سونوگرافی سروش » سونوگرافی » سونوگرافی تعیین جنسیت
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

سونوگرافی تعیین جنسیت

سونوگرافی تعیین جنسیت

یکی از شیرین ترین خاطرات در بین تمامی بانوان  ، مشخص شدن جنسیت جنین خود می باشد . تعیین جنسیت جنین قبل از تولد یکی از بهترین و احساسی ترین واکنش ها در سراسر جهان شناخته شده است . یکی از روش های مناسب برای بررسی این مسئله ، سونوگرافی تعیین جنسیت می باشد . اما سونوگرافی در هفته چندم انجام می شود ؟ درصد خطا در سونوگرافی چه میزان است ؟ با ادامه مطلب همراه باشید …

سونوگرافی تعیین جنسیت

سونوگرافی تعیین جنسیت

مقدمه

تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری و آماده شدن برای ورود یک عضو جدید در هر خانواده ای شور و اشتیاق زیادی به همراه دارد . برخی از بانوان قبل از اقدام به بارداری از روش ها گوناگونی به منظور تاثیر در تعیین جنسیت استفاده می کنند و برخی دیگر در طی دروان بارداری برای تشخیص جنسیت جنین خود اقدام می کنند . در ادامه هر دو روش به طور کامل توضیح داده می شود .

نقش تغذیه در تعیین جنسیت

تعیین جنسیت از گذشته تا کنون یکی از موارد پر اهمیت در بین خانواده ها می باشد . طبق تحقیقات صورت گرفته تغذیه نیز تاثیر بالایی در تعیین جنسیت پیش از بارداری دارد . این مورد در کشورهایی که رژیم های کم کالری دارند مانند کشور های صنعتی به شدت مشخص شده است به دلیل آن که تعداد فرزندان پسری که در این کشور ها متولد شده اند کمتر است .

در رژیم مناسب برای تعیین جنسیت جنین برخی موارد با توجه به درخواست زوج ها بیشتر مصرف می شود . برای بررسی و داشتن رژیم غذایی مناسب باید به یک متخصص تغذیه مراجعه نمایید .

سونوگرافی

یکی از مناسب ترین روش های تشخیصی استفاده از سونوگرافی است . با انجام سونوگرافی می توان به بررسی بسیاری از موارد پرداخت . سونوگرافی علاوه بر تشخیص بسیاری از بیماری ها می تواند جنسیت جنین را نیز بررسی نماید .

سونوگرافی های بارداری

امروزه زوج ها در تعیین جنسیت جنین خود بسیار عجله دارند از این رو ممکن است بیش از حد مجاز از سونوگرافی استفاده کنند . در طی دوران بارداری ، انجام پنج سونوگرافی برای بررسی جنسیت و سایر مشخصات جنین کافی می باشد .

تشخیص بارداری

اولین سونوگرافی به علت تشخیص بارداری در تمامی بانوان انجام می شود .

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری  در ۱۱ تا ۱۳ هفته بعلاوه ۶ روز انجام می شود . این سونوگرافی با بررسی از روی شکم مادر انجام می شود و در آن از سونوگرافی NT به منظور بررسی مایع پشت گردن جنین استفاده می نماییم . در سونوگرافی NT اندام های بدن جنین ، ستون فقرات ، دست ها و پا جنین به طور کامل مورد بررسی قرار می گیرد .

نمونه سونوگرافی NT

درصد اطمینان آزمایش سونوگرافی NT

طبق تحقیقاتی که بر روی بیش از ۱۰۰۰ زن بارداری صورت گرفته است ۷۵ درصد از مواردی که احتمال ابتلا جنین به سندروم داون گزارش شده درست می باشد . اگر سونوگرافی NT همراه با آزمایش خون انجام شود احتمال درست بودن بالا ۹۰ درصد می رسد .

سونوگرافی تعیین جنسیت در هفته چندم انجام می شود ؟

در مرکز سونوگرافی سروش ، تعیین جنسیت جنین را می توان از هفته ۹ به بعد با توجه به شرایط جنین انجام داد . همچنین با سونوگرافی سه ماهه اول بارداری می توان جنسیت جنین را مورد بررسی قرار داد . درصورتی که به دلیل وجود شرایط گوناگون در جنین امکان تعیین جنسیت در سه ماهه اول وجود نداشته باشد ، برای سونوگرافی مجدد هزینه در این مرکز دریافت نمی شود و دو هفته بعد از آن تعیین جنسیت به طور رایگان صورت می گیرد .

شایان ذکر است که تعیین جنسیت تمامی بارداری ها در هفته ۱۶ تا ۱۹ به خوبی قابل تشخیص می باشد .

احتمال خطا در سونوگرافی تعیین جنسیت

این روش تعیین جنسیت نیز مانند سایر موارد ممکن است درصد خطایی به همراه داشته باشد و دلایل مختلفی در ایجاد این مشکل ایفای نقش می کنند از جمله :

نمونه سونوگرافی تعیین جنسیت

سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری

در سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری که بین هفته ۱۸ تا ۲۲ می باشد ، می توان از سونوگرافی آنومالی به منظور بررسی کلی جنین ، مایع آمنیوتیک ، اندازه جفت  و … پرداخت . البته در افرادی که سونوگرافی سه ماهه اول وجود مشکل را گزارش کرده با توجه به نظر پزشک غربالگری سه ماهه دوم بهتر است در هفته ۱۷ انجام دهند تا درصورت نتیجه قطعی وجود مشکل امکان اجازه سقط از پزشکی قانونی در آن وجود داشته باشد .

سونوگرافی سه ماهه آخر بارداری

ابن سونوگرافی بعد از هفته ۳۰ و به درخواست پزشک ممکن سونوگرافی تعیین جنسیت است انجام شود و به منظور بررسی کلی شرایط جنین ، نحوه قرار گیری و … می باشد .

نتیجه گیری

با توجه به نوع قرارگیری جنین می توان تعیین جنسیت را در هفته های اولیه بارداری نیز تشخیص داد ، بهتر است برای دریافت جنسیت قطعی جنین خود به یک مرکز معتبر مراجعه کنید که پزشک با تجربه و حاذق و با تجهیزات مناسب تعیین جنسیت جنین شما را بررسی نمایند . غربالگری های سه گانه بارداری نیز در تشخیص بیماری های جنین بسیار مناسب است بنابراین طیق نظر پزشک تمامی مراحل را انجام دهید .

راه های ارتباطی با سونوگرافی سروش : ۴۴۱۶۲۱۲۶
نمونه سونوگرافی دوران بارداری

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 16 =

تماس با پزشک