سونوگرافی سروش » سونوگرافی » انواع سونوگرافی داپلر
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

انواع سونوگرافی داپلر

انواع سونوگرافی داپلر

برای بررسی و اندازه گیری جریان و فشار خون از سونوگرافی داپلر استفاده می شود.

روند و روش این نوع سونوگرافی به این صورت می باشد که از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می شود تا به گلبول های خون برخورد می کنند و بعد از برگشت آن را به روش سونوگرافی داپلر نشان می دهد .

انواع سونوگرافی داپلر

انواع سونوگرافی داپلر

به وسیله سونوگرافی داپلر میتوان سرعت جریان خون را اندازه گرفت .

از طریق سونوگرافی داپلر میتوان مشکلات زیر را بررسی و رفع کرد :

  • زمانی که خون لخته می شود .
  • هنگامی که وریدهایی که در رگ پا وجود دارند ضعیف عمل می کنند .
  • بعضی از افراد به صورت مادرزادی دریچه قلب آن ها مشکل دارد و یا بیماری های قلبی مادرزادی دارند .
  • زمانی که شریان ها انسداد پیدا می کند .
  • وقتی که خون جریان کمی دارد تا به پاها خون برسد .
  • عروقی که باعث تورم شده اند .
  • بعضی از عروق دچار تنگی و باریک می شوند .

لازم به ذکر است که اگر بخواهید انسداد رگ های خونی را یا کم شدن سرعت جریان خون در رگ ها را بررسی کنید میتوانید از روش سونوگرافی داپلر استفاده کنید . کاهش سرعت جریان خون و مسدود شدن رگ های خونی باعث به وجود آمدن سکته مغزی و یا لخته شدن خون در قسمت وریدهای پا می شود و یا مسدود شدن  رگ ها در قسمت ریه باعث ایجاد مشکلی به اسم آمبولی ریه می شود .

توجه : هم چنین برای تشخیص جریان خون جنین از سونوگرافی داپلر استفاده میشود . به همین علت مادر نوزاد مورد سونوگرافی قرار می گیرد . به همین منظور متخصص رادیولوژی خیلی باید با تجربه و ماهر باشد تا در طول زمان محدود هم سونوگرافی داپلر را انجام دهد و هم به بهترین روش ممکن نتایج را اعلام کند .

طریقه انجام سونوگرافی داپلر چگونه است ؟

پزشک ، یک ماده ای که به اندازه قالب صابون می باشد را روی قسمت مشخصی از بدن که قرار است سونوگرافی داپلر برروی آن انجام شود قرار می دهد .
سونوگرافی داپلر از اهمیت بالایی برخوردار است چون یکی از مزیت های این روش امنیت آن است . به همین علت در این روش تحت هیچ شرایطی عمل تهاجمی صورت نمی گیرد .

سونوگرافی داپلر به چه روش هایی موجود است ؟

داپلری که به صورت موج پیوسته می باشد :

در این روش از سونوگرافی یکی از امواج صوتی دارای تغییر می شود تا اطلاعات مناسبی را از طریق این روش از جریان خون در رگ های خونی پیام های مفیدی را به پردازشگر بفرستد .

داپلر داپلکس

در این سونوگرافی داپلر ، از راه اولتراسوند استاندارد برای به وجود آمدن تصویر از قسمت های رگ خونی و بافت هایی که در اطراف آن می باشد استفاده می کند . همچنین دستگاه سونوگرافی همه صداها را به تصویر تبدیل می کند و از جهت جریان و سرعت خون در رگ ها ، پیامدهای مناسبی را تولید می کند و به سونوگرافیست ارائه می دهد .

داپلر رنگی

در این روش از سونوگرافی همانند روش داپلکس از روشی استاندارد برای ایجاد تصاویر از رگ های خونی استفاده می کنند . به همین منظور دستگاه سونوگرافی صداهای داپلر را به روش رنگی مبتدل می کند .

داپلر پاور

یک نوع خاص و روشی مخصوص از سونوگرافی داپلر می باشد.

در  این روش تصاویری را میتوانیم دریافت کنیم که با داپلر رنگی این امکان وجود ندارد .

سایر مقالات مرتبط به سونوگرافی :

سونوگرافی خوب در تهران

سونوگرافی NT

سونوگرافی

سونوگرافی بیضه

سونوگرافی دیسک کمر

سونوگرافی  تخمدان پلی کیستیک  

هم چنین شما عزیزان می توانید جهت مشاهده نمونه کارهای بیشتر به گالری سایت مراجعه نمایید و یا در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و کانال تلگرام ما را دنبال کنید :

در خصوص اطلاعات سونوگرافی و یا جهت کسب نوبت می توانید با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید :

شماره ی تماس :  ۴۴۱۶۲۱۲۶
۰۹۰۱۳۴۰۱۷۸

آدرس سونوگرافی سروش (سونوگرافی غرب تهران )

آدرس:بزرگراه ستاری جنوب، ابتدای بلوار فردوس غرب_بعد از تقاطع شهید ورزی

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمد زاده سونوگرافی سروش در غرب تهران

دکتر زهره محمدزاده
دکتر زهره محمدزاده
تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن 25 دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز گذراندن دوره های متعدد سالیانه رادیولوژی در تهران و سایر شهرها

مقالات مرتبط

سونوگرافی لگن چیست؟

سونوگرافی لگن چیست؟

سونوگرافی لگن چیست؟ سونوگرافی لگن ابزاری برای تشخیص گسترده است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از قسمت داخلی بدن استفاده می‌کند. این یک روش غیر...

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟ به طور کلی می‌توان گفت سونوگرافی رحم برای تشخیص بیماری های رحم و ضمائم آن نظیر کیست تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم و... مورد...

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟ فناوری سونوگرافی 4 بعدی شبیه به سونوگرافی دو بعدی سنتی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از داخل بدن استفاده می‌کند. با...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *