سونوگرافی NT و NB

توسط آبان ۲۳, ۱۳۹۶ سونوگرافی, مقالات بدون نظر

سونوگرافی NT و NB

سونوگرافی NT و NB نقش بسیار مهمی را در تشخیص اختلالات کروموزومی و ناهنجاری های جنین دارد، در واقع این دو نوع سونوگرافی تحت عنوان سونوگرافی سلامت ۳ ماه اول شناخته شده است که در صورت نیاز برای بررسی سلامت جنین در نظر گرفته می شود

سونوگرافی nt

سونوگرافی nt

در اکثر موارد ( ۹۵ درصد ) از روی شکم سونوگرافی NT انجام می گیرد در غیر این صورت از سونوگرافی واژینال استفاده می شود که نتایج آن با سونوگرافی از روی شکم یکسان می باشد .

یکی از سوالات متداولی که مادران مطرح می کنند میزان نرمال NT در جنین می باشد . برای پاسخ به این سوال ضروری است نگاهی اجمالی به اهداف این سونوگرافی داشته باشیم. در این مقاله در ابتدا توضیح مختصری در رابطه با اهداف این سونوگرافی داده می شود و پس از آن به بیان توضیحاتی در رابطه با میزان نرمال NT در جنین پرداخته می شود .

 سونوگرافی NT مقدار مایع پشت گردن جنین را در ۳ ماهه اول بارداری بررسی می کند و احتمال بروز نقایص کروموزومی و ناهنجاری های جنین را پیش بینی می کند .

سونوگرافی غرب تهران که سروش نام دارد با جدیدترین دستگاه ها می تواند سونوگرافی NT و هم چنین انواع سونوگرافی را انجام دهد . هم چنین سونوگرافی سروش با کادر  مجربی که در اختیار دارد به بهترین شکل می تواند سونوگرافی و تصاویر را تشخیص دهد و بهترین گزارش را از سونوگرافی دریافت شده به بیمار ارائه دهد . جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۴۴۱۶۲۱۲۵ – ۴۴۱۶۲۱۲۶  تماس حاصل نمائید .

زمان مناسب برای انجام سونوگرافی NT و NB

هفته ۱۱ تا ۱۴ حاملگی برای اندازه گیری NT و پیش بینی ناهنجاری های جنین زمان بسیار مناسبی می باشد به دو دلیل ۱۱ هفتگی به عنوان حداقل زمان انجام سونوگرافی NT در نظر گرفته  می شود

برای بررسی بیشتر جنین در صورت نیاز تست های تشخیص در نظر گرفته می شود که قبل از ۱۱ هفتگی ممکن است انجام این تست ها باعث بروز عوارضی در جنین شود .

برخی از نقایص جنین با استفاده از سونوگرافی بعد از ۱۱ هفتگی مشخص می شود . بانبرین می توان با استفاده از اندازه گیری NT در این بازه اختلالاتی را تشخیص داد .

همانطور که گفته شد ۱۴ هفتگی حداکثر سن اندازه گیری NT  می باشد زیرا در صورتی که جنین اختلالی داشته باشد می توان با عوارض کمتر و زود تر به حاملگی خاتمه داد . همچنین بعد از هفته ۱۴ بدلیل اینکه موقعیت جنین عمودی می شود اندازه گیری NT  بسیار دشوار می باشد .

میزان نرمال NT در سونوگرافی

با توجه به سن حاملگی و CRL جنین اندازه نرمال NT تعیین می شود ، برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید مشاوره های لازم را از طریق را های ارتباطی زیر دریافت نمایید .

بسیاری از مادران و همسر آن ها بابت تعیین جنسیت جنین خود عجله دارند و بدین منظور کارهایی را انجام می دهند که بسیار خوشایند نمی باشد و پزشک توصیه نمی کند .

به صورت کامل پزشکان ۳ مرتبه سونوگرافی در دوران بارداری را توصیه می کنند و بیشتر این نیازی به سونوگرافی نیست .

اولین سونوگرافی در روزهای اولیه بارداری انجام می شود که تشخیص داده شود که جنین به صورت درست تشکیل شده است ؟ جنین دارای قلب است ؟ جفت جنین در جایگاه مناسبی قرار گرفته است؟

دومین سونوگرافی سونوگرافی میانه حاملگی می باشد که جهت تعیین جنسیت انجام می شود .

البته امروزه سونوگرافی NT در پروتکل های کشوری آمده است و برای اینکه ناهنجاری های جنین بررسی شود بین هفته ۱۱ تا ۱۳ بارداری انجام می شود .

سومین سونوگرافی در اواخر دوران بارداری صورت می گیرد که مواردی مانند وزن جنین – وضعیت جنین و مایع دور جنین کم شده است و یا کافی است ، انجام می شود .

برخی از مادران به صورت خود سرانه سونوگرافی کالر داپلر و سونوگرافی سه بعدی – چهار بعدی را درخواست می کنند و توصیه می شود تا پزشک این سونوگرافی را تجویز نکرده است به صورت خود سرانه انجام نشود .

در بعضی از موارد اگر پزشک به سلامت بودن جنین تردید داشته باشد و یا مشکلی رخ داده باشد خود پزشک سونوگرافی کالر داپلر را توصیه می کند  و یا مادرانی که سزارین در گذشته انجام داده اند و سزارین دومی را در پیش دارند یه سنی از حاملگی کالر داپلر را پزشک تجویز می کند که از نظر چسبندگی جفت مشکلی رخ نداده باشد که این مسئله خود به تنهایی یکی از عوارض سزارین می باشد اما توصیه می شود که خود مادر سونوگرافی های زیاد و غیر ضروری را درخواست نکند زیرا این مسئله هنوز مشخص نشده است که تعداد دفعات سونوگرافی بیش از حد در آینده خطراتی را برای جنین به وجود می آورد یا خیر . بدین منظور حتما با تجویز پزشک سونوگرافی های لازم را انجام دهید .

سایر مقالات مرتبط به سونوگرافی :

سونوگرافی خوب در تهران

سونوگرافی NT

سونوگرافی

سونوگرافی بیضه

سونوگرافی دیسک کمر

سونوگرافی  تخمدان پلی کیستیک  

هم چنین شما عزیزان می توانید جهت مشاهده نمونه کارهای بیشتر به گالری سایت مراجعه نمایید و یا در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و کانال تلگرام ما را دنبال کنید :

در خصوص اطلاعات سونوگرافی و یا جهت کسب نوبت می توانید با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید :

شماره ی تماس :  ۴۴۱۶۲۱۲۶
۰۹۰۱۳۴۰۱۷۸

آدرس سونوگرافی سروش (سونوگرافی غرب تهران )

آدرس:بزرگراه ستاری جنوب، ابتدای بلوار فردوس غرب_بعد از تقاطع شهید ورزی

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمد زاده سونوگرافی سروش در غرب تهران

ارسال نظر

4 × سه =

Call Now Button