غربالگری سه ماهه دوم

توسط مهر ۱۸, ۱۳۹۶ مقالات بدون نظر

غربالگری سه ماهه دوم

 

غربالگری سه ماهه دوم برای تشخیص سندروم دان در جنین در دوران بارداری می باشد . این تست در ابتدای هفته ۱۵ تا انتهای هفته ۲۱ انجام می شود. این تست با گرفتن خون مادر انجام می شود که در ان ۳، ۴ یا ۵ مارکر شیمیایی در خون اندازه گیری می شود.این غربالگری را می توان به همراه غربالگری سه ماهه اول انجام داد.

انواع غربالگری سه ماهه دوم

  1. غربالگری متوالی

قبل از انجام این غربالگری، تست غربالگری سه ماهه اول انجام می شود. نتیجه حاصل از این تست مادر را در یکی از این دسته هایی به شرح ذیل قرار می دهد:

  1. با ریسک بالا

در این دسته دیگر نیازی به انجام غربالگری سه ماهه دوم نمی باشد و به مرکز ژنتیک برای انجام تست CVS یا آمنیوسنتز ارسال می شود.

  1. با ریسک پایین

در این خانم ها نیز نیازی به انجام غربالگری سه ماهه دوم نیست و پزشک دستور به انجام سونوگرافی های معمول و آنومالی اسکن می دهد.

  1. با ریسک متوسط

این دسته از خانم ها برای انجام تست غربالگری سه ماهه دوم مناسب هستند و با توجه به نتایج این غربالگری در دسته های با ریسک بالا یا پایین قرار می گیرند.

  1. غربالگری یکپارچه و جامع

این تست دارای مراحلی به شرح ذیل می باشد :

مرحله ۱

این در این مرحله آزمایشی جهت اندازه گیری سطح سرمی دو مارکر در خون مادر انجام می شود این تست در سه ماهه اول بارداری (هفته ۱۱ بارداری ) انجام می شود. همچنین از روش سونوگرافی برای تعیین سن جنین و سونوگرافی NT برای اندازه گیری ضخامت چین پشت گردن جنین استفاده می شود. این روش ها خطری برای مادر ندارد.

مرحله ۲

در این مرحله سطح سرمی مارکرهایی سنجیده می شود. این اندازه گیری به در سه ماهه دوم در هفته ۱۵ الی ۱۶ بارداری انجام می شود.

مادر باید در مراحل مذکور شرکت کرده تا نتایج آنها به طور کامل بررسی شود.

 

 

ارسال نظر

3 × یک =