سونوگرافی ستون فقرات جنین و نوزاد

سونوگرافی سروش – دکتر زهره محمدزاده – متخصص رادیولوژی و سونوگرافی

سونوگرافی ستون فقرات جنین و نوزاد

سونوگرافی ستون فقرات کودکان تقریبا ۲۰ سال قبل شرح داده شد . اما تقریبا هرگز مقبولیت گسترده پیدا نکرد. دلیل این موضوع پیچیدگی تکنیک آن بود و تصاویر تقریبا به راحتی قابل درک نبود . با وسایل و امکانات جدید نرم افزاری نظیر extended field of view و بازسازی سه بعدی ، همراه با افزایش کیفیت و جزییات تصویری با ارائه پروب های دارای قدرت تفکیک بالا ، در سال های اخیر سونوگرافی نقش بیشتری در بررسی ضایعات کانال نخاعی پیدا کرده است .

سونوگرافی ستون فقرات نوزادان

کاربرد سونوگرافی ستون فقرات

سونوگرافی تمام محدوده آناتومی ستون فقرات را با دقت بالایی نشان می دهد . این تکنیک بیش از همه در شیرخواران کم سن که در آن ها قوس های خلفی مهره به طور ناکامل استخوانی شده است ( تا حدود سه ماهگی ) مفید است . در نوزادان طبیعی سین کندروز بین المان های خلفی در خط وسط ایجاد ویندوی اکوستیک می نماید . المان های خلفی مهره از این به بعد شروع به استخوانی شدن می کنند و بتدریج ویندوی اکوستیک بسته می شود و جزئیات داخل کانال را به طور کامل نمی توان بررسی کرد .

بررسی سونوگرافی نخاع در شیرخواران مزایای متعددی دارد : نیاز به آرام بخش یا بیهوشی ندارد ، سونوگرافی به راحتی قابل دسترس است و می توان در ICU و در کنار تخت بیمار انجام داد . از لحاظ هزینه ارزان است و با قدری تجربه به راحتی انجام می شود و روش عالی برای اسکرین و غربالگری است .

تکنیک سونوگرافی و آناتومی نرمال

هر چه فرکانس پروب سونوگرافی بالاتر باشد کیفیت تصویر بهتر است ، اما از پروب خطی ۵ مگاهرتز نیز می توان استفاده کرد . شیرخوار باید در وضعیت پرون و بر روی یک بالش خم شود و سر نوزاد به طرف بالا آورده شود . تشدید لوردوز ناحیه لومبار با بالا بردن شانه های شیرخوار ، امکان شناسایی جانکشن لومبوساکره را بهتر فراهم می کند . این وضعیت باعث می شود که CSF در قسمت تحتانی نخاع تجمع یابد و نمایش تجمعات غیر طبیعی مایع بهتر شود . همچنین فلکسیون خوب ، ویندوی اکوستیک بهتری ارائه می کند . برای انجام سونوگرافی نیاز به آرام بخش وجود ندارد و تنها شیرخوار بایستی خوب شیر خورده و آرام باشد . معاینه شیرخوار را می توان در حال شیر خوردن و در وضع دکوبیتوس انجام داد . اما این وضعیت مشکل تر است .

به منظور انجام سونوگرافی خوب و دقیق باید به یک مرکز سونوگرافی خوب مراجعه نمایید .

جهت دریافت مشاوره از سونوگرافی سروش می توانید با شماره ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمایید .

پیچ اینستاگرام سونوگرافی سروش

روش کار

با تقسیم کردن تصویر به دو قسمت چپ و راست شروع می شود . در پلان ساژیتال تصویری از ساکروم و قسمت تحتانی لومبار در قسمت راست تصویر ثبت می کنیم . در همین نقطه پروب را نگه داشته و به قسمت سمت چپ تصویر سوئیچ می نماییم . در این حالت در هر دو قسمت ، تصویری یکسان داریم . در حالی که تصویر سمت چپ اکتیو است . پروب را به آهستگی به طرف سر می بریم ، طوریکه هر دو تصویر یک امتداد را بدون اورلپ نشان دهند و به این ترتیب ، تصویری ترکیبی از ستون فقرات لومبوساکره به دست می آید .

سونوگرافی ستون فقرات جنین

سونوکرافی ستون فقرات و نخاع جنین با مهارت بالای پزشک سونوگراف در سونوگرافی انومالی به طور ویژه و سایر سونوگرافی های ماه های میانی انجام می شود و قادر است انحناهای طبیعی و غیر طبیعی را کشف کند . شکاف مهره بیرون زدگی پرده های نخاع و خود نخاع نقایص لوله عصبی و … نقص تشکیل مهره ها را کشف و گزارش نماید تا از مشکلات آتیه نوزاد متولد شده جلوگیری شود .

شما می توانید برای انجام سونوگرافی های مختلف ، به مرکز سونوگرافی معتبر در غرب تهران مراجعه نمایید .

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − یازده =

Call Now Button