سونوگرافی غده تیروئید

توسط آبان ۲۸, ۱۳۹۵ سونوگرافی بدون نظر

سونوگرافی غده تیروئید

سونوگرافی غده تیروئید یکی از روش های تشخیصی برای تومورهای توپر از کیست ها  و اینکه آیا غده تیروئید فقط در گردن قرار دارد یا اینکه به داخل سینه و پشت جناغ کشیده شده است. انجام می شود .از دیگر دلایل سونوگرافی غده تیروئید ندول های تیروئید هستند که به شکل توده و یا برآمدگی هایی  در قسمت جلوی گردن به وجود می آیند . اهمیت سلامت این غده بسیار اهمیت دارد زیرا چگونگی استفاده بدن از انرژی را کنترل می کند.خیلی از ندول ها و یا گره های تیروئید خوش خیم هستند و برای فرد مشکلی را به وجود نمی آورند و یا اینکه نیازی به درمان هم برای آنها وجود ندارد.از دلایل ایجاد این توده ها می توان به زمینه خانوادگی اشاره کرد.

سونوگرافی غده تیروئید

علائم

  • ورم گردن در صورت بودن ندول
  • احساس درد در ناحیه گلو
  • سختی در بلع غذا
  • اختلال در تنفس
  • تغییر در خلق و خو

راه های تشخیص متفاوتی برای این بیماری در نظر گرفته شده است که از جمله  آنها سی تی اسکن ناحیه گردن و سونوگرافی غدد می باشد.برای مشاهده تعداد و اندازه ندول ها و یا پیدا کردن محل آن ها برای آزمایش آسپیراسیون، سونوگرافی تیروئید انجام می شود.

در انجام سونوگرافی غدد یک مبدل انرژی نزدیک غده تیرویید جای گرفته و فرکانس های بلند امواج صوتی را دریافت می کند و در نهایت آغاز به شناسایی انعکاس صدای حاصل از فعالیت و حرکت بافت تیرویید می کند.بافت های سالم و ندول های تیروئید در انعکاس صوت دارای الگوهای مختلفی می باشند که متخصص سونوگرافی آنها را تفسیر می کند.سونوگرافی تیروئید می تواند تعداد و اندازه ندول های تیرویید را مشخص کند.برخی اوقات تشخیص گره های خوش خیم و سرطانی در سونوگرافی مشخص نمی شود که باید آزمایشات دیگر برای بیمار در نظر گرفته شود .

با تشکر مدیریت سایت سروش سونوگرافی غرب تهران

 

ارسال نظر

سه × 4 =