سونوگرافی چهار بعدی

 • 0
 • شهریور ۲۵, ۱۳۹۵

سونوگرافی چهار بعدی

سونوگرافی چهاربعدی یکی از روش های تصویربرداری رایج در دوران بارداری می باشد . این نوع از سونوگرافی به دلیل مجهز بودن به دستگاه پیشرفته تصاویری دقیق از حالات جنین می دهد. با این روش مادر دیگر درباره سلامت جنین نگران نمی باشد و از حرکات او باخبر می شود.یکی از مهم ترین مراحل زندگی هر خانمی دوران بارداری وی است و به همین جهت پیشنهاد می شود که تمامی مراقبت های دوران بارداری و همچینن آزمایش های لازم پیش از بارداری و همچنین در زمان بارداری باید به طور منظم و به موقع انجام بگیرد زیرا از این طریق شما می توانید فرزندی سالم را به دنیا بیاورید.سونوگرافی نیز یکی از پیشنهادات پزشک است که باید بین هفته هجدهم و بیست و دوم حتما انجام بگیرد . سونوگرافی چهار بعدی یک تکنولوژی جدید بوده که در مطلب زیر آن را توضیح می دهیم .

منظور از سونوگرافی های چهار بعدی چیست ؟

سونوگرافی هایی که به رنگ های سفید و سیاه در عکس دیده می شوند همان سونوگرافی دو بعدی می باشد و اما سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی به یکدیگر شباهت زیادی دارد. سونوگرافی چهار بعدی همان سه بعدی متحرک است.  سه بعدی تصویر رنگی است.وچهار بعدی فیلم رنگی می باشد.علاوه بر دیدن چهره و حرکات جنین می توان عکس العمل های جنین را در طی زمان مشخص مشاهده کرد.برای مثال مادر می تواند حرکت هایی مانند سکسه ،خمیازه و مکیدن شست کودک خود را ببیند.

سونوگرافی چهار بعدی

مزایای سونوگرافی چهار بعدی

در واقع هدف اصلی از انجام این سونوگرافی دیدن دقیق تر جنین است و می تواند احساسات مادرانه را افزایش بدهد و برخی از مادران که در دوران بارداری دچار یاس و یا ناامیدی می شوند انگیزه بیشتری پیدا می کنند و برای مثال تغذیه خود را بهتر می کنند و یا اینکه مراقبت بیشتری از جنین خود می کنند و بعد از اینکه از سلامت وی اطمینان پیدا می کنند  با استرس کمتری فعالیت های خود را انجام می دهند.

سونوگرافی سه بعدی با چهار بعدی چه تفاوتی دارد

سونوگرافی سه بعدی و سونوگرافی چهاربعدی اصولا درهفته های ۱۸ الی ۲۲ بارداری صورت می گیرد .

در سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی برای اینکه اندام های جنین را از زاویه های مختلف مشاهده کنند از وسایل منحصر به فردی استفاده می کنند .

 در این نوع سونوگرافی امواج از قسمت های گوناگون تابیده می شوند و دریافت می شوند .

از سونوگرافی سه بعدی بیشتر برای انکه درون جمجمه را ارزیابی کنند استفاده می شود . تصویر برداری از سقف دهان و دستگاه اسکلتی از سونوگرافی چهاربعدی جهت  رویت ساختمان قلب استفاده می کنند .

متد سونوگرافی چهاربعدی تشابه زیادی با سونوگرافی سه بعدی دارد اما تفاوتی که در این دو روش می باشد این است که در سونوگرافی چهاربعدی تصاویر بدون هیچگونه فاصله ای دریافت می شوند .

براساس نظریات پزشکان سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی را کسانی مجوز انجام آن را دارند که پزشک برای آن ها تجویز کند و بر طبق صلاحدید پزشک و به دلایل گوناگونی صورت پذیرد چون نه تنها هزینه بالایی را برای خانواده متقبل می کند بلکه این سونوگرافی امواج و انرژی بسیاری را از جهات مختلف به جنین وارد می کند و مسئله خطر آن همچنان به صورت قطعی تثبیت نشده است .

مسئله دیگری که باید به آن توجه کرد این می باشد  که سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی نسبت به سونوگرافی های معمولی احتیاج به متد پیشرفته ای دارد به همین دلیل  می بایست سونوگرافیست دانش و تجربه و مهارت کافی را در این زمینه داشته باشد .

 • چگونه می توان در سونوگرافی تصاویر بهتر و دقیق تری مشاهده کرد

اکثر متخصصان بر این عقیده هستند که برای اینکه سلامت در دوران بارداری حفظ شود مخصوصا قبل از انجام دادن سونوگرافی می بایستی مایعات بیشتری را استفاده کرد چون خوردن اندازه زیادی از آب موجب شفاف شدن مایع آمنیوتیکی می شود . براساس تحقیقات به دست آمده اگر ۳۰ دقیقه پیش از سونوگرافی یک لیوان آب میوه طبیعی مصرف شود جنین در حین سونوگرافی هوشیار تر می شود .

 • سونوگرافی های سه بعدی و چهار بعدی چه مدت زمان به خود اختصاص می دهند

اصولا برای هر سونوگرافی بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان باید اختصاص داد

چه زمانی برای انجام سونوگرافی چهار بعدی مناسب است ؟

این مساله کاملا به مادر بستگی دارد که بخواهد چه تصویری را از کودک خود داشته باشد .اما برای انجام سونوگرافی پیشنهاد می شود در هفته های بیست و ششم تا سی و ششم اقدام به سونوگرافی چهار بعدی کنید .برخی از مادران دو بار سونوگرافی چهار بعدی را انجام می دهند
شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به کانال تلگرام و یا اینستاگرام سونوگرافی سروش بپیوندید

کاربرد سونوگرافی چهاربعدی

مهم ترین کاربرد سونوگرافی چهاربعدی مشاهده حرکات جنین می باشد. این حرکات به صورت فیلمی نمایش داده می شود. حالت های مختلف جنین شامل خندیدن ، خمیازه کشیدن در این سونوگرافی دیده می شود. از آنجائیکه امواج صوتی به درون شکم مادر برای تصویربرداری ارسال می شود برای جنین و مادر خطرناک نمی باشد .

نحوه انجام سونوگرافی چهاربعدی

 1. در ابتدا از فرد خواسته می شود ناحیه شکم خود را بدون لباس کرده و روی تخت دراز بکشد.
 2. سپس سونوگراف شکم فرد را آغشته به ژل مخصوص می کند. این کار برای اینست که امواج صوتی از ناحیه مورد نظر تصویربرداری شود.
 3. سونوگراف مبدل ( ابزاری مخصوص سونوگرافی) را در داخل شکم به صورت چرخشی حرکت می دهد.
 4. این امواج به مانیتور منتقل شده و به تصاویری قابل مشاهده تبدیل می شود.
 5. در صورتی که جنین حرکت کرده یا حالتی مانند لبخند داشته باشد در تصاویر دیده می شود.
 6. تصاویر به دست آمده از سونوگرافی چهاربعدی قابلیت ضبط و آرشیو را دارد.
سونوگرافی-چهار-بعدی

سونوگرافی-چهار-بعدی

نتایج سونوگرافی چهار بعدی

برای همه مادارن مشاهده حرکات جنین در لحظه سونوگرافی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نتیجه سونوگرافی به پزشک متخصص بستگی دارد. برخی نتیجه را به صورت تصاویر به فرد نشان می دهند و برخی از پزشکان به صورت فیلم اطلاعاتی از جنین در اختیار مادر قرار می دهند.

زمان انجام سونوگرافی چهاربعدی

سونوگرافی چهاربعدی به طور معمول بین هفته بیشت و ششم تا هفته سی و دوم بارداری انجام می شود. قبل از انجام این سونوگرافی حتما با پزشک خود درمیان بگذارید تا زمان دقیق انجام آن را به شما بگوید. این سونوگرافی همچنین برای تعیین جنسیت جنین در هفته نوزدهم تا بیست و چهرم بارداری طبق نظر پزشک متخصص انجام می شود.

توصیه های مهم در سونوگرافی چهار بعدی

 1. انجام سونوگرافی چهار بعدی برای همه افراد الزامی نیست و در صورتی که پزشک تشخیص به انجام آن دهد باید از آن استفاده کرد.
 2. اطلاعات حاصل از این سونوگرافی دقیق می باشد و هیچ گونه آسیبی به مادر و جنین وارد نمی شود.
 3. از آنجائیکه دستگاه سونوگرافی باید استاندارد باشد باید به مرکزی مراجعه کنید که این مورد رعایت شود.
 4. سونوگرافی باید در مواقع نیاز استفاده شود در غیر اینصورت دارای مضراتی برای جنین و مادر می باشد.

با تشکر مدیریت سایت سونوگرافی سروش

ارسال نظر

پنج + 11 =