تفسیر سونوگرافی بارداری 

توسط خرداد ۶, ۱۳۹۷ سونوگرافی, مقالات بدون نظر

تفسیر سونوگرافی بارداری 

امروزه سونوگرافی روشی است که ایمن می باشد و تهاجمی صورت نمی گیرد  و بسیار دقیق می باشد و جهت بررسی جنین صورت می گیرد این روش به مرور زمان به وسیله مامایی لازم جهت مراقبت از خانم باردار مشخص شده است .

سونوگرافی غرب تهران که سروش نام دارد با جدیدترین دستگاه ها می تواند انواع سونوگرافی را انجام دهد . هم چنین سونوگرافی سروش با کادر مجربی که در اختیار دارد به بهترین شکل می تواند سونوگرافی و تصاویر را تشخیص دهد و بهترین گزارش را از سونوگرافی دریافت شده به بیمار ارائه دهد . جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۴۴۱۶۲۱۲۵ – ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمائید .

مهم ترین دلیل استفاده از سونوگرافی چیست

ساک بارداری حدودا ۴٫۵ هفته و محتویات نطفه درون ساک حدود ۵ هفته می توان مشاهده کرد . جنین در حدود ۵٫۵ هفته قادر می باشد  رویت و اندازه گیری شود و نیز سونوگرافی می تواند ناحیه حاملگی درون رحم و خارج رحم را مشخص کند .

قابلیت زیست پذیری جنین در روزهای اول حاملگی در حال خونریزی واژینال می توان تشخیص داد . ضربان قلب جنین حدود ۶ هفته به صورت کامل شنیده می شود . اگرچه ضربان قلب جنین شنیده شود یعنی ۹۵ درصد حاملگی با موفقیت همراه بوده ست . سقط جنین اصولا با متغیر شدن شکل ساک بارداری و حضور نداشتن جنین یا ضربان قلب به وضوح دریافت می شود .ضربان قلب جنین در دوران بارداری اهمیت بسیاری دارد .ضربان قلب معمولا در هفته ششم بین ۹۰ الی ۱۱۰ ضربان در دقیقه و در هفته نهم بین ۱۴۰ الی ۱۷۰ بین هفته پنجم الی هشتم کمتر از ۹۰ ضربان قلب در دقیقه خطر سقط شدن را افزایش می دهد . در حالی که بسیاری از خانم ها در روز ۱۴ تخمک گذاری نمی کنند به همین دلیل داده های سونوگرافی می بایستی با احتیاط گزارش داده شود . تشخیص سقط اصولا با  چندین سونوگرافی صورت می گیرد . به طور مثال اگرچه سونوگرافی یک جنین ۷ میلی متری را مشاهده کرد ولی قادر نبود ضربان قلب آن را به صورت کامل تشخیص دهد در این زمان هفت الی ده روز بعد دو مرتبه سونوگرافی انجام می شود تا میزان خطا کاهش یابد . زمان آزمایش بارداری که مثبت بوده است هم جهت بررسی روز دقیق حاملگی مفید می باشد . سونوگرافی در ۳ ماهه اول قادر می باشد بارداری زود هنگام خارج از رحمی را به موقع تشخیص دهد .

تعیین کردن سن بارداری و بررسی اندازه جنین

اندازه گیری بدن جنین قادر است که سن بارداری را بالعکس کند . بیمارانی که آخرین دوره قاعدگی خود را فراموش کرده اند این نوع اندازه گیری جهت تعیین سن جنین مورد نیاز می باشد . در ماه های بعد حاملگی اندازه گیری پارامترهای رشد کردن جنین را تعیین می کند .

در سونوگرافی اندازه گیری های ذیل اصولا صورت می گیرد .

تفسیر سونوگرافی بارداری

تفسیر سونوگرافی بارداری

  • مقدار CRL ( طول فرق سر تا دنبالچه )

این اندازه گیری بین هفته هفتم تا هفته سیزدهم صورت می گیرد و سن دقیق جنین و بارداری را تعیین می کند . نکته مهم این می باشد که زمانی که سن بارداری تشخیص داده شد به وسیله پارامتر CRL نبایست به وسیله سونوگرافی دیگری این سن تغییر کند .

  • قطر سن جنین

قطر بین دو سمت سر جنین این سونوگرافی پس از هفته سیزدهم بارداری صورت می گیرد . از ۲٫۴ میلیمتر در هفته سیزدهم به حدود ۹٫۵ سانتی متر می رسد . کودکان گوناگون با یک وزن دور سرشان با هم متغیر می باشد .

  • طول استخوان ران FL

اندازه گیری بزرگ ترین استخوان بدن ثقلدر می باشد رشد طولی جینی را مشخص کند . مفید بودن آن تشابه قطر سر جنین است . از ۱٫۵ سانتی متر رشد جنین در هفته چهاردهم به حدود ۷٫۸ می رسد .

  • دور شکم جنین AC

در روزهای آخر حاملگی این اندازه گیری اهمیت بسیاری دارد . این بیشتر منعکس کننده سایز و وزن جنین می باشد تا سن جنین . این نوع اندازه گیری ها جهت کنترل روند رشد جنین اهمیت بسیاری دارد

سایر اندازه گیری ها

  • اندازه NT که همان مایع پشت گردن جنین می باشد
  • ساک بارداری GA
  • بررسی وزن جنین EFW
  • ضربان قلب جنین FHR

ارسال نظر

ده + چهار =

Call Now Button