سونوگرافی چشم

سونوگرافی سروش – دکتر زهره محمدزاده – متخصص رادیولوژی و سونوگرافی

سونوگرافی چشم

سونوگرافی چشم ، می تواند ابزاری باشد تا اطلاعات با ارزش و مهمی از کره چشم و فضای پشت چشم ، محتویات و بیماری های ممکن چشمی در اختیار پزشک معالج قرار دهد.

سونوگرافی چشم به دو صورت انجام می شود که که در حالت اول سونوگرافی از روی پلک را خواهیم داشت و در حالت دوم سونوگرافی چشم ، مستقیما از داخل چشم و از روی سطح قرنیه چشم انجام می شود. سونوگرافی چشم اطلاعاتی از قطر چشم ، وجود تومورهای داخل چشمی و پشت کره چشم ،  وضعیت عروقی چشم و غیره را در اختیار قرار می دهد.

آمادگی های پیش از سونوگرافی چشم

سونوگرافی چشم هم مانند بسیار از اعمال پزشکی نیازمند آمادگی های لازم خاص می باشد . نکته ای که برای سونوگرافی چشم خانم ها بر آن تاکید می شود این است که از مصرف هرگونه مواد آرایشی صورت و خصوصا چشم ها در قسمت پلک ها بپرهیزند. مورد بعد اینکه قبل از انجام این آزمون ، لنز های تماسی را از چشم خود خارج کنند و در حین انجام آزمایش سونوگرافی چشم حتی المقدور از پلک زدن بپرهیزند.

سونوگرافی چشم

تاریخچه استفاده از سونوگرافی

قبل از ورود سونوگرافی به عرصه پزشکی ، تصویر برداری از بدن بیماران با استفاده از روش های قدیمی تر رادیولوژی و به کمک اشعه ایکس انجام می شده است. اگرچه از لحاظ پزشکی ، میزان اشعه ایکس مصرفی در در تصویر برداری از بدن انسان به اندازه ای نیست که که موجب بروز عوارض بعد از عکس برداری شود. اما در استفاده مکرر از اشعه ایکس در زمینه هایی محدودیت هایی وجود داشت مانند بررسی زنان باردار ، بررسی وضعیت جنین در شکم مادر و بررسی های مکرر در برخی بیماری ها که در این شرایط گاهی اشعه ایکس می توانست عوارض جبران ناپذیری به جای بگذارد که می توان به ناهنجاری های مادرزادی جنینی، افزایش میزان سقط جنین در ماه های اول بارداری ، عقب ماندگی رشد، کوری جنین و انواع سرطانهای خون در کودکان اشاره کرد.

 

کاربرد های دیگر سونوگرافی

با ابداع روش سونوگرافی و استفاده از امواج صوتی به جای اشعه ایکس مشکلات و عوارضی که اشعه ایکس به و جود می آورد ، تا حد بسیار زیادی برطرف گردید. به طوری که امروزه با استفاده از روش سونوگرافی وضعیت سلامتی مادر و جنین در طی ماه های بارداری بارها و بار بدون اینکه سلامتی مادر یا جنین متوجه خطر باشد ، چک می شود. همینطور با استفاده از روش سونوگرافی بسیاری از محدودیت های رادیولوژی با اشعه ایکس از جمله افتراق تومورهای توپر از کیستها (حفرات تو خالی یا انباشته از مایع)، شناسایی بسیاری از ضایعات بافت های نرم مانند کبد، طحال و کلیه از بین رفته است.

 

با تشکر مدیریت سایت مرکز رادیولوژی و سونوگرافی سروش

 

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 19 =

Call Now Button