جفت سرراهی کی و چرا ایجاد می شود ؟

جفت سرراهی کی و چرا ایجاد می شود ؟

جفت سرراهی یا چسبیده شدن جفت در محل دهانه رحم و کانال زایمان نوعی پدیده غیرطبیعی است . اما در چه زمانی این عارضه خطرناک است و علت آن چیست ؟در ادامه با ما همراه باشید .

آیا جفت سرراهی در سه ماهه اول خطرناک است ؟

وجود جفت سرراهی در سه ماهه اول بارداری خطرناک نیست . زیرا اغلب این جفت ها از محل خود خارج شده و در محل اصلی خود قرار می گیرد .

چرا جفت سرراهی ایجاد می شود ؟

هنگامی که بخشی یا همه جفت سوراخ داخلی سرویکس را بپوشاند ، جفت سرراهی وجود دارد . جفت سرراهی در ۳% تا ۶% زایمان های طبیعی در هنگام ترم وجود دارد . در سونوگرافی حدود ۴۵% حاملگی هایی که در سه ماهه اول و دوم بررسی می شوند ، مطرح می گردد.

این موارد در اثر لانه گزینی جفت در قسمت پایین و پری مثانه ( طوریکه سگمان تحتانی رحم و سرویکس را دچار بهم ریختگی می کند) رخ می دهد . همان طور که حاملگی پیشرفت می نماید ، قسمت عضلانی سرویکس طویل می شود و فاصله کناره جفت تا سوراخ سرویکس افزایش می یابد.

عکس جفت سرراهی

عکس جفت سرراهی

عوامل خطر جفت سرراهی

ریسک فاکتورهای جفت سرراهی شامل :

 • سگمن تحتانی مربوط به سزارین قبلی
 • سابقه جفت سرراهی
 • اسکارهای جراحی
 • حاملگی چند قلویی قبلی
سونوگرافی غرب تهران که با نام سونوگرافی سروش فعالیت خود را در زمینه سونوگرافی و رادیولوژی شروع کرده است که مجهزترین دستگاه ها را دارد و گزارشات دقیقی را  ارائه می دهد  . جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۴۴۱۶۲۱۲۵ – ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمائید .

علائم جفت سرراهی چیست ؟

بیماران معمولا با خونریزی واژینال بدون درد در سه ماهه سوم مراجعه می نمایند . خونریزی در اثر افاسمان سرویکس و دیلاتاسیونه سوراخ سرویکس که باعث پارگی بستر عروقی جفت می شود ، شروع می شود .

تشخیص جفت سرراهی چگونه است ؟

تایید جفت سرراهی با سونوگرافی با روش سونوگرافی از طریق پرینه در حالیکه مثانه خالی است و امکان شناسایی کافی هر دو لبه جفت و سوراخ داخلی سرویکس را فراهم می کند ، انجام می شود.

انواع جفت سرراهی

 1. وقتی که جفت تمام سوراخ داخلی سرویکس را بپوشاند ، جفت سرراهی کامل است .
 2. هنگامی که کناره جفت بخشیس از سوراخ سرویکس را بپوشاند ، جفت سرراهی ناکامل یا مارژینال وجود دارد .

جداشدگی جفت

جداشدگی جفت یکی از علل اصلی خونریزی واژینال در سه ماهه دوم بارداری است و به صورت جدا شدن زودرس جفت از میومتر در حالیکه جفت در موقعیت طبیعی قرار دارد ، تعریف می شود. جداشدگی همراه با خونریزی از عروق مادر در قاعده جفت است . جداشدگی جفت در ۵/. تا ۳/۱ درصد حاملگی ها رخ می دهند و در ۱۵ تا ۲۵ درصد مرگ های پری ناتال دخیل است . ریسک فاکتورهای جداشدگی جفت:

 • فشار خون مادر
 • مصرف سیگار
 • اعتیاد به کوکاکئین
 • تروما
 • سابقه قبلی جداشدگی جفت

جداشدگی جفت خطرناک است ؟

موقعیت آن  یا در خلف جفت است که منجر به خونریزی دارای فشار زیاد ۲ و با مرگ و میر جنینی زیاد می شود و یا مارژینال است که شایعتر بوده و خون با فشار کم زیر مامبران های جفت در موقعیت ساب کورونیک ، راه خود را باز کرده و باعث خونریزی واژینال می شود .

جداشدگی مارژینال جفت به خاطر جداشدگی لبه جفت رخ می دهد . خونریزی معمولا وریدی بوده و هماتوم شایعتر از همه در ناحیه زیر غشاء کوریونی مجاور جفت تجمع می یابد . ظاهر خونریزی ساب کوریون کاملا مشخص و شامل جدا شدن آمنیون از کوریون است که می تواند به طور طبیعی قبل از هفته ۱۶ و با شیوع کمتر بعد از این زمان مشاهده کرد .

ارسال نظر

19 − یک =

Call Now Button