سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری

توسط آذر ۲۱, ۱۳۹۷ دسته‌بندی نشده بدون نظر

سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری

یکی از سونوگرافی های دوران بارداری ، سونوگرافی در سه ماهه دوم بارداری می باشد . نام دیگر آن سونوگرافی آنومالی است ، این سونوگرافی بین هفته ۱۷ الی ۲۲ انجام می شود . اما کاربرد سونوگرافی آنومالی چیست ؟ آیا سونوگرافی برای مادر و جنین ضرر دارد ؟

سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری

سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری

سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری

همانطور که اشاره شد این سونوگرافی نیز به منظور بررسی های دقیق تر در بارداری های به طور روتین انجام می شود . از جمله موارد مورد بررسی در آن می توان به چکاپ کلی جنین ، چکاپ مایع آمونیوتیک و … انجام می شود .

سونوگرافی آنومالی

این سونوگرافی از جمله موارد مورد بررسی در سونوگرافی سه ماهه دوم است . همانطور که در سونوگرافی سه ماهه اول بارداری از سونوگرافی NT استفاده می شود ، در سونوگرافی سه ماهه دوم نیز از سونوگرافی آنومالی مورد استفاده قرار می دهند .

مراحل سونوگرافی آنومالی

این سونوگرافی نیز مانند تمام سونوگرافی ها می باشد ابتدا پزشک یک ژل مخصوص را بر روی شکم بیمار قرار می دهد . با استفاده از پروب مخصوص سونوگرافی ، حرکت رفت و برگشت بر روی شکم انجام می دهد و قسمت های مورد نیاز را بررسی می نماید .

کاربرد سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری

این سونوگرافی به منظور تشخیص اختلالات فیزیکی در جنین ، بررسی دست ، پا ، مغز ، صورت ، مثانه ، کلیه ، قلب ، کبد و … می باشد . اگر ناهنجاری وجود داشته باشد ، با این روش می توان تا حد بسیار زیادی تشخیص داد .

آمادگی قبل از سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری

برای انجام این آزمایش نیاز به آمادگی خاصی ندارد کافیست بیمار کمی مثانه پر داشته باشد .

زمان انجام سونوگرافی آنومالی

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری ، بین هفته ۱۷ الی ۱۹ می باشد . اما اگر در سونوگرافی سه ماهه اول بارداری مشکلی برای جنین مشاهده شود ، بهتر ایت این سونوگرافی قبل از هفته ۱۸ انجام گیرد تا در صورت وجود ناهنجاری پزشکی قانونی اجازه سقط جنین را بدهد .

آیا انجام سونوگرافی آنومالی برای مادر و جنین ضرر دارد ؟

این سوال از متداول ترین سوالات در سونوگرافی بارداری می باشد . شایان ذکر است که انجام سونوگرافی بارداری هیچگونه مشکلی برای جنین و مادر به همراه ندارد . زیرا از امواج صوتی برای بررسی استفاده می شود .

آیا سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری ضروری می باشد ؟

این سونوگرافی در چند سال گذشته یکی از موارد ضروری در بارداری به شما می آید که خانواده ها باید به طور روتین باید آن را انجام دهند .

هزینه سونوگرافی آنومالی

هزینه انجام هر یک از خدمات مراکز سونوگرافی با توجه به تعرفه مشخص شده در نظام پزشکی و وزارت بهداشت و درمان تعیین می گردد . بهتر است به مراکز معتبر برای انجام سونوگرافی مراجعه نمایید .

جهت دریافت مشاوره از سونوگرافی سروش می توانید با شماره ۴۴۱۶۲۱۲۶ – ۰۹۰۱۳۴۰۱۷۸ تماس حاصل نمایید .

ارسال نظر

پنج + هشت =