سونوگرافی لگن

توسط بهمن ۳, ۱۳۹۷ سونوگرافی, مقالات بدون نظر

سونوگرافی لگن

آیا می دانید سونوگرافی لگن چیست ؟ و چه موقع سونوگرافی لگن انجام می شود ؟

سونوگرافی لگن از جمله آزمایش هایی است که تصاویری برای تشخیص درست پزشک تهیه می کند و با ارسال و دریافت امواج صوتی انجام می گیرد و تصویری از اجزا و موقعیت لگن در اختیار پزشک قرار می دهد.

لذا سونوگرافی در بخش پزشکی بسیار حیاتی و کاربردی است تا درمان بیمار به درستی شناسایی شده و اقدامات لازم صورت گیرد.

منظور از لگن فضایی است که در خانم ها مثانه رحم گردن رحم تخمدانها لوله های رحمی و قسمت انتهایی روده بزرگ در ان قرار دارد و لگن استخوانی در رادیوگرافی لگن بررسی میشود در اقایان به جای رحم و تخمدان پروستات و طمینال وزیکول ها قرار دارند عضوی به نام لگن نداریم و لگن اسم فضا یی است که این اعضا در ان مستقر هستند.

سونوگرافی لگن

سونوگرافی لگن

روش های سونوگرافی لگن

چگونگی سونوگرافی لگن  و اینکه از چه روشی انجام شود باید توسط پزشک معالج تجویز شود. سونوگرافی لگن با روش های زیر صورت می گیرد.

·        سونوگرافی ترانس ابدومینال یا شکم

با این روش دستگاه روی شکم قرار گرفته و سونوگرافی انجام می شود. این روش برای خانم هایی که فیبروئید های رحمی دارند پیشنهاد می شود.

برای این نوع سونوگرافی باید مثانه کاملا پر باشد پس این نکته را به خاطر داشته باشید که قبل از انجام سونوگرافی لگن به اندازه کافی آب نوشیده باشید . با این کار وضوح اندام ها بیشتر خواهد بود.

·        سونوگرافی از طریق واژن

در این روش مبدل مخصوص سونوگرافی وارد واژن می شود . در این سونوگرافی باید مثانه کاملا خالی باشد. ممکن است در مواردی سونوگرافی واژینال و همینطور سونوگرافی شکمی هر دو برای سونوگرافی لگن استفاده شود. اما معمولا برای بارداری از سونوگرافی واژینال استفاده می شود.

سونوگرافی لگن

·        سونوگرافی از راه رکتوم یا مقعد

در این روش متخصص رادیولوژی مبدل مخصوص را از طریق مقعد وارد می کند. و معمولا در آقایان برای اعضای لگنشان استفاده می شود. در این حالت ممکن است به همراه سونوگرافی نمونه برداری هم صورت گیرد.

در هر سه نوع سونوگرافی مبدل امواج صوتی را به کامپیوتر منتقل می کند و کامپیوتر نیز این امواج را بر روی صفحه نمایش نشان می دهد.

کاربرد سونوگرافی لگن

سونوگرافی لگن برای بررسی وضعیت رحم شکل سایز موقعیت رحم بیماریهای داخل رحم فیبروم میوم ، بررسی حفره رحم ، پولیپ خونریزی ها ، بارداری های مراحل اولیه سقط ها ،بررسی تخمدانها ، شکل و سایز و موقعیت انها، بیماریهای تخمدان تومورها ، کیست ها ، فولیکولها ، رشد فولیکول ، بررسی علل سقط و التهاب های روده ، مشکلات گردن رحم ، نارسایی گردن رحم و بررسی از یو دی داخل رحم و موارد متعدد دیگر کاربرد دارد.

همچنین در خانم ها و اقایان بررسی مثانه شامل شکل سایز حجم موقعیت تومورها و بیماریهای مثانه توان تخلیه مثانه در دختران بررسی شروع یا تاخیر بلوغ در خانم های میانسال بررسی شروع یا عدم شروع یاسگی (منوپوز) در اقایان برای بررسی پروستات شکل و حجم و بیماریهای پروستات و غیره

همچنین سونوگرافی واژینال در دختران و خانم های خیلی پیر انجام نمی شود ولی در سایر موارد ذکر شده در بالا واژینال هم قابل انجام است که دقت خیلی بالاتری جهت کشف بیماریها داشته و نیاز به پر کردن مثانه نداره در زمان سریعتری حاملگی اولیه و حاملگی خارج رحم و شروع سقط را مطرح می کند در حاملگی های هفته های بالا تر برای بررسی دقیق تر طول گردن رحم و باز شدن زودتر از هنگام ان حفت سر راهی و شدت ان یا فتق بند ناف جنین به داخل گردن رحم که اورژانس است بهترین کمک تشخیشی را می کند ولی باید با ارامش و بدون فشار و کاملا با کاور بهداشتی انجام شود

اجزایی که از هوا تشکیل شده اند مثل روده ها در سونوگرافی خوب مشاهده نمی شوند.

چرا سونوگرافی لگن انجام می شود ؟

سونوگرافی لگن به علت های مختلفی تجویز می شود. از جمله مشکلات اداری و یا دیده شدن خون در ادرار، و یا بررسی سرطان های مربوطه به این اجزا و موارد این چنینی که پزشک ترجیح می دهد بعد از انجام سونوگرافی نظر قاطعی در مورد بیماری بدهد.

بهتر است قبل از مراجعه به منظور انجام سونوگرافی از مرکز خود اطلاعات لازم را کسب نمایید .

راه های ارتباطی با سونوگرافی سروش :

شماره تماس : ۴۴۱۶۲۱۲۵

پیچ اینستاگرام سونوگرافی سروش

آمادگی های لازم برای سونوگرافی لگن

اگر بیمار قبل از انجام سونوگرافی عکس برداری با اشعه ایکس داشته باشید باید پزشک خود در میان بگذارید. زیرا باریم موجود در اشعه ایکس در روده ها باقی می ماند.

برای انجام سونوگرافی حتما در مورد چگونگی و احتمالات خطر با پزشک خود صحبت کنید و حتما اطلاعاتی در مورد روند انجام آن دریافت نمایید تا نگرانی های شما از انجام سونوگرافی برطرف شود .

نتیجه گیری

همانطور که بیان شد انجام سونوگرافی برای تشخیص بسیاری از بیماری ها حائز اهمیت است. و شما می تونید با مراجعه به مرکز سونوگرافی خوب در تهران ، سونوگرافی رضایت بخشی داشته باشید.

ارسال نظر

10 + 12 =

Call Now Button