سونوگرافی سروش » سونوگرافی » سونوگرافی آنومالی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی

بعد از هفته سیزدهم زن باردار وارد سه ماهه دوم بارداری خود خواهد شد. سونوگرافی آنومالی در بین هفته های هجده تا بیست بارداری انجام می شود  در سونوگرافی این دوره می توان  محل قرار گرفتن جنین، شکل و اندازه صورت و دست ها را مشاهده کرد.

سونوگرافی سروش تبحر زیادی در رابطه با انجام انواع سونوگرافی ها دارد . سونوگرافی سروش توسط دستگاه های پیشرفته ای که داراست می تواند بهترین و به روز ترین سونوگرافی ها را انجام دهد و با دقت کافی نتیجه سونوگرافی را به بیمار ارائه دهد. همچنین عزیزانی که تمایل به انجام انواع سونوگرافی دارند می توانند با شماره های ۴۴۱۶۲۱۲۵ – ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمائید .

نحوه انجام سونوگرافی آنومالی

در این سونوگرافی نیازی به پر کردن مثانه نمی باشد زیرا در این دوره شکم به اندازه ایی بزرگ شده است که می توان از راه اسکن شکم تصویر های خوبی را دریافت کرد.در ابتدا ژل ها به شکم شما مالیده می شود و پروب بر روی شکم شما حرکت داده می شود  متخصص سونوگرافی قسمت های مختلف بدن جنین را اندازه گیری و بررسی می کند .در سونوگرافی استخوان های جنین در اسکن سفید رنگ ظاهر خواهند شد و قسمت های نرم بدن به رنگ خاکستری مشخص می شوند و مایع آمنیوتیک در رحم مادر به رنگ سیاه در سونوگرافی دیده می شود.

سونوگرافی آنومالی
کاربرد سونوگرافی آنومالی

ساختمان سر جنین و مشکلات مغزی جنین درسونوگرافی آنومالی بررسی می شود.
در صورتی که جنین دارای شکاف کام لب باشد در این سونوگرافی مشخص خواهد شد.
از جهت طولی و عرضی ستون فقرات جنین بررسی می شود و مشخص می شود که استخوان ها در یک راستا قرار گرفته اند.
در مواردی دوقلو ها تا هفته بیستم بارداری هم مشخص نمی شوند این سونوگرافی دوقلوها را نشان خواهد داد .
ارگان های داخلی و شکم مورد معاینه قرار می گیرند.
قسمت های مختلف بدن از جمله :
اندازه گیری محیط اطراف سر (HC)
اندازه گیری محیط شکم (AC)
اندازه گیری استخوان ران (FL)

قلب کودک که باید دارای دریچه های هم اندازه باشد که باید با هر تپش باز و بسته شوند بررسی می شود .
جنین در رحم مادر مقداری از مایع آمنیوتیک را می خورد که به رنگ سیاه در سونوگرافی دیده خواهد شد  و به طور کلی معده بررسی خواهد شد .
گردش ادرار در کلیه ها و مثانه دیده می شود
انگشتان دست ها و پاها در این سونوگرافی شمرده می شود.
جفت، مایع آمنیوتیک و بند ناف مورد ارزیابی قرار می گیرند. جفت ممکن است در دیوار جلویی رحم یا دیوار پشتی رحم  و یا نزدیک با بالا یا پایین رحم باشد. اگر جفت پایین باشد بهتر است که سونوگرافی دیگری در سه ماهه سوم بارداری جهت ارزیابی موقعیت جفت و جنین انجام گیرد.

 تشخیص دادن نقایص جنین در اسکن آنومالی

متخصص در زمان سونوگرافی آنومالی ، یک لیست از اختلالاتی که امکان دارد جنین داشته باشد را در اختیار دارد تا بتواند آن ها را کنترل کند .

این اختلالات امکان دارد مسئله ی حادی باشد و زندگی جنین را به خطر بیاندازد که بعد از به دنیا آمدن نوزاد بتوان آن را درمان کرد . اگر در زمان اسکن اختلالات قابل درمان تشخص داده شود متخصص پزشک را مطلع می کند که به محض اینکه نوزاد به دنیا آمد مراقبت های مورد نیاز را انجام دهند و درمان را شروع کنند . بیشتر اختلالات موجود در لیست متخصص بسیار کمیاب می باشد و هیچ نگرانی نباید در این خصوص داشت .

بیشتر اختلالات مانند آنانسفالی – مشکلات نواحی شکم – دست و پا و نقص های لوله ی عصبی و حتی مشکلات کلیه به احتمال زیادی تشخیص داده می شود . اما بعضی از اختلالات همچون مشکلات قلبی و عروقی یا هیدروسفالی – انسداد دستگاه گوارش یا فتق دیافراگم تنها در نیمی از موارد این مرحله تشخیص داده می شود .
سونوگرافی آنومالی هنگامی انجام می شود که مثانه پر باشد . برخی از پرسنل از بیمار تقاضا دارند که یک لیتر مایع را پیش از انجام سونوگرافی مصرف کنند . برای بیشتر زنان باردار این مسئله بسیار ناراحت کننده است و دیگر زنان باردار هیچگونه دردی را از مثانه پر متوجه نمی شوند .

اما توصیه می شود افرادی که از این موضوع دردی را احساس می کنند  این موضوع را تحمل کنند چون مایع سریعی می باشد . مایعی که در مثانه موجود است به تکنسین کمک می کند که بهتر و واضح تر جنین را مشاهده کند و هنگامی که دیگر به مایع احتیاجی نباشد فرد می تواند مثانه خود را خالی کند .

 در هنگام سونوگرافی آنومالی ، فرد می بایست روی یک میز دراز بکشد و سونوگرافی کننده مبدل را روی شکم حرکت دهد . که به همین منظور تصاویری از جنین بر روی مانتیور منتشر می شود که پزشک آن را به بیمار شرح می دهد .

جهت مشاهده نمونه کارهای سونوگرافی سروش می توانید به قسمت گالری سایت مراجعه فرمائید .

مقالات مرتبط

سونوگرافی

سونوگرافی nt

سونوگرافی غربالگری

سونوگرافی چهاربعدی

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =

تماس با پزشک