ساک حاملگی چیست و چه زمانی دیده می شود ؟

سونوگرافی سروش – دکتر زهره محمدزاده – متخصص رادیولوژی و سونوگرافی

ساک حاملگی چیست و چه زمانی دیده می شود ؟

ساک حاملگی ساختاری است که جنین را احاطه کرده است . در واقع این ساختار نشانه بارداری است و در مراحل اولیه رشد جنین ضروری است . در صورتی که وجود نداشته باشد بارداری اتفاق نمی افتد . حال سوال اینجاست این ساختار در هفته چندم حاملگی مشاهده می شود و به چه وسیله ای می توان آن را بررسی کرد ؟ با ما در ادامه همراه باشید .

ساک حاملگی در هفته چندم بارداری دیده می شود ؟

در اکثر منابع مرجع سونوگرافی ذکر شده است که اولین زمانی که می توان وجود ساک حاملگی را در حفره رحم با سونوگرافلی واژینال ( نه سونوگرافی شکمی ) تشخیص داد ، تقریبا پنج و نیم هفته بعد از تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی است . بنابراین اگر از زمان معمولی قاعدگی شما یک هفته گذشته باشد و شک به حاملگی داشته باشید ، در صورت باردار بودن شما سن احتمالی حاملگی شما بین ۶-۵ هفته می باشد و بنابراین حتی اگر تست خون بارداری شما مثبت باشد ، دیده نشدن ساک حاملگی در حفره رحم در این زمان با انجام سونوگرافی از روی شکم یک امر طبیعی است و در این موارد توصیه به تکرار سونوگرافی معمولا ۳-۲ هفته بعد می شود .

عکس ساک حاملگی

عکس ساک حاملگی

موارد ذیل در صورت تکرار سونوگرافی طبیعی است

  • ممکن است در زمانی که ذکر شد ساک حاملگی دیده شود ولی خود جنین و فعالیت قلب آن به دلیل کوچک بودن جنین دیده نشود و باز تکرار سونوگرافی در ۲-۳ هفته بعد توصیه می شود و این مورد هم طبیعی است .
  • گاهی ساک حاملگی و خود جنین هم در این سن حاملگی دیده می شوند ولی ضربان قلب جنین دیده نمی شود که باز هم غیر طبیعی محسوب نمی شود و تکرار سونوگرافی یک هفته بعد و یا سونوگرافی ترانس واژینال توصیه می شود . همیشه زنان باردار در سه ماهه اول درخواست پخش صدای ضربان قلب جنین را دارند که برای این منظور باید از سونوگرافی داپلر استفاده کرد . هرچند هیچ گونه عارضه ای برای استفاده از سونوگرافی داپلر ثابت نشده است ولی چون در روش داپلر انرژی صوتی بیشتری اعمال می شود لذا توصیه شده است که در استفاده از این روش قبل از ۱۲ هفته حاملگی احتیاط شود.
سونوگرافی غرب تهران که با نام سونوگرافی سروش فعالیت خود را در زمینه سونوگرافی و رادیولوژی شروع کرده است با مجهزترین دستگاه ها می تواند سونوگرافی دو قلو را انجام دهد و گزارشات دقیقی را از این سونوگرافی ارائه می دهد  . جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۴۴۱۶۲۱۲۵ – ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمائید .

سونوگرافی در چه صورت نیاز به تکرار دارد ؟

مواردی که بین هفته های ۶-۵ حاملگی غیرطبیعی نیست و نیاز به سونوگرافی پیگیری دارد شامل این موارد است :

  • دیده نشدن ساک حاملگی
  • دیده شدن ساک حاملگی و عدم رویت جنین
  • دیده شدن ساک حاملگی حاوی جنین و عدم رویت ضربان قلب جنین

تعیین موقعیت ساک حاملگی ( داخل یا خارج رحمی )

در واقع یکی از از اهداف سونوگرافی سه ماهه اول بارداری تعیین موقعیت ساک حاملگی است . وقتی وجود ساک حاملگی در حفره رحم ثابت شود تا حدود بسیار زیادی می توان اطمینان حاصل کرد که حاملگی طبیعی رخ داده است . هر چند در موارد بسیار نادری احتما حاملگی نرمال در حفره رحم هم زمان با وجود حاملگی خارج رحمی وجود دارد . بنابراین هر گاه تست خون شما از نظر بارداری مثبت باشد و بعد از ۶ هفته از تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی ، ساک حاملگی در حفره رحم دیده نشود ( البته با هر دو روش سونوگرافی شکمی و واژینال ) در این شرایط شک بالایی به حاملگی خارج رحمی ایجاد می شود و اگر تکرار تست خون شما در روزهای بعد میزان هورمون حاملگی در حال افزایش باشد این شک تقویت می شود و باید در سونوگرافی به دنبال حاملگی خارج رحمی بود .

این نوع بارداری در هر قسمت از دستگاه تناسلی می تواند رخ دهد . از جمله داخل حفره شکم ، در لوله رحمی ، تخمدان ، گردن رحم و حتی داخل عضله رحمی . ولی شایعترین محل لوله رحمی است . در موارد مثبت بودنه تست خون از نظر بارداری و عدم وجود ساک حاملگی داخل رحمی باید بررسی دقیق از نظر وجود حاملگی خارج رحمی انجام شود.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =

Call Now Button