سونوگرافی شکم چیست و چه کاربردی دارد ؟

سونوگرافی سروش – دکتر زهره محمدزاده – متخصص رادیولوژی و سونوگرافی

سونوگرافی شکم چیست و چه کاربردی دارد ؟

در حفره شکم دستگاههای متعددی نظیر دستگاه گوارش ، دستگاه ادراری و تولید مثل وجود دارد . سونوگرافی شکم برای بررسی دستگاههای داخلی شکم نظیر کبد ، کیسه صفرا ، طحال ، پانکراس و کلیه ها انجام می شود . اعضای داخلی این دستگاهها به سه دسته تقسیم می شود :

  1. اعضاء توخالی حاوی هوا و گاز نظیر معده ، روده باریک و روده بزرگ
  2. اعضاء توپر مانند کبد و طحال
  3. اعضاء توخالی حاوی مایعات نظیر مثانه و کیسه صفرا

سونوگرافی شکم برای اعضاء توپر و توخالی حاوی مایع استفاده می شود.

عکس-سونوگرافی-شکم-جنین

عکس-سونوگرافی-شکم-جنین

تشخیص شکم درد با سونوگرافی

درد شکم یکی از شایعترین مشکات شایع می باشد . این درد معمولا در ناحیه تحتانی و راست شکم وجود دارد . برای یافتن این دردها سونوگرافی شکم انجام می شود . در خانم ها علت درد شکم معمولا به دلایل ذیل می باشد :

سونوگرافی غرب تهران که با نام سونوگرافی سروش  در زمینه سونوگرافی و رادیولوژی فعالیت دارد ، مجهزترین دستگاه ها را دارد و گزارشات دقیقی را  ارائه می دهد  . جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۴۴۱۶۲۱۲۵ – ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمائید .

تشخیص درد شکم در کودکان با سونوگرافی

سونوگرافی یک روش بی خطی و ایمن برای بررسی علت درد شکم در کودکان استفاده می شود . این روش حتی در شیرخواران کمتر از ۶ ماه نیز که علائم استفراغ مکرر دارند نیز کمک کننده است .

سونوگرافی شکم در نوزادان

استنوز هیپرتروفیک پیلور با افزایش ضخامت و هیپرتروفی اکتسابی عضلات حلقوی پیلور در شیرخواران مشخص می شود که باعث انسداد پیشرونده خروجی معده می شود . عضلات طولی پیلور مبتلا نمی شود . معمولا بین هفته ۲-۸ هفتگی نادر است . در پسرها به نسبت چهر برابر شاعتر از دختران است .

با استفاده از پروپ های خطی ۷٫۵-۵ مگاهرتز بهترین نتایج به دست می آید . سونوگرافی در موقعیت RPO انجام می شود . در حالی که شیرخوار کمی به سمت راست چرخیده است . محتویات معده به ناحیه انتروم معده جا به جا شده و پنجره ای برای امواج صوتی ایجاد می گردد .

علامت تصویری کلاسیک در سونوگرافی ، هیپرتروفی عضله ( طویل شدن و افزایش ضخامت عضله پیلور ) و در بررسی دینامیک معده ، کاهش تخلیه معده مربوط به انسداد نسبتا کامل خروجی معده است .

هنامی که پزشک در تشخیص تنگی پیلور کاملا مطمئن است اما برای تایید تشخیص می خواهد از تصویربرداری استفاده کند ، سونوگرافی می تواند انجام شود . معیار قابل اعتماد برای هیپرتروفی پیلور به صورت ضخامت عضله بیش از ۴ میلی متر و طول کانال پیلور بیش از ۱۵ میلی متر است.

سونوگرافی شکم جنین

سونوگرافی شکم جنین در بارداری برای بررسی سلامت اعضای شکمی جنین استفاده می شود .

در این فیلم سونوگرافی ،کلیه های نوزاد بزرگ است و سفید رنگ شده است . اندازه هر کلیه حدود ۷ سانتیمتر است و بیشتر فضای شکم را پر کرده است . مایع آمنیوتیک جنین زیاد است و افزایش دارد . زیرا کلیه ها نمی توانند ادرار تولید کنند . در مانیتور مثانه کوچک است و در بالا قرار گرفته است . همچنین معده جنین کوچک بوده و در تصاویر سونوگرافی دیده می شود .

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 17 =

Call Now Button