سونوگرافی سروش » سونوگرافی شکم چیست و چه کاربردی دارد ؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

سونوگرافی شکم چیست و چه کاربردی دارد ؟

سونوگرافی شکم چیست و چه کاربردی دارد ؟

به طور کلی سونوگرافی های شکم نوعی تصویر برداری هستند که با کمک این تجهیزات پیشرفته و به روز تمام اندام های بدن به طور دقیق مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. حال چنانچه سونوگرافی به صورت اضطراری انجام شود، نیاز است به کمک یک لوله باریک و قابل انعطاف داخل مثانه پر می شود.

در حفره شکم دستگاههای متعددی نظیر دستگاه گوارش ، دستگاه ادراری و تولید مثل وجود دارد . سونوگرافی شکم برای بررسی دستگاههای داخلی شکم نظیر کبد ، کیسه صفرا ، طحال ، پانکراس و کلیه ها انجام می شود . اعضای داخلی این دستگاهها به سه دسته تقسیم می شود :

  1. اعضاء توخالی حاوی هوا و گاز نظیر معده ، روده باریک و روده بزرگ
  2. اعضاء توپر مانند کبد و طحال
  3. اعضاء توخالی حاوی مایعات نظیر مثانه و کیسه صفرا

سونوگرافی شکم برای اعضاء توپر و توخالی حاوی مایع استفاده می شود.

عکس-سونوگرافی-شکم-جنین

عکس-سونوگرافی-شکم-جنین

تشخیص شکم درد با سونوگرافی

درد شکم یکی از شایعترین مشکات شایع می باشد . این درد معمولا در ناحیه تحتانی و راست شکم وجود دارد . برای یافتن این دردها سونوگرافی شکم انجام می شود . در خانم ها علت درد شکم معمولا به دلایل ذیل می باشد :

سونوگرافی غرب تهران که با نام سونوگرافی سروش  در زمینه سونوگرافی و رادیولوژی فعالیت دارد ، مجهزترین دستگاه ها را دارد و گزارشات دقیقی را  ارائه می دهد  . جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۴۴۱۶۲۱۲۵ – ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمائید .

تشخیص درد شکم در کودکان با سونوگرافی

سونوگرافی یک روش بی خطی و ایمن برای بررسی علت درد شکم در کودکان استفاده می شود . این روش حتی در شیرخواران کمتر از ۶ ماه نیز که علائم استفراغ مکرر دارند نیز کمک کننده است .

سونوگرافی شکم در نوزادان

استنوز هیپرتروفیک پیلور با افزایش ضخامت و هیپرتروفی اکتسابی عضلات حلقوی پیلور در شیرخواران مشخص می شود که باعث انسداد پیشرونده خروجی معده می شود . عضلات طولی پیلور مبتلا نمی شود . معمولا بین هفته ۲-۸ هفتگی نادر است . در پسرها به نسبت چهر برابر شاعتر از دختران است .

با استفاده از پروپ های خطی ۷٫۵-۵ مگاهرتز بهترین نتایج به دست می آید . سونوگرافی در موقعیت RPO انجام می شود . در حالی که شیرخوار کمی به سمت راست چرخیده است . محتویات معده به ناحیه انتروم معده جا به جا شده و پنجره ای برای امواج صوتی ایجاد می گردد .

علامت تصویری کلاسیک در سونوگرافی ، هیپرتروفی عضله ( طویل شدن و افزایش ضخامت عضله پیلور ) و در بررسی دینامیک معده ، کاهش تخلیه معده مربوط به انسداد نسبتا کامل خروجی معده است .

هنامی که پزشک در تشخیص تنگی پیلور کاملا مطمئن است اما برای تایید تشخیص می خواهد از تصویربرداری استفاده کند ، سونوگرافی می تواند انجام شود . معیار قابل اعتماد برای هیپرتروفی پیلور به صورت ضخامت عضله بیش از ۴ میلی متر و طول کانال پیلور بیش از ۱۵ میلی متر است.

سونوگرافی شکم جنین

سونوگرافی شکم جنین در بارداری برای بررسی سلامت اعضای شکمی جنین استفاده می شود .

در این فیلم سونوگرافی ،کلیه های نوزاد بزرگ است و سفید رنگ شده است . اندازه هر کلیه حدود ۷ سانتیمتر است و بیشتر فضای شکم را پر کرده است . مایع آمنیوتیک جنین زیاد است و افزایش دارد . زیرا کلیه ها نمی توانند ادرار تولید کنند . در مانیتور مثانه کوچک است و در بالا قرار گرفته است . همچنین معده جنین کوچک بوده و در تصاویر سونوگرافی دیده می شود.

قبل از انجام سونوگرافی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

چنانچه قصد انجام سونوگرافی شکمی دارید، باید یکسری مراقبت های قبل از انجام سونوگرافی را به خوبی رعایت کنید تا نتایج دقیق تری ارائه شود.

  • قبل از این که سونوگرافی شکمی انجام دهید لازم است ناشتا باشید بدین معناست که 8-12 ساعت قبل چیزی میل نکنید. چرا که زمانی که غذا بخورید یا آبی بنوشید ممکن است در حین انجام سونوگرافی شکمی اختلالی برای تکنسین ایجاد شود و نتواند گزارشی دقیق به شما ارائه دهد. البته می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به پزشک خود مراجعه کنید و سوالاتی هم چون نوشیدن یا مصرف دارو های خاص را بپرسید.
  • همینطور از حدود یک روز قبل از عمل غذا های چرب و سنگین نخورد.
  • به طور کلی برای انجام هر نوع سونوگرافی همراه داشتن تمامی سوابق پزشکی اخیر بیمار ضروری است.
  • نواحی مورد نظر را باید عاری از هر گونه موهای زائد باشد تا در روند بررسی دقیق تر کمک کند.
  • بهتر است بدانید وجود هر گونه گاز محتوا شکمی مانع از انجام سونوگرافی است.

پس از انجام سونوگرافی چه باید کرد؟

  • پس از اتمام سونوگرافی شکمی سونوگرافیست نتایج را در مدت زمان دیگری که تعیین می کند در اختیارتان قرار می دهد و معمولاٌ اگر آنوریسمی پیدا نشود پزشک تصویربرداری مجددی را ارجاع نخواهد داد و در ادامه سایر گزینه های درمانی برای بیمار ارائه می شود.

هزینه سونوگرافی شکمی چقدر است؟

در ابتدا باید گفت نسبت به پرداخته هزینه های جاری سونوگرافی نگران نباشید، اگر با شرکت های بیمه ای طرف قرار داد باشید می توانید مبلغ قابل توجهیی از هزینه های مربوطه را از بیمه دریافت کنید.

نتیجه گیری

در نظر داشته باشید با انتخاب بهترین مرکز سونوگارفی در شهر محل سکونت خود می توانید از نتایج حاصله اطیمنان داشته باشید، چنانچه گزارش سونوگارفی نادرست باشد ممکن است سلامتی تان به خطر بیوفتد، پس در انتخاب خود دقت کنید.

اگر هر گونه سوال، پیشنهاد و انتقادی دارید می توانید در قسمت دیدگاه ها برای مان بنویسید.

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

تماس با پزشک