هفته های ۱۶ تا ۱۸ حاملگی انجام می شود . هدف از انجام آمنیوسنتز بررسی جنین قبل از زایمان می باشد .

در این زمان رحم به مقدار کافی بزرگ شده است و جنین در مایع غوطه ور می باشد . برای انجام دادن آمنیوسنتز و تشخیص قسمتی ، با جمع شدن مایع آمنیوتی که جنین و جفت هم سر راه نباشند از سونوگرافی استفاده می شود . قسمتی از شکم را روی رحم قرار دارد را تمیز می کنند و پوست و بی حس می کنند و از یک سوزن از شکم که به رحم وارد می شود استفاده می کنند  . به وسیله سرنگ اندازه ای از مایع حفره آمنیوتیک که در اطراف جنین وجود دارد خارج می شود . برای اینکه این آزمایش انجام شود تقریبا از ۳۰ میلی گرم مایه آمنیوتیک استفاده می شود .

آزمایش آمنیوسنتز

آزمایش آمنیوسنتز

برخی از ناهنجاری هایی که از طریق آزمایش آمنیوسنتز قابل بررسی هستند شامل موارد ذیل می شود

  • بیماری هایی  اسکلتی مانند استئوژنزیس ایمپرفکتا و عفونت های جنینی مثل هرپس یا سرخجه
  • مشکلات دستگاه عصبی مرکزی ، مثل آن انسفالی
  • بیماری های خونی
  • ناهنجاری های مادرزادی

آمنیوسنتز در چه زمانی باید اجام شود

بهترین زمان برای آزمایش آمنیوسنتز هفته های ۱۵ و۱۶ حاملگی یعنی از اولین روز از آخرین دوران قاعدگی  می باشد به دلیل اینکه قبل از هفته چهاردهم بارداری اندازه مایع آمنیون بسیار ناچیز می باشد که احتمال دارد امکان پذیر نباشد . از سمتی دیگر هم انجام آمنیوسنتز بیشتر از هفته ۱۸ بارداری بخاطر اینکه سلول های جنینی فعال احتمال دارد و اینکه سلول های جنینی به خوبی رشد نکرده اند در جواب آزمایش خطایی رخ دهد .

نکنه : جهت ارزیابی  ناهنجاری های ژنتیکی و کروموزومی قبل از هفته چهاردهم حاملگی از طریق دیگری می توان برای دریافت نمونه اسفاده شود که به آن CVS می گویند . در این روش درمانی از پرزهای جفتی نمونه برداری می شود .

کدام گروه از زنان باردار مناسب انجام آمنیوسنتز هستند

تست‌های غربالگری که با نمونه‌گیری مقدار اندکی از خون زن باردار به  همراه سونوگرافی انجام می‌شوند، می‌توانند ریسک ابتلا به سندرم داون یا اختلالات لوله عصبی را مشخص کنند. انجام این تست‌ها محدود به سن خاصی نیست و برای تمامی زنان باردار در هر سنی قابل انجام است.

سایر مقالات مرتبط به سونوگرافی :

سونوگرافی خوب در تهران

سونوگرافی NT

سونوگرافی

سونوگرافی بیضه

سونوگرافی دیسک کمر

سونوگرافی  تخمدان پلی کیستیک  

هم چنین شما عزیزان می توانید جهت مشاهده نمونه کارهای بیشتر به گالری سایت مراجعه نمایید و یا در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و کانال تلگرام ما را دنبال کنید :

در خصوص اطلاعات سونوگرافی و یا جهت کسب نوبت می توانید با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید :

شماره ی تماس :  ۴۴۱۶۲۱۲۶
۰۹۰۱۳۴۰۱۷۸

آدرس سونوگرافی سروش (سونوگرافی غرب تهران )

آدرس:بزرگراه ستاری جنوب، ابتدای بلوار فردوس غرب_بعد از تقاطع شهید ورزی

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمد زاده سونوگرافی سروش در غرب تهران

 

 

ارسال نظر

پنج × 1 =

Call Now Button