غربالگری در بارداری

توسط دی ۱۱, ۱۳۹۷ سونوگرافی, مقالات بدون نظر

غربالگری در بارداری

یکی از کارهای مهمی که در حاملگی مادران باید انجام دهند، غربالگری در بارداری می باشد . در چند سال گذشته انجام غربالگری در سه مرحله برای تمامی مادران توصیه شده است، زیرا به کمک آن می توان بسیاری از مشکلات در جنین را مورد بررسی قرار داد . اما چه زمانی باید این غربالگری ها را انجام داد ؟ با غربالگری چه مواردی را می توان بررسی نمود ؟ با ادامه مطلب همراه باشید …

غربالگری در بارداری

غربالگری در بارداری

غربالگری در بارداری

انجام برخی سونوگرافی ها در دوران بارداری برای تمامی مادران توصیه می شود از جمله سونوگرافی NT و  سونوگرافی آنومالی می باشد که در زمان های مشخصی صورت می گیرد . برخی از مادران نگران خطرناک بودن این سونوگرافی ها می باشند، اما به دلیل استفاده از امواج صورتی در سونوگرافی در صورتی که تحت نظر پزشک این مراحل را انجام دهید هیچ جای نگرانی نمی باشد و سونوگرافی هم برای جنین و هم برای مادر آسیبی وارد نمی کند .

غربالگری سه ماهه اول بارداری

این نوع از سونوگرافی سه ماهه اول بارداری که بین هفته ۱۱ تا ۱۳ بعلاوه ۶ روز انجام می شود باعث بررسی مشکلات کروموزومی در جنین می شود . در غربالگری سه ماهه اول بارداری، به وسیله سونوگرافی NT مایع پشت گردن جنین را بررسی می نمایند .

نمونه سونوگرافی NT

غربالگری سه  ماهه دوم بارداری

این غربالگری بین هفته ۱۷ تا ۲۰ می باشد و در آن از سونوگرافی آنومالی استفاده می شود و قسمت هایی همچون کلیه، قلب، مثانه و …. جنین مورد بررسی قرار می گیرد . سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری یکی از غربالگری های مهم در این دوره می باشد .

شایان ذکر است که غربالگری یکی از روش های تشخیصی قطعی نمی باشد، اگر این غربالگری مثبت باشد نیاز به بررسی های بیشتر دارد .

به منظور انجام سونوگرافی خوب و دقیق باید به یک مرکز سونوگرافی خوب مراجعه نمایید .

جهت دریافت مشاوره از سونوگرافی سروش می توانید با شماره ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمایید .

پیچ اینستاگرام سونوگرافی سروش

غربالگری سه ماهه سوم بارداری

این غربالگری بعد از هفته ۳۰ انجام می شود و اطلاعات دقیق تری از وضعیت جنین، میزان رشد و … در اختیار پزشک قرار می دهد .

چه تعدای سونوگرافی در بارداری انجام می شود ؟

تمامی افراد باید غربالگری های سه دوره بارداری را انجام دهند . اما برخی از مادران به ویژه افرادی که بارداری پر خطر دارند باید سونوگرافی های بیشتری داشته باشند . به عنوان مثال افرادی مشکلاتی همچون دیابت، فشار خون بالا، سابقه سقط جنین، مصرف داروهای خاص، مشکل سندروم داون در یکی از اقوام نزدیک و …دارند باید تعداد بیشتری با توجه به نظر پزشک سونوگرافی انجام دهند .

درصورتی که غربالگری خطرناک بود چه باید کرد ؟

در صورتی که در سونوگرافی مورد مشکوکی مشاهده شود نشان دهنده قطعی وجود مشکل نمی باشد . برای بررسی های دقیق تر از آزمایش آمنیوسنتز استفاده می نمایند .

در این آزمایش از مایع اطراف جنین نمونه برداری انجام می دهند و با بررسی آن به اطلاعات کامل دست می یابند .

ارسال نظر

5 − یک =

Call Now Button