سونوگرافی سروش » سونوگرافی » در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می شود؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می شود؟

سونوگرافی رحم

برای بسیار از خانم ها بعد از مراجعه به پزشک متخصص زنان، سونوگرافی رحم تجویز می شود، که بعد از شنیدن آن قطعاً دچار نگرانی و استرس خواهند شد و قبل از انجام سونوگرافی، و تا حدی برای پی بردن به مشکل خود، احتمالاً از خود خواهند پرسید در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می شود؟ به طور کلی می توان گفت سونوگرافی رحم و تخمدان برای تشخیص بیماری های رحم و ضمائم آن نظیر کیست تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوشته قصد داریم به انواع سونوگرفی رحم و کاربرد آن ها بپردازیم. با ما همراه باشید؛

کاربردهای سونوگرافی رحم

کاربرد سونوگرافی رحم، بررسی رحم و تخمدان ها به منظور اندازه گیری و ارزیابی ارگان های موجود در لگن می باشد و شامل موارد زیر است:
• بررسی شکل، اندازه، محل قرار گیری رحم و تخمدان ها
• اندازه گیری طول و ضخامت دهانه رحم
• بررسی اندازه، محل و ساختمان توده های لگنی
• وجود توده یا مایع در رحم یا نزدیک به مثانه
• وجود تغییر در مثانه
• اختلال در ساختمان آناتومیک رحم
• جریان خون در ارگان های لگن
• وجود عفونت ها و اختلالات التهابی داخل لگن (PID)
• خونریزی بعد از یائسگی
• تشخیص فیبروم، کیست و سایر انواح توده ها در پلوریس
• تشخیص سرطان رحم یا مثانه
• تشخیص علت خونریزی غیر طبیعی یا درد
• رشد کودک در دوران بارداری
• تشخیص حاملگی خارج از رحم (تخم بارور شده در خارج از رحم رشد می کند)

روش های انجام سونوگرافی رحم

معمولاً سونوگرافی از روی شکم صورت می گیرد ولی در برخی موارد سونوگرافی از دورن واژن انجام می شود که به آن سونوگرافی واژینال یا ترانس واژینال گفته می شود. در روش واژینال یک وسیله بلند و نازک داخل واژن فرو برده می شود و اعضای لگن مورد بررسی قرار می گیرد.
در روش های سونوگرافی، وسیله ای به نام مبدل امواج صوتی را منتقل می کند. این امواج صوتی به اندام ها و بافت های شما می تابند و دوباره به مبدل تبدیل می شوند. رایانه امواج صوتی را به تصویری از اندام های شما که در صفحه ویدیویی ظاهر می شود، تبدیل می کند.

آمادگی قبل از انجام سونوگرافی

اگر قصد انجام سونوگرافی شکمی دارید، لازم است مثانه شما پر شود، برای این امر باید ۱ ساعت قبل از آزمایش ۴ لیوان یا بیشتر مایعات بنوشید. زمانی که مثانه کاملاً پر باشد، باعث می شود که اندام شما در تصویر واضح تر دیده شود.

سونوگرافی واژینال با مثانه ی خالی انجام می شود. شما قبل از تست باید مثانه خود را خالی کنید. توصیه می شود قبل از انجام هر دو سونوگرافی، لباس های گشاد و راحت بپوشید.

خطرات سونوگرافی

برای آزمایشات سونوگرافی از اشعه استفاده نمی شود و هیچ گونه خطری ندارند. تنها ممکن است در سونوگرافی واژینال، هنگام وارد کردن مبدل، احساس ناراحتی یا ترشحات بعد از آزمایش وجود داشته باشد.

سونوگرافی غرب تهران که با نام سونوگرافی سروش فعالیت خود را در زمینه سونوگرافی و رادیولوژی شروع کرده است با مجهزترین دستگاه ها آماده‌ی خدمت رسانی برای انواع سونوگرافی های دوران بارداری و ارائه‌ی گزارشات دقیق می باشد.  جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۴۴۱۶۲۱۲۵ – ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمائید

بعد از انجام سونوگرافی

سونوگرافیست تصاویر سونوگرافی را تجزیه و تحلیل کرده و گزارشی را به پزشک شما ارسال می کند. این گزارش هرگونه مشکلی در اندام های لگن، رگ های خونی یا جنین شما را نشان می دهد.
بعد از آن پزشک شما نتایج آزمایشات را تحلیل و بررسی خواهد کرد و ممکن است در صورت نیاز آزمایش های دیگری را برای بررسی دقیق تر سلامت اندام های لگنی شما، تجویز کند. آزمایشاتی از قبیل:
هیستروسکوپی؛ در این روش متخصص می تواند بدون برش به طور مستقیم از طریق یک لوله باریک حامل دوربین و چراغ، که از طریق واژن وارد رحم می شود، رحم را به طور کامل بررسی کند و به رفع مشکلات آن بپردازد. در هیستروسکوپی مخاط دهانه رحم، بافت پوششی داخل رحم و سوراخ های لوله فالوپ به طور کامل قابل مشاهده هستند. و اگر بافت های غیر طبیعی موجود باشند امکان برداشت و نمونه گیری از آنها وجود دارد.
لاپاروسکوپی؛ یک روش جراحی با حداقل تهاجم و بدون باز کردن شکم است. در جراحی به وسیلۀ لاپاروسکوپی از یک لولۀ باریک، بلند و مجهز به منبع نور به نام لاپاروسکوپ استفاده می‌شود. لاپاروسکوپ از طریق برش بسیار کوچکی که در ناحیۀ شکم ناف ایجاد می‌گردد وارد بدن شده تا از این طریق بتوان اعضای شکم یا لگن را مشاهده کرد. این روش برای تشخیص و درمان مشکلاتی همچون کیست‌ها، فیبروئیدها و عفونت‌ها به کار می‌رود.

خلاصه
به صورت کلی سونوگرافی روشی امن، مقرون به صرفه برای تشخیص بسیاری از بیماری ها می باشد که نتیجه ی آن مستلزم تجهیزات پیشرفته و دانش بالای سونوگرافیست برای تهیه ی گزارشات اولیه خواهد بود. ما در مرکز سونوگرافی سروش آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان خواهیم بود.

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

تماس با پزشک