سونوگرافی سروش » سونوگرافی » اهمیت سونوگرافی در دوران بارداری
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

اهمیت سونوگرافی در دوران بارداری

سونوگرافی در دوران بارداری

سونوگرافی در دوران بارداری از اهمیت بالایی برخوردار است به طوریکه امروزه تمامی پزشکانی که در این حوزه فعالیت دارند، بارها در مورد اهمیت سونوگرافی در دوران بارداری به دلیل دستیابی به اطلاعات در مورد رشد و سلامت جنین و تشخیص و انتخاب تدابیر درمانی، صحبت کرده اند. سونوگرافی یکی از بهترین روش های تصویر برداری است که هیچ گونه عارضه ای ایجاد نمی کند و جزء کم خطرترین روش های تصویربرداری محسوب می شود. به همین خاطر توصیه‌ی اکید پزشکان از زمان تشخیص بارداری تا پایان دوره‌ی بارداری محسوب می شود.

سونوگرافی یک روش امن و کم خطر برای بررسی و تشخیص انواع مشکلات و کنترل جنین به شمار می رود.

در سونوگرافی، سونوگرافیست با صدور برگه مشاهدات خود می تواند به شکل چشم گیری به پزشک متخصص زنان کمک کند تا مادران باردار زایمان بهتر و کم خطرتری را تجربه کنند.

سونوگرافی در دوران بارداری به منظور دستیابی به اهداف زیر انجام می شود :

از اوایل اول بارداری اگر جنین در وضعیت خوبی نبود وبا مشکلاتی از قبیل: کمی  مایع درون کسیه آبی که جنین را احاطه کرده است، انواع بیماری های مادرزادی همچون سندروم داون و … ، را تشخیص داده و هر چه سریعتر برای درمان آن اقدام ویژه ایی صورت می گیرد.

 انواع سونوگرافی در دوران بارداری کمک می کند، تا میزان رشد، وزن، ضربان قلب و اینکه جنین در چه موقعیتی قرار گرفته است کنترل شود.

 

اهمیت سونوگرافی در دوران بارداری

سونوگرافی NT :

یکی دیگر از انواع سونوگرافی های حین بارداری و جزء غربالگری سه ماهه اول بارداری ، سونوگرافی ان تی می باشد ، با کمک این نوع از سونوگرافی تشخیص جنین هایی که با حجم زیادی از مایعات در پشت گردنشان جمع شده است و احتمال بیماری های کروموزومی و سندروم داونی  را بیش از هر جنین دیگر دارند را بررسی و تشخیص می دهد و این نوع از سونوگرافی نیز از سوی تمامی پزشکان حاذق توصیه می شود .

انجام هر نوع تصویربرداری یا سونوگرافی هایی در دوران بارداری صرفا به منظور وجود مشکلات، بیماری نمی باشد . بلکه به معنی آن است که ریسک ابتلا به این مشکلات و بیماری ها را کاهش دهد و همچنین این باور غلط باید از بین مردم برداشته شود و با آگاهی کامل به سمت انجام انواع آزمایشات لازمه سوق پیدا کنند.

سونوگرافی تعیین جنسیت :

مادران  باردار، در اواسط دوران بارداری خود به منظور تعیین جنسیت جنین  ، از سونوگرافی تعیین جنسیت استفاده می کنند، وجه تمایز چنین سونوگرافی ایی این می باشد که علاوه بر نام مشخص این سونوگرافی ، در حین تشخیص نوع جنسیت  از جنین به مشکلات دیگری نیز دچار شود را تشخیص می دهد . دراین نوع سونوگرافی اگر آلت جنین برآمده باشد جنین پسر خواهد و اگر چنین نباشد جنین دختر است اما در مواردی مشاهده شده است شکل کلیتورس  یکی از اندام جنسی دختران با آلت بر آمده پسران شباهت زیادی دارد ، در نتیجه امکان خطا در سونوگرافی تعیین جنسیت نیز وجود دارد.

سونوگرافی سه بُعدی :

با اختراع این نوع از سونوگرافی تحول عجیبی در این علم پدید آمد و روش های منسوخ شده قدیمی که در گذشته از آن استفاده می شد، مشاهدات را به صورت خاکستری و با کیفیت کمتری را در اختیار سونوگرافیست قرار میداد تا وقتی که این نوع  از سونوگرافی پا به  این عرصه گذاشت. سونوگرافی سه بعدی  یا دینامیک ،  زوایای اندام جنین به صورت سه بعدی  قابل مشاهده و بررسی می کند.

سونوگرافی چهار بعدی در مقایسه با سونوگرافی سه بعدی ، به تجهیزات جدیدتری نیاز دارد تا بتواند به سونوگرافیست کمک شایانی داشته باشد.

سونوگرافیستی که این نوع از سونوگرافی را انجام میدهد باید از مهارت لازمه برخوردار باشد تا بتواند خدمات مربوطه را به نحو احسن ارائه دهد.

سونوگرافی غرب تهران که با نام سونوگرافی سروش فعالیت خود را در زمینه سونوگرافی و رادیولوژی شروع کرده است با مجهزترین دستگاه ها آماده‌ی خدمت رسانی برای انواع سونوگرافی های دوران بارداری و ارائه‌ی گزارشات دقیق می باشد.  جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۴۴۱۶۲۱۲۵ – ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمائید

 

سوالات متداول :

آیا سونوگرافی سه بعدی زمان بر است؟

خیر ، مدت زمانی که در این نوع از سونوگرافی صرف می شود همانند دیگر سونوگرافی های دو بعدی و … است .

سونوگرافی سه بعدی را در چه دوره ایی از بارداری انجام می دهند؟

سونوگرافی سه بعدی برای مادران باردار از هفته ۲۴ تا هفته ۳۴ بارداری انجا م میدهند و همچنین  سونوگرافیست با تجربه ، به پدران و مادرانی که عجله ایی برای دیدن صورت فرزندشان را دارند هفته بیست و هفتم  را که بهترین وقت برای دیده شدن صورت جنین است را توصیه می کنند ، اما در هفته های بعدی  به دلیل فر رفتن سرجنین در لگن مادر ، به ندرت صورت جنین قابل مشاهده می شود.

اما ذکر یک نکته را اینجا لازم میدانیم : مادرانی که برانجام این نوع از سونوگرافی اصرار می ورزند توجه داشته باشد ، این نوع از سونوگرافی باید با توجه به تجویز پزشک حاذقی انجام شود چون امکان بروز آسیب های احتمالی وجود دارد.

انجام چه اقداماتی قبل از این  سونوگرافی ضروری است؟

معمولاً سونوگرافیست های که از این نوع تجهیزات برخوردار اند ، به مادران توصیه می کنند  یک یا دو هفته قبل از انجام سونوگرافی مایعات بیشتری مصرف کنند به دلیل اینکه بیشتر بودن دریافت مایعات در بدن مادران به شفافتر شدن مایع داخل کسیه آب که جنین را احاطه کرده است کمک کند اما توجه داشته باشید مصرف حجم زیادی از مایعات را به روز قبل از سونوگرافی موکول نکنید ، به مادران توصیه می شود در حین انجام سونوگرافی آرامش خود را حفظ کنند و از تماشای تصاویر فرزند خود لذت ببرند.

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − نه =

تماس با پزشک