آمادگی قبل از سونوگرافی

توسط دی ۱۹, ۱۳۹۷ سونوگرافی, مقالات بدون نظر

آمادگی قبل از سونوگرافی

برای انجام سونوگرافی دقیق نیاز به رعایت برخی نکات قبل از سونوگرافی می باشد . آمادگی قبل از سونوگرافی در تمامی روش ها یکسان نمی باشد . به عنوان مثال در برخی از روش های سونوگرافی نیاز به مثانه پر بوده و در برخی دیگر باید قبل از انجام سونوگرافی ناشتا بود تا محتوای آن به خوبی بررسی شود .

آمادگی قبل از سونوگرافی

آمادگی قبل از سونوگرافی

آمادگی قبل از سونوگرافی

آمادگی قبل از سونوگرافی شکم و کیسه صفرا

برای انجام سونوگرافی کیسه صفرا و شکم بهتر است از ۶ الی ۸ ساعت قبل ناشتا باشید . بعد از مصرف غذا به ویژه غذاهای چرب، صفرا از طریق کیسه صفرا و یا مجاری صفراوی به داخل روده ها وارد می شود . این کار منجر به هضم غذا می شود . اگر قبل از این سونوگرافی چند ساعت ناشتا باشید، این مواد صفرا تخلیه نشده و می توان با دقت بیشتری محتوای آن را بررسی نمود . در این حالت بررسی سنگ کلیه و ضایعه بسیار راحت تر تشخیص داده می شود .

قابل ذکر است که در صورت ناشتا بودن، گاز کمتری در داخل روده قرار می گیرد به همین علت سونوگرافی کلیه، کبد، طهال، لوزالمعده و … راحت تر انجام می شود.

آمادگی قبل از سونوگرافی لگن

در بررسی فضای لگن می توان رحم در بانوان و پروستات و غدد سمینال وزیکول در مردان را به خوبی بررسی نمود .

برای بررسی تمام مواردی که در لگن وجود دارد بهتر است مثانه پر باشد . در صورت پر بودن مثانه جزئیات بیشتری قابل بررسی می باشد .

آمادگی قبل از سونوگرافی داپلر رنگی عروق

در این نوع از سونوگرافی نیاز به آمادگی خاصی قبل از انجام سونوگرافی نمی باشد . در صورت بررسی عروق شکمی، شریان IVC، داپلر رنگی کلیه و … نکات قبل از سونوگرافی شکم و کیسه صفرا را رعایت نمایید .

شایان ذکر است که در برخی موارد این سونوگرافی ها نیاز به تمیز کردن روده ها با استفاده از روغن کرچک، و یا داروهایی همچون دایمتیکون و … می باشد که توسط متخصص رادیولوژیست شما اطلاع داده می شود .

آمادگی قبل از سونوگرافی بارداری

در سونوگرافی سه ماهه اول بارداری نیاز به مثانه پر می باشد . در این شرایط می توان جزئیات را بهتر مشاهده نمود . بعد از این غربالگری در بارداری نیاز به آمادگی خاصی نمی باشد .

بهتر است قبل از مراجعه به منظور انجام سونوگرافی از مرکز خود اطلاعات لازم را کسب نمایید .

راه های ارتباطی با سونوگرافی سروش :

شماره تماس : ۴۴۱۶۲۱۲۵

پیچ اینستاگرام سونوگرافی سروش

آمادگی قبل از سونوگرافی واژنیال رحم و تخمدان

به منظور چکاپ رحم و تخمدان می توان با استفاده از کانال واژن و به کمک سونوگرافی ترانس واژینال تمام موارد مورد نظر را بررسی نمود . در این صورت بهتر است مثانه نیمه پر باشد .

آمادگی قبل از سونوگرافی کودکان

اقدامات قبل از سونوگرافی در کودکان همچون سونوگرافی بزرگسالان می باشد . اما ممکن است سونوگرافی شیرخواران و نوزادان کمی متفاوت انجام شود . به عنوان مثال برای انجام سونوگرافی رفلاکس معده نیاز به یک وعده شیر قبل از انجام آن می باشد .

در سایر روش های سونوگرافی بهتر است کودک در صورت امکان سیر باشد تا در هنگام انجام مراحل سونوگرافی به علت گرسنگی بی تابی نداشته باشد .

نتیجه گیری

به منظور انجام سونوگرافی بهتر است از نکات قبل از هر سونوگرافی آگاهی کامل داشته باشید تا در بررسی های انجام شده دچار مشکل نشوید . به مظنور اطمنینان از مراحل سونوگرافی نیز می توانید قبل از مراجعه نکات ضروری را از مرکز سونوگرافی خود پرسیده تا با خیال آسوده برای سونوگرافی مراجعه نمایید .

ارسال نظر

7 + 9 =

Call Now Button