آیا سونوگرافی برای جنین ضرر دارد ؟

سونوگرافی سروش – دکتر زهره محمدزاده – متخصص رادیولوژی و سونوگرافی

آیا سونوگرافی برای جنین ضرر دارد ؟

یکی از بیشترین درخواست های سونوگرافی ، سونوگرافی دوران بارداری است که می توان آن را به سونوگرافی سه ماهه اول بارداری ، سه ماهه دوم و سه ماهه سوم بارداری تقسیم کرد . وضوح کیفیت تصویر سونوگرافی باعث شده است تا این روش یکی از الزامات مراقبت های دوران بارداری شود و بدین وسیله ، ساختار و سطح بدن و مغز جنین به راحتی تحت تحت ارزیابی قرار می گیرد. امکان مشاهده جنین از زاویه مناسب در این روش به پزشک اجازه می دهدتا هر نوع ناهنجاری مادرزادی در مرحله مناسب تشخیص داده شده و رشد و حالت جنین ، مکان و موقعیت جفت و میزان مایع آمنیوتیک اطراف جنین تخمین زده شود .

انواع سونوگرافی

در حال حاضر چندین نوع سونوگرافی وجود دارد که کاربرد اصلی آنها یکسان است . سونوگرافی معمولی ، داپلر ( نوعی سونوگرافی رنگی از عروق خونی ) ، سه بعدی ، چهار بعدی ، اکوکاردیوگرافی جنین .

سونوگرافی غرب تهران که با نام سونوگرافی سروش فعالیت خود را در زمینه سونوگرافی و رادیولوژی شروع کرده است با مجهزترین دستگاه ها می تواند سونوگرافی دو قلو را انجام دهد و گزارشات دقیقی را از این سونوگرافی ارائه می دهد  . جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۴۴۱۶۲۱۲۵ – ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمائید .

بهترین و بی خطرترین سونوگرافی در بارداری

در حال حاضر سونوگرافی معمولی یا دو بعدی که تصاویر سیاه و سفید در اختیار پزشک قرار می دهد ، بی خطرترین روش تصویربرداری در دوران بارداری است که اغلب برای تایید ضربان قلب ، رد هرگونه مشکل و یال حاملگی خارج از رحمی ، تخمین سن بارداری ، تعیین موقعیت جنین و تشخیص ناهنجاری هایی مانند سندرم داون مورد استفاده قرار می گیرد .

آیا سونوگرافی برای جنین ضرر دارد ؟

آیا سونوگرافی برای جنین ضرر دارد ؟

چه مشکلاتی در بارداری با سونوگرافی قابل تشخیص است ؟

به طور کلی ، کل قسمت های جنین و اکثریت قریب به اتفاق مشکلات جنینی با سونوگرافی معمولی یا دو بعدی قابل بررسی می باشد و استفاده از سونوگرافی سه بعدی یا چهار بعدی در موارد خاص و محدودی کاربرد دارد . گاهی اوقات انجام سونوگرافی متوالی دو بعدی و یا حتی انواع سه بعدی یا چهار بعدی آن برای تشخیص ناهنجاری های ظاهری جنینی مانند شکاف کام یا برخی ناهنجاری های استخوانی کاربرد دارد اما به دلیل آنکه انواع سه بعدی و چهار بعدی آن انرژی بیشتر به جنین وارد می کند ، باید تنها در صورت لزوم و به تجویز پزشک انجام شود .
برخلاف تصور عمومی این سونوگرافی سه بعدی یا چهار بعدی نیست که نواقص جنینی را بهتر . دقیق تر نشان می دهد بلکه ذکر این نکته لازم است که دستگاه ناهنجاری ها را شناسایی نمی کند و متخصص رادیولوژیست است که با مهارت خود یافته ها را از هم افتراق داده و ناهنجاری ها را تشخیص می دهد که انجام این امر در بسیاری از موارد با سونوگرافی دو بعدی نیز امکان پذیر است . صحبت های دکتر زهره محمدزاده متخصص رادیولوژی و سونوگرافی را در این باره بشنوید :

سونوگرافی در سه ماهه اول بارداری

برای سونوگرافی سه ماهه اول مشابه سونوگرافی لگن نیاز به مثانه پر با همان شرایط ذکر شده است . این سونوگرافی به اهداف ذیل انجام می شود :
• تعیین سن حاملگی
• تعیین وجود ساک حاملگی
• تعیین موقعیت ساک حاملگی ( داخل یا خارج رحمی )
• مشاهده ضربان قلب جنین
• بررسی از نظر وجود توده یا کیست های تخمدانی
• بررسی از نظر احتمال وجود سقط جنین یا مرگ جنین

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + بیست =

Call Now Button