زمان انجام سونوگرافی آنومالی

توسط دی ۱۵, ۱۳۹۵ ماموگرافی, مقالات بدون نظر

زمان انجام سونوگرافی آنومالی

در سونوگرافی آنومالی، نیازی به پر کردن مثانه نمی باشد، زیرا شکم افراد باردار در سه ماهه دوم به اندازه ای بزرگ می باشد که پزشک، قادر به تهیه تصویری واضح از جنین باشد. در مقاله های قبلی در رابطه با سونوگرافی آنومالی توضیحاتی را ارائه داده ایم. جهت مشاهده مقاله بر روی سونوگرافی آنومالی کلیک نمایید. در این مقاله در رابطه با زمان انجام سونوگرافی آنومالی توضیحاتی را برای شما عزیزان ارائه داده ایم.

زمان انجام سونوگرافی آنومالی

چه زمانی برای انجام سونوگرافی آنومالی مناسب می باشد؟

به طور معمول از هفته سیزدهم بارداری، سه ماهه دوم بارداری آغاز می شود و تا هفته بیست و هشتم ادامه دارد. سونوگرافی آنومالی در اواسط سه ماهه دوم بارداری انجام میگیرد یعنی در هفته ۱۸  تا ۲۰ بارداری. زیرا در این زمان می توان بیشتر اندام های جنین را بررسی نمود و در سونوگرافی مشاهده نمود. پس به طور کلی زمان انجام سونوگرافی آنومالی بین هفته ۱۸ تا ۲۲ بارداری می باشد. پیشنهاد می شود همسرتان نیز همراه شما باشد زیرا با استفاده از سونوگرافی آنومالی می توان شکل و اندازه دست و صورت را به خوبی مشاهده نمود.

در انتخاب مکان مناسب جهت سونوگرافی آنومالی دقت نمایید. و به دلیل ارزان تر شدن قیمت، سونوگرافی را توسط تکنسین های آموزش ندیده انجام ندهید. سونوگرافی آنومالی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد زیرا خیلی از موراد را با استفاده از این سونوگرافی بررسی می نمایند. و برخی مشکلات احتمالی جنین، در این سونوگرافی مشاهده می شود. مرکز سونوگرافی سروش (سونوگرافی غرب تهران)  با مدیریت دکتر زهره محمد زاده متخصص رادیولوژی و سونوگرافی با بهره گیری از بهترین تکنولوژی و دستگاه های روز و برترین کادر پزشکی و آزمایشگاهی آماده ارائه خدمات سونوگرافی و رادیولوژی به هموطنان گرامی می باشد.

چه مواردی با سونوگرافی آنومالی بررسی می شوند

 • تشخیص بارداری چند قلویی
 • صورت جنین
 • لب شکری بودن جنین
 • جایگاه جنین
 • ساختار و شکل سر جنین
 • مشکلات مغذی نادر
 • بررسی ستون فقرات جنین
 • بررسی دست و پا و انگشتان جنین
 • ضربان و دریچه قلب
 • طول ران
 • سلامت کلیه ها
 • جنسیت
 • ارزیابی شکم و ارگان های داخلی جنین
 • ارزیابی جفت

روش انجام سونوگرافی آنومالی

در زمان انجام سونوگرافی آنومالی شکم مادر به حدی بزرگ شده است که ،پزشک بتواند توسط اسکن از جنین تصویری کاملا واضح دریافت کند.در نتیجه برخلاف سونوگرافی های سه ماه اول ،دیگر نیاز به پرکردن مثانه در سونوگرافی آنومالی نیست.

در این سونوگرافی دقیق بعد از زدن ژل بر روی شکم مادر ،با حرکت دادن مبدل بر روی شکم ،تصویر کودک از طریق امواج صوتی بر روی صفحه نمایش دیده می شود .

سپس پزشک قسمت های مختلف بدن جنین را بررسی و اندازه گیری می کند .در صورت خواستن اطلاعات در مورد دهانه ی رحم پزشک از مادر سونوگرافی واژینال می خواهد .اصولا تشخیص جنین در این نوع سونوگرافی گاهی مشکل است .

استخوان های کودک در اسکن به رنگ سفید هستند و قسمت های نرم بدن به رنگ خاکستری و مایع آمنیوتیک اطراف جنین به رنگ سیاه ،در این سونوگرافی دیده می شوند.

شرایط انجام سونوگرافی آنومالی

قبل از انجام سونوگرافی آنومالی باید مثانه پر باشد تا اعضای شکمی به درستی قابل مشاهده باشد. میزان آبی که برای پرکردن مثانه باید مصرف شود ۱ لیتر می باشد که مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند . این مسئله برای زنان باردار ایجاد درد و ناراحتی می کند ولی موقت بوده و برای انجام سونوگرافی الزامی می باشد. این موضوع مخصو.صا برای مادرانی که نگران جنین هستند از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. برای انجام سونوگرافی فرد باید بر روی تخت مخصوصی دراز کشیده و سونوگراف با حرکت دادن مبدل بر روی شکم تصاویری از جنین یا اعضای شکم به مانیتور منتقل می کند.

چه مواردی در سونوگرافی آنومالی بررسی می شود؟

 1. دستگاه های عضوی مهم جنین
 2. اطراف سر جنین
 3. قطر ران پای جنین
 4. مشاهده جفت
 5. بررسی ضربان قلب جنین
 6. بررسی ناهنجاری های عمده
 7. مشاهده موقعیت جنین
 8. تعیین جنسیت

فواید سونوگرافی آنومالی

یکی از مهم ترین و شایع ترین کاربرد های سونوگرافی آنومالی بررسی سلامت جنین می باشد که مواردی به شرح ذیل مورد بررسی قرار می گیرد:

 1. اطلاع از تشکیل کامل جنین
 2. ارزیابی ناهنجاری های جسمی جنین مانند لب شکری، پای کوتاه ، کوروئید مغزی، هیدرونفروز کلیوی
 3. تشخیص ناهنجاری های قلبی
 4. تشخیص آنونسفالی
 5. مشاهده و بررسی ناهنجاری در ستون فقرات
 6. تشخیص چند قلویی
 7. مشاهده رشد دست ها و پاهای جنین
 8. بررسی ضربان قلب جنین
 9. بررسی مایع آمنیوتیک جنین ( مایعی که جنین را احاطه کرده است)

 

اهمیت انجام سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی اسکنی از رحم و جنین در شکم مادر است .این سونوگرافی رشد جنین و محل قرار گیری جفت را بررسی می کند .

گاهی مادری ممکن است عکسی از جنین خود داشته باشد و یا زمان دقیق زایمان را بدانند .این موارد با انجام سونوگرافی آنومالی قابل انجام است.

ناگفته نماند که هدف اصلی انجام سونوگرافی آنومالی تایید رشد جنین در شکم مادر به صورت نرمال است .

مدت زمان لازم برای این سونوگرافی حدود ۲۰ دقیقه است ،در طول انجام سونوگرافی جنین از روی مانیتور برای مادر قابل مشاهده است .همچنین ضربان قلب جنین و تمام بخش های بدن وی که شاید حتی مادر از آنها سر در نیاورد توسط پزشک به مادر نشان داده می شود .در سونوگرافی آنومالی استخوان های جنین سفید رنگ هستند و بافت های بدن ؛خاکستری رنگ و مایع آمنیوتیک هم که اطراف جنین است ،به رنگ سیاه در صفحه نمایش دیده می شود.

 

 

با تشکر مدیریت سایت سروش سونوگرافی غرب تهران

ارسال نظر

1 × 2 =

Call Now Button