رادیوگرافی دندان

سونوگرافی سروش – دکتر زهره محمدزاده – متخصص رادیولوژی و سونوگرافی

رادیوگرافی دندان

شاید تمامی افرادی که برای درد دندان خود و یا اقدامات دیگر به دندانپزشکی مراجعه می کنند در قدم اول دندانپزشک برای آنها عکس رادیوگرافی دندان را تجویز می کند . این عکس‌ها در تعیین وجود و وسعت حفره یا کرم‌خوردگی‌های دندان به کار می‌آیند. با توجه به عکس رادیوگرافی  دندان می‌توان  پوسیدگی دندان را حتی زمانی که مینا هنوز سالم به نظر می‌آید، مشاهده کرد.  این عکس حتی می تواند پوسیدگی مخفی شده زیر لثه ها را هم نشان دهد. در نتیجه عکس رادیوگرافی دندان موارد زیر مشخص خواهد شد.

  •  تشخیص آبسه دندان
  • آسیب استخوان ناشی از بیماری پیر دندانی
  • شکستگی‌های فک و دندان
  • سایر ناهنجاری‌های فک و دندان
  • اطلاعاتی در رابطه با دندان‌های درنیامده یا گیرکرده

با توجه به اطلاعاتی که پزشک از دندان می خواهد ممکن  است نوع تصویر برداری مختلف باشد برای مثال برای کرم خوردگی های دندان می توان از عکس بایت وینگ استفاده کرد.قسمت کوچکی از فیلم در نزدیک دندان مورد نظر قرار می گیرد  و شما باید فیلم را در داخل دهان خود نگه دارید و سپس با تنظیم کردن دستگاه اشعه  داده می شود  و تصویر بعد از تنها چند دقیقه حاضر می شود.میزان اشعه‌ای که زمان رادیوگرافی سنتی ساطع می‌شود، بسیار ناچیز است و مقدار اشعه به کار رفته برای گرفتن عکس دیجیتال حتی از این هم کمتر است.

رادیوگرافی دندان

عکس تک دندان

به این نوع عکس از دندان پری‌اپیکال  گفته می شود  و معمولا حداکثر از دو و یا سه دندان گرفته می شود با این  عکس  پوسیدگی‌های سطح جونده دندان‌ها برای دندانپزشک مشخص خواهد شد.برای درمان ریشه دندان نیز معمولا از همین عکس  و به تعداد چهار تا تهیه می شود و از آن ها استفاده می شود .عکس ها با هدف  وضعیت ریشه دندان، طول فایل و یا سوزن در کانال دندان، مواد پر کننده ریشه تمام طول ریشه را پر کرده‌اند یا خیر و کیفیت درمان ریشه دندان گرفته می شود. دستگاهی که این رادیوگرافی با آن تهیه می‌شود در انواع پیشرفته آن دوز اشعه‌ای کم به شما خواهد رسید.

عکس مخصوص کودکان

در عکس رادیوگرافی دندان برای کودکان اندازه فیلم ها کوچک تر  است  و به اندازه ای است که در داخل دهان اطفال قرار بگیرد و میزان اشعه استفاده شده در آن کمتر خواهد بود که با دستگاه میزان اشعه ایکس مشخص تنظیم می شود.

با تشکر مدیریت سایت سروش مرکز و رادیولوژی و سونوگرافی غرب تهران

 

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 3 =

Call Now Button