نکات مهم قبل از غربالگری در بارداری

توسط بهمن ۱۰, ۱۳۹۷ سونوگرافی, مقالات بدون نظر

نکات مهم قبل از غربالگری در بارداری

دوره بارداری مراقبت هایی دارد که حتما باید توسط والدین صورت گیرد و غربالگری از جمله مهم ترین آن ها در عصر امروز است. لزوم داشتن اطلاعاتی از چگونگی انجام غربالگری ما را بر آن داشت تا در این مقاله از توضیح مختصر آن بپردازیم.

غربالگری

بحث غربالگری در بارداری خیلی مهم است زیرا سن ازدواج در جوانان افزایش یافته و به همان نسبت سن بارداری خانم ها زیادتر شده است . گرچه امکان ایجاد عوارض در سن بالاتر بیشتر است ولی اینطور نیست که بارداری در سن بالای ۳۵ سال حتما عوارض کروموزومی به همراه خواهد داشت. و حدود ۸۰ درصد از سندرم داون در سنین زیر ۳۵ است ، زیرا در این بازده زمانی زایمان ها بیشتر است و مراجعه کنندگان هم بیشتر هستند . فقط باید احتیاط های لازم برای افراد بالای ۳۵ سال بیشتر رعایت شود. بخصوص در آزمایش های غربالگری ضریب سنی یکی از فاکتورهای مهم است که در جواب آزمایشات در افراد سنین بالا تاثیر گذاشته و ممکن است آزمایش را با ایراد نشان دهد در صورتی که مشکلی در بارداری وجود ندارد.

غربالگری در بارداری

غربالگری در بارداری

احتمال خطر برای چه افرادی است ؟

در نتیجه باید در این افراد احتیاط بیشتر انجام شود بخصوص در افرادی که خودشان سابقه بچه ای دارند که مشکل داشته باشد مثلا از قبل بچه ی سندرم داون و یا اوتیسم به دنیا آورده و یا کسی در خانواده درجه یک خود ، فرزند دارای مشکل داشته باشد و همچنین کسانی که بیماری های مزمنی دارند مثلا خانمی که دیابت و یا بیماری های رماتیسمی دارد و یا سقط ها مکرر داشته ، ممکن است بارداری خود را با حساسیت بیشتری سپری کند. گرچه برای تمامی خانم ها در سه ماهه اول بارداری آزمایشاتی توسط پزشک درخواست داده می شود.

وقتی در سونوگرافی که برای سونوگرافی NT می فرستیم کد crl بین ۶۴ تا ۴۵ گزارش شود احتمال می رود که جنین سندروم داون داشته باشد . مقدار بالاتر و یا پایین تر از این رقم مورد نظر نیست.

این آزمایش از چین پشت گردن جنین گرفته می شود البته عده ای استخوان بینی را هم ذکر می کنند. یا همان سونوگرافی  NB (nasal bone) که چون خیلی مواقع استخوان بینی در سه ماه اول تشکیل نشده ، ممکن است پزشک را دچار اشتباه کند و مجبور به درخواست غربالگری اضافه تر برای خانم داده شود.

بنابراین تیغه بینی را در نظر نگرفته و همان NT معمولا چک می شود. اگر بالاتر از ۳ بود مادر باید صد در صد  برای آزمایش های آمنیوسنتز برود که از مایع داخل رحم نمونه برداری می شود و بر طبق جواب آمنیوسنتز تصمیم گیری می شود. اگر جواب بالای ۱۵۰۰ باشد نتیجه در مرحله اول خوب است و اگر پایین تر بوده باید بر طبق شرایطی که برای مادر وجود دارد برای غربالگری های مخصوص تری فرستاده می شود.

به منظور انجام سونوگرافی خوب و دقیق باید به یک مرکز سونوگرافی خوب مراجعه نمایید .

جهت دریافت مشاوره از سونوگرافی سروش می توانید با شماره ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمایید .

پیچ اینستاگرام سونوگرافی سروش

 نتیجه گیری

از جمله نکات مهم قبل از غربالگری در بارداری توجه داشتن به این نکته است که غربالگری های دوران بارداری باید حتما با توجه به نظر متخصص زنان که مادر تحت کنترل آن است ، انجام شود . زیرا زمان مراجعه به غربالگری بسیار مهم است و در بازه زمانی که جنین در آن دوره قرار دارد باید انجام شود.

ارسال نظر

هجده − 16 =

Call Now Button