سونوگرافی سروش » سونوگرافی » سونوگرافی های دوران بارداری
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

سونوگرافی های دوران بارداری

سونوگرافی در دوران بارداری یکی از اصلی ترین ملزومات مراقبت های این برهه حساس برای مادران و فرزندان شان محسوب می شود تا حدی که متخصصین این حوزه درمانی به انجام منظم و دوره ای آن به شدت تاکید می کنند چرا که نه تنها موجب شناسایی انواع بیماری ها و ناهنجاری های جنینی می شود بلکه در برخی از موارد می تواند از بروز هر گونه بیماری های احتمالی جلوگیری کند و یا حتی در همان موقع شناسایی عارضه ای را درمان کند. البته بهتر است بدانید تعداد و زمان انجام سونوگرافی بسته به صلاح دید پزشک متخصص و هم چنین و ضعیت جسمی و روحی مادر متفاوت است.

در این مقاله قصد داریم در مورد انواع متعدد از سونوگرافی های دوران بارداری اطلاعاتی را از منابع مختلف و معتبر علمی در اختیارتان قرار دهیم.

 

انواع سونوگرافی های دوران بارداری

در این مبحث به 4 نوع سونوگرافی مهم که انجام آن در دوران حاملگی ضرورت دارد اشاره خواهیم کرد:

چرا که با توجه به پرسش های مکرر از سوی مخاطبین وب سایت، سوال بسیار مهم و پرتکراری از سوی مادران باردار است و دغدغه انجام این نوع مراقبت های دوران بارداری را دارند.

  1. نوع اول سونوگرافی های این دوره، که تصویر های مربوط به رشد اندام های جنین را را در اختیار پزشک قرار می دهد و در این چنین متخصص رادیولوژیست می تواند هر گونه ناهنجاری و موارد غیر طبیعی را تشخیص دهند حتی در این مرحله زمان تقریب تولد نوزاد را به مادران اعلام می کنند و چند قلویی بودن جنین نیز مشخص می شود حتی موقعیت مناسبی از جنین داخل رحم را ارائه می دهد.
  2. یکی دیگر از انواع سونوگرافی های این مرحله در سه ماهه انتهایی بارداری انجام می شود. در این سری از مشاهدات میزان جریان خون کودک را بررسی می کنند حتی در مادرانی که دچار مشکلات گوارشی یا دیابت و پر فشاری خون هستند نیز از امواجی با فرکانس بالا استفاده می کنند. پس جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

*لازم به ذکر است: امواج رادیولوژی برخلاف اشعه ایکس هیچ گونه پرتوافکنی و ضرری برای مادر و جنین به همراه ندارد.

سونوگرافی های سه ماهه اول

در ابتدا بهتر است بدانید سونوگرافی های مهم این دوره را تحت عنوان سونوگرام یاد می کنند، به طور کلی هنگامی این نوع از سونوگرافی تجویز و انجام می شود که خانم در شرایطی اتمام دوره عادت ماهیانه و شروع سوزش سینه ها و احساس شدید خستگی است حتی گاهی افراد در منزل اقدام به انجام تست بارداری کرده اند و از حاملگی خود اطمینان حاصل کرده اند. پزشکان این دوره را بهترین زمان برای انجام آزمایش و سونوگرافی می دانند. زمان دقیق انجام این نوع از سونوگرافی های بین هفته های 6- 8 بارداری است و باید توجه داشته باشید که قبل از انجام آن باید آب فراوان بنوشید تا نتایج دقیق تری از آن حاصل شود چرا که امواح مربوط به دستگاه های سونوگرافی که امواج فراصوت نام دارند از مایعات بهتر عبور می کنند و باعث بهبود کیفیت تصاویر دریافتی می شود.

در چنین شرایطی جنین داخل رحم مادر بسیار کوچک و نزدیک به لوله های فالوپی دستگاه تناسلی زنان است. نکته ای وجود دارد که این است این اطمینان را به شما بدهیم چرا که انجام این سونوگرافی بدون هیچ گونه درد و ناراحتی می باشد.

بسیار هیجان انگیز است که در این مرحله از سونوگرافی پدر و مادر می توانند برای اولین بار صدای ضربان قلب فرزند خود را بشنوند و حتی میزان سن او را به صورت تقریبی تخمین بزنند.

جالب است بدانید با توجه به اندازه گیری های توسط متخصصین این حوزه، از دور سر و قد جنین  انجام شده است در هر روز این اندازه یک میلی متر بیشتر می کند و همین یک گواه بسیار ساده ای از میزان رشد و خلقت موجودات است.

سه ماهه دوم بارداری

یکی از مهم ترین دوره در بارداری نیمه دوم آن است که باید بیش از پیش مراقب جنین تان باشید. در این مرحله سونوگرافی تمامی آناتومی جنین به خوبی نمایش داده می شود و پزشک می تواند تمامی ابعاد سلامت جنین را مورد بررسی قرار دهد. در این مرحله نیز تمامی مشکلات مروبط به اندام های داخلی کودک نیز مشخص می شود. تعیین جنسیت نیز در این زمان مناسب، انجام می شود.

لازم به ذکر است حدود 20- 45 دقیقه نیز زمان می برد.

سه ماهه سوم بارداری

بسیاری از مادران باردار که دغدغه فراوانی دارند اقدام به انجام سونوگرافی در مرحله سوه و نهایی دوران حاملگی خود می کنند.

پزشک در این نوع ازمایش وضعیت سلامت قلب و میزان رشد اندام را مورد ارزیابی قرار می دهد. بهتر است در چنین نوع سونوگرافی با مثانه پر از مایعات تشریف ببرید تا تصاویر با کیفیت تری ارائه شود.

لازم به ذکر است در این زمان سه ماهه نهایی بارداری انجام سونوگرافی لازم و ضروری نیست و صرفا با درخواست مادر و صلاحدید پزشک زمانی که در مورد نوع زایمان نظر می دهند، انجام می شود

 سونوگرافی های غیر ضروری

بهتر است بدانید انجام سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی در بارداری لازم و ضروری نمی باشد، مگر در برخی از موارد خاص که به دستور پزشک، با توجه به شرایط مادر و جنین تجویز و انجام می شود.

 

سونوگرافی کالرداپلر در بارداری

انجام این سونوگرافی با توجه به تشخیص پزشک است. در برخی از بارداری ها به منظور بررسی وزن جنین پزشک این سونوگرافی را لازم می دانند. علاوه بر آن در سونوگرافی کالرداپلر می توان چسبندگی رحم را نیز بررسی نمود که ممکن است به دلایل مختلفی مانند عفونت، جراحی های رحم ، سزارین ، سقط و …و ایجاد شود.

گاهی بانوانی که در زایمان قبلی تجربه انجام سزارین داشته و در سن خاصی از بارداری به سزارین دوم را در پیش دارند، با توجه به تشخیص پزشک انجام سونوگرافی کالرداپلر نیاز دارند.

هزینه انجام سونوگرافی ها در دوران بارداری چقدر است؟

 هزینه انجام این نوع از سونوگرافی ها به عوامل متعددی وابسته است که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد:

  • موقعیت مکانی رادیولوژی
  • میزان کمیت و کیفیت دستگاه و تجهیزات
  • میزان سابقه کار و شهرت مرکز

نتیجه گیری

با انجام چنین سونوگرافی های تحت عنوان مراقبت های دوران بارداری می توانید سلامتی خود و فرزند تان را تضمین کنید این گونه آینده ای شاد و سالم در انتظارتان خواهد بود.

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 14 =

تماس با پزشک