تشخیص سندرم داون با سونوگرافی NT

سونوگرافی سروش – دکتر زهره محمدزاده – متخصص رادیولوژی و سونوگرافی

تشخیص سندرم داون با سونوگرافی NT

آیا می دانید سندرم داون چیست؟ راه های پیشگیری از سندرم داون را می دانید؟ تشخیص سندرم داون با سونوگرافی NT چگونه است ؟ در مطالب زیر به این سوالات پاسخ داده شده است .

سندرم داون چیست ؟

سندرم داون که در گذشته مونگولیسم نیز نامیده می شد، یک بیماری ژنتیکی است که به دلیل وجود یک کوروموزوم اضافه در  DNA فرد به وجود می آید.

.

علائم سندرم داون

این بیماری دارای علائم مختلف از جمله :

  • نا هنجاری های عمده یا خفیف در ساختار یا عملکرد ارگان ها می باشد.

از جمله علائم عمده  و زودرس که تقریبا در همه بیماران مشاهده می شود:

  • وجود مشکلات یادگیری و نیز محدودیت و تاخیر در رشد و نمو می باشد.
  • افراد با سندرم داون نسبت به جنبه های اجتماعی محیط خویش بسیار حساس هستند.
  • عواطف و نیازهای همچون سایرین دارند و باید از فرصت های یکسانی برخوردار شوند .
  • اگر این افراد تحت مراقبت های مناسب قرار بگیرند و در فعالیت های روزمره دخالت داده شوند در کار هایی همچون ادامه تحصیل ،رفتار اجتماعی و اداره امور شخصی خود موفق می گردند این کودکان می توانند بیاموزند و در طول زندگی خود قادر به پرورش مهارت ها هستند و به زبان ساده با سرعتی متفاوت از دیگران به اهداف خود می رسند.

ضرورت غربالگری در دوران بارداری

سندرم داون یا اختلالات کروموزومی ، با آزمایشاتی که روی خون مادر انجام می شود و سونو گرافی، قابل شناسایی است . طبق آمار ۲۰ درصد سندرم داون در خانم هایی که بعد از سن ۴۰ سالگی باردار می شوند دیده می شود ولی ۸ درصد خانم هایی جوانی که جنین آنها به سندرم داون مبتلا هستند دارای سابقه اختلال کوروموزومی نبوده یا ازدواج فامیلی و هیچ سابقه قبلی نداشته اند . بنابرین امروزه توصیه می شود که تمام خانم های باردار صرف نظر از سن و شرایط خانوادگی، غربالگری اختلالات کوروموزومی و به خصوص سندرم داون را انجام بدهند.

روش های تشخیصی سندرم داون

  • تشخیص سندرم داون با سونوگرافی NT

غربالگری در حدود هفته ۱۱ تا ۱۳ هفته و ۶ روز انجام می شود. در ابتدا یک سونوگرافی دقیق از جنین انجام می شود که ضربان قلب جنین، میزان مایع و محل جفت بررسی می شود سپس اختصاصا ضخامت پشت گردن جنین بررسی می شود. طبق مشاهدات، کودکانی که مبتلا به سندرم داون هستند ، پشت گردنشان مایع جمع می شود که اصطلاحا به آن افزایش NT می گویند. یعنی پشت گردن آنها ضخامت غیر طبیعی دارد که با سونو گرافی بررسی می شود.

بعد از سونوگرافی  NT مادر به آزمایشگاه ارجاع  داده می شود. یک آزمایش خون خاص از مادر گرفته می شود تا اختلال کروموزومی بررسی شود. معمولا بعد از آن که خانم باردار جواب آزمایش را می گیرد و به پزشک مراجعه می کند اگر جز گروه پر خطر باشد لازم است از جنین، مایع دورجنین و جفت نمونه گیری شود و سلول های جنینی بررسی گردد. سپس کشت کروموزومی انجام شود در صورتی که آزمایش نوع اول خوب بود آزمایش نوع دوم انجام می شود یعنی دوباره بین هفته ۱۵ تا ۲۰ بارداری به دستور پزشک معالج خود به آزمایشگاهها معرفی می شود و دوباره با گرفتن آزمایش خون از مادر آزمایش غربالگری نوبت دوم انجام می شود اگر جواب آزمایش مثبت باشد نشانه ابتلا به سندرم داون ۱۰۰ درصد نیست و توصیه می شود که آمینیو سنتزهم انجام شود.

به منظور انجام سونوگرافی خوب و دقیق باید به یک مرکز سونوگرافی خوب مراجعه نمایید .

جهت دریافت مشاوره از سونوگرافی سروش می توانید با شماره ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمایید .

پیچ اینستاگرام سونوگرافی سروش

با کمک سونوگرافی مقداری از مایع دور جنین نمونه برداری می شود و سلول های جنینی جدا می شود سپس با کشت کروموزومی، کروموزوم های جنین بررسی می شود و در نهایت گروهی که مبتلا به سندرم داون باشند شناسایی می شوند و اجازه ختم بارداری به مادر داده می شود.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

Call Now Button