سونوگرافی مغز در نوزادان نارس

سونوگرافی سروش – دکتر زهره محمدزاده – متخصص رادیولوژی و سونوگرافی

سونوگرافی مغز در نوزادان نارس

سونوگرافی مغز با پروب های دارای فرکانس زیاد ، ابزراری بسیار ارزشمند در شناسایی آناتومی طبیعی و پاتولوژی مغز در نوزادان و شیرخواران است . سونوگرافی را می توان به صورت پرتابل و به سرعت انجام داد . در ادامه با ما همراه باشید تا درباره کاربرد آن به طور مفصل صحبت کنیم .

آناتومی مغز

بافت مغز به دو نیمکره راست و چپ تقسیم می شود . دو نیمکره مغزی توسط کورپوس کالوزوم ( پل عصبی یا شبکه فیبرهای عصبی ) به هم متصل می شوند . در بین نیمکره ها ، فالکس یا داس مغزی در خط وسط قرار دارد . هر نیمکره به چهار لوب فرونتال ، پاریتال ، اکسی پاریتال و تمپورال تقسیم می شود . خارجی ترین قسمت نیمکره های مغز به عنوان کورتکس مغز یا ماده خاکستری خوانده می شود و به صورت چین خوردگی یا گیروس هایی دیده می شود که توسط شیارهای مغزی از هم جدا شده اند . نیمکره های مغز به جز در محل کورپوس کالوزوم در سایر نقاط از یکدیگر توسط شیار بین نیمکره ای از هم مجزا می باشد . ماده خاکستری مغز متشکل از نورون های متراکم بدون پوشش میلین می باشند . ساختمان های حاوی ماده خاکستری شامل موارد ذیل است :

  • کورتکس مغز : سطح چین خوردن مغز را تشکیل می دهد .
  • هسته های قاعده ای : تجمع خوشه های سلولی اختصاصی در بالای تالاموس است . عملکرد آنها مهارت های حرکتی است و شامل هسته دم دار ، گلوبوس پالیدوس و پورتامن است .
عکس-سونوگرافی-مغز نوزاد

عکس-سونوگرافی-مغز نوزاد

سونوگرافی مغز برای چه مواردی انجام می شود ؟

در شیرخواران نارسی که دارای علائم همودینامیک ناپایدارند ، تقریبا همیشه سونوگرافی به عنوان اولین روش بررسی انتخابی در شناسایی هیدروسفائی و هونریزی ( اطراف بطنی ، داخل بطنی و داخل بافت مغز ) شناسایی ضایعات ایسکمی و ناهناجری های مغزی بکار می رود .

سونوگرافی غرب تهران که با نام سونوگرافی سروش فعالیت خود را در زمینه سونوگرافی و رادیولوژی شروع کرده است که مجهزترین دستگاه ها را دارد و گزارشات دقیقی را  ارائه می دهد  . جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۴۴۱۶۲۱۲۵ – ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمائید .

تکنیک و تجهیزات لازم برای سونوگرافی مغز

امواج صوتی قادر به عبور از ورای استخوان جمجمه نیست . بنابراین سونوگرافی جمجمه بعد از بسته شدن فونتانل های جمجمه قابل انجام نیست .

سونوگرافی مغز نوزاد از طریق فونتانل قدامی انجام می شود . فونتانل قدامی به صورت پنجره صوتی در سرتاسر سال اول عمر مورد استفاده قرار می گیرد .بسته شدن فونتانل قدامی در حدود ۹ ماهگی شروع می شود و معمولا در ۱۵ ماهگی کامل می شود . فونتانل ممکن است در شیرخواران نارس و در بعضی بیماران مبتلا به افزایش فشار مغز ، هیپوتیروئیدی ، اختلالالت کروموزومی و ضایعات استخوانی بعد از این دوره زمانی نیز باز باقی بماند . اگرچه فونتانل می تواند بعد از یک سالگی باز بماند اما سونوگرافی بهتر از همه در برو تولد قابل انجام است . با افزایش سن ، فونتانل قدامی کوچکتر شده و میدان دید را محدود می کند.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

Call Now Button