بهترین زمان انجام سونوگرافی غربالگری دوم

سونوگرافی سروش – دکتر زهره محمدزاده – متخصص رادیولوژی و سونوگرافی

بهترین زمان انجام سونوگرافی غربالگری دوم

 

هدف از سونوگرافی سه ماهه دوم بررسی رشد جنین ، تعیین جنسیت جنین ، انجام سونوگرافی از نظر بررسی ناهنجاری های جنیی ( آنومالی اسکن ) است . در ادامه به طور مفصل به هر یک از این موارد می پردازیم.

 

بررسی رشد جنین با سونوگرافی غربالگری دوم بارداری

 

در سونوگرافی سه ماهه دوم رشد جنین و وزن جنین اندازه گیری می شود و سیر رشد جنین بر روی منحنی رشد قابل بررسی می باشد . دانستن اولین روز آخرین قاعدگی در بررسی رشد جنین خیلی اهمیت دارد . بنابراین همیشه سعی کنید این تاریخ را به صورت مکتوب حفظ کنید . در حال حاضر یکسری نرم افزار خاص وجود دارند که بر روی تلفن همراه قابل نصب بوده و اطلاعات کامل دوره عادت ماهیانه شما را ثبت و حفظ می کنند .

نکته : هرچه سن حاملگی بالاتر بالاتر می رود دقت سونوگرافی برای تعیین دقیق سن بارداری کمتر می شود .

دقیق ترین سن حاملگی با سونوگرافی در سه ماهه اول بارداری تعیین می شود و حداکثر یک هفته با سن واقعی جنین تفاوت دارد . ولی در ۳ ماهه دوم تا ۲ هفته و در ۳ ماهه سوم تا ۳ هفته سن حاملگی تعیین شده با سونوگرافی ممکن است از سن واقعی جنین کمتر یا بیشتر باشد .

 

بهترین زمان سونوگرافی-غربالگری دوم

بهترین زمان سونوگرافی-غربالگری دوم

غربالگری سه ماهه دوم و تعیین جنسیت

در اکثر نقاط دنیا از سونوگرافی برای تشخیص جنسیت جنین پیش از تولد استفاده می شود .تعیین جنسیت جدای از اینکه جهت اطلاع والدین باشد ، در بعضی از موارد از این جهت اهمیت دارد که برخی از بیماری های ژنتیکی صرفا فقط در یک جنس خاص ( فقط در دخترهایا فقط در پسرها ) ایجاد می شود .

در سه ماهه اول حاملگی بر اساس یکسری علائم سونگرافی می توان جنسیت جنین را حدس زد . ولی درصد خطای آن زیاد است . در سه ماهه دوم دستگاه تناسلی جنین پسر و دختر در ابتدای تشکیل تقریبا شبیه هم هستند ولی برای اطمینان از پسر و دختر بودن بهترین زمان برای جنین پسر هفته ۱۵ بارداری و برای جنین دختز ، هفته ۱۷-۲۰ بارداری است .

تشخیص جنسیت جنین بستگی به مهارت متخصص رادیولوژی ، کیفیت بالا و پیشرفته بودن دستگاه سونوگرافی و همچنین وضعیت جسمانی مادر دارد . هرچه مخهارت بالاتر و کیفیت دستگاه سونوگرافی بالاتر باشد درصد تشخیص صحیح بالاتر مید رود .

سونوگرافی غرب تهران که با نام سونوگرافی سروش فعالیت خود را در زمینه سونوگرافی و رادیولوژی شروع کرده است با مجهزترین دستگاه ها می تواند سونوگرافی دو قلو را انجام دهد و گزارشات دقیقی را از این سونوگرافی ارائه می دهد  . جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۴۴۱۶۲۱۲۵ – ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمائید .

 

عواملی که تشخیص جنسیت جنین را مشکل می کند

  • اضافه وزن شدید مادر باردار
  • زمانی که لگن جنین به سمت پایین رحم قرار دارد
  • زمانی که ران های جنین به شدت به هم چسبیده اند .
  • نزدیک بودن ناحیه تناسلی جنین به دیواره رحم یا جفت
  • کم بودن مایع دور جنین

در این فیلم شکل جنین را در هفته ۱۷ ببینید :

 

 

بررسی ناهنجاری های جنین یا آنومالی اسکن

به طور کلی اکثریت جنین ها طبیعی هستند ولی همه زنان باردار ( صرف نظر از سنشان ) شانس اندکی دارند تا جنینی با ناهنجاری های ساختمانی مبتلا به محدودیت های فیزیکی یا مغزی به دنیا آورند . با انجام آنومالی اسکن جنین می توان بسیاری از این ناهنجاری های ( نه همه آنها ) را تشخیص داد و یا وجود آنها را رد کرد .

بهترین زمان انجام آنومالی اسکن

در اکثریت کشورها آنومالی اسکن بین هفاته های ۲۳-۱۸ بارداری انجام می شود . در ایران به دلیل این که اجازه سقز قانونی در صورت وجود ناهنجاری  در جنین فقط تا پایان هفته ۱۸ داده می شود ، لذا انجام آن معمولا در ابتدای هفته ۱۸ و گاهی زودتر درخواست می شود .

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − سه =

Call Now Button