خطرات جفت سرراهی برای مادر و جنین

سونوگرافی سروش – دکتر زهره محمدزاده – متخصص رادیولوژی و سونوگرافی

خطرات جفت سرراهی برای مادر و جنین

در جفت سرراهی موربیدیته مادری حدود ۵ درصد و مرتالیته وی کمتر از یک درصد است . مشکلاتی که با جفتسرراهی همراه است شامل PROM ، لیبر و تولد پره ترم ، جراحی ارگانهای مجاور رحم به علت وارد شدن ضربه به آنها ، مشکلات بی حسی و بیهوشی ، واکنشهای مرتبط یا انتقال خون ، تزریق بیش از حد مایع ، نفوذ غیرطبیعی جفت ، خونریزی پس از زایمان ، کم خونی ، ترمبوفلبیت و عفونت می باشد.

افرادی که مبتلا به جفت سرراهی کامل هستند ،  در معرض خطربالایی از تولد پره ماچور و نیاز به هیسترکتومی در زمان سزارین خواهند بود.

بزرگترین خطر مرتبط با مرگ و میر جنینی به علت تولد پره ترم وی است . خطرات جنینی دیگر شامل عضو نمایش غیرطبیعی و آبنرمالیتی های مادرزادی است . جفت سرراهی IUGR و SGA بودن جنین مرتبط است که تصور می شود به علت پرفیوژن ضعیف جفت یا کاهش حجم خون مادر به علت از دست دادن خون و انتی مادر است .

خطرات-جفت-سرراهی-برای-مادر-و-جنین

خطرات-جفت-سرراهی-برای-مادر-و-جنین

ارزیابی و تشخیص جفت سرراهی

زنی که با خونریزی واژینال سه ماهه سوم مراجعه می نماید ، نیاز به ارزیابی فوری دارد . اطلاعات لازم شامل حاملگی ، پاریتی ، تاریخ زایمان ، وضعیت کلی ، خونریزی ( مقدار ، اتفاقات شتابزده ، درد ) علائم حیاتی و وضعیت جنینی است .

ارزیابی شکمی شامل یک رحم نرم ، راحت ، بدون تندرنس و با تون طبیعی خواهد بود . تست های آرمایشگاهی شامل CBC و مشخص کردن گروه خونی RH و فاکتورهای انعقادی و در صورت امکان ، انجام کراس مچ می باشد . روش استاندارد تشخیص جفت سرراهی ، شامل انجام سونوگرافی شکمی است و این روش ۹۷-۹۳ درصد صحت دارد .

سونوگرافی غرب تهران که با نام سونوگرافی سروش فعالیت خود را در زمینه سونوگرافی و رادیولوژی شروع کرده است که مجهزترین دستگاه ها را دارد و گزارشات دقیقی را  ارائه می دهد  . جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۴۴۱۶۲۱۲۵ – ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمائید .

نتایج تشخیص جفت سرراهی

نتایج مثبت کاذب و منفی کاذب آن به علت فاکتورهایی مانند انگاژمان عضو سفالیک جنین ، جایگزینی جفت در خلف ، چاقی مادر ، فشار به سگمان تحتانی رحم به علت مثانه پر می باشد . در زنانی که هنگام ترم لبه جفت در ۲ سانتیمتر سوراخ داخلی سرویکس قرار گرفته است ، نیاز به سزارین دارند . اگر سونوگرافی موقعیت جفت را طبیعی گزارش نماید ، باید معاینه توسط اسپکولوم برای ردیابی علت خونریزی انجام شود . مانند سرویسیت ، پولیپ ، کارسینومای سرویکس ) . انجام تست های انعقادی برای رد کردن علل دیگر خونریزی مورد نیاز است . اگر درمان انتظاری مدنظر باشد ، باید معاینه توسط اسپکولوم معاینه لگنی قبل از این زمان مورد نیاز باشد ، باید زایمان سزارین مدنظر باشد ، قرار گیرد . به علت  خونریزی زیادی که هنگام معاینه روی می دهد ، فرد باید برای زایمان یا برای اتاق عمل آماده گردد .

تشخیص های پرستاری برای خانمی که جفت سرراهی دارد شامل موارد ذیل است:

·       کاهش برون ده قلبی مرتبط با از دست دادنه خون ثانویه به جفت سرراهی

·       نقص در حجم مایع به علت از دست دادن خون ثانویه به جفت سرراهی

·       افزایش حجم مایع به علت احیا و دادن زیاد مایعات .

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 20 =

Call Now Button