سه سونوگرافی لازم در بارداری

سه سونوگرافی لازم در بارداری

چه زمانی در بارداری باید سونوگرافی انجام شود ؟ چند بار باید در بارداری سونوگرافی انجام داد؟ آیا می توان هر تعداد سونوگرافی در حاملگی انجام داد ؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به این سوالات پاسخ داده شود .

چه تعداد سونوگرافی در بارداری ضروری است ؟

در واقع می توان گفت ۲ تا ۳ بار سونوگرافی در بارداری ضروری است .

  1. یکی از آن ها در اویل بارداری است یعنی بعد از اینکه تست بارداری خانم مثبت است . زمان انجام این روش تصویربرداری در هفته ۶-۸ بارداری است . این سونوگرافی برای بررسی وجود ساک حاملگی در داخل رحم می باشد . همچنین تشکیل قلب جنین نیز با این روش بررسی می شود . در صورتی که ساک حاملگی دیده نشود یا قلب جنین تشکیل نشده باشد ، تشخیص حاملگی پوچ یا مولار داده می شود . در واقع سونوگرافی اولیه ، بارداری سالم را تایید می کند .
  2. تست های غربالگری

یکی دیگر از سونوگرافی های ضروری در هفته های ۱۲-۱۴ بارداری انجام می شود . این روش برای اندازه گیری ضخامت پشت گردن جنین و استخوان بینی برای رد ناهنجاری های کروموزومی انجام شود .

  1. سونوگرافی آنومالی : در هفته ۱۸-۲۲ بارداری برای تشخیص یا رد آنومالی های جنین انجام می شود که معمولا از سونوگرافی سه بعدی استفاده می شود به همین دلیل خانم ها از عوارض این نوع سونوگرافی می ترسند . در واقع باید گفت خانم ها نباید نگران این موضوع باشند زیرا عارضه ای دربرندارد . در این روش از امواج اولتراسوند استفاده می شود و هیچ اشعه ای در آن استفاده نشده است .
سونوگرافی-های-بارداری

سونوگرافی-های-بارداری

آیا سونوگرافی برای جنین مضر است ؟

برخی مادران تصور می کنند سونوگرافی طولانی مدت برای جنین مشکلاتی از قبیل عوارض پوستی ایجاد می کند که تصور اشتباهی است و همانطور که اشاره کردیم ضرری برای جنین به همراه ندارد .

آیا می توان هر تعداد سونوگرافی در حاملگی انجام داد ؟

ممکن است در خانمی به دلیل شرایط ویژه لازم باشد سونوگرافی به دفعاتی تکرار شود . نباید این مسئله الگویی برای همه خانم ها باشد . مثلا به دلیل شنیدن صدای غیرطبیعی جنین لازم باشد اکوی قلب جنین انجام شود . همچنین ممکن است به دلیل اختلال در رشد جنین و شک به اختلالات در رشد جنین در دفعات متعدد به صورت سریال سونوگرافی انجام شود تا رشد جنین مشاهده شود . بنابراین در موارد خاص برای تشخیص آنومالی یا اختلالات خاص یا تعیین رشد نرمال جنین ممکن است ضروری باشد تا به دفعات تکرار شود و تشخیص این موضوع بر عهده پزشک متخصصی می باشد که خانم باردار تحت نظر اوست .

سونوگرافی غرب تهران که با نام سونوگرافی سروش فعالیت خود را در زمینه سونوگرافی و رادیولوژی شروع کرده است که مجهزترین دستگاه ها را دارد و گزارشات دقیقی را  ارائه می دهد  . جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۴۴۱۶۲۱۲۵ – ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمائید .

 

توصیه هایی به خانم های باردار

تکرار سونوگرافی برای تشخیص و بررسی اختلالات در جنین مشکلی برای جنین به همراه نخواهد داشت و نباید نگران باشند . گاهی لازم است در اواخر بارداری و قبل از زایمان برای اندازه گیری وزن جنین سونوگرافی تجویز کند .

نتیجه :

سونوگرافی به تشخیص بسیاری از مشکلات قبل از زایمان کمک می کند و راهنمای خوبی برای پزشک متخصص می باشد تا پروسه بارداری را بهتر هدایت کند و به نتایج مطلوبی برساند .

 

 

ارسال نظر

چهارده + 15 =