مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

انواع غربالگری

تست های غربالگری دوران بارداری مجموعه ای از بررسی های سونوگرافی و آزمایشگاهی می باشد و در مراحل مختلف انجام گردیده و مادران باردار را از سندروم ها و نواقص جنین غربال نموده و میزان خطر آن را تشخیص می دهد.
هدف اصلی غربالگری بارداری، تعیین خطر ابتلای نوزاد به سندروم داون، ادوارد و پاتو و خطر NTDS بوده و گاهی می توان ریسک دیگر بیماری را نیز بررسی نمود:
خطر ابتلا به بیماری ایکتیوزیس با کاهش استریول
خطر ابتلا به بیماری SLOS با کاهش استریول
خطر ابتلا مادر به مسمومیت بارداری با افزایش AFP، BHCG و Inhibin A و کاهش استریول

حدود ۲ الی ۳ درصد نوزادان در هنگام تولد، نواقص مادرزادی دارند و شایع ترین این نواقص شامل منگلیسم یا سندروم داون، نواقص لوله ی عصبی و سندروم تریزومی ۱۸ می باشد که با آزمایش های غربالگری می توان آن را تشخیص داد.
و این نواقص معمولا در نوزادانی ایجاد می شود که سابقه ژنتیکی و مادرزادی ندارند بنابراین این آزمایش های غربالگری به تمامی مادران توصیه می شود. و نتایج غیر طبیعی این تست ها به معنی قطعیت نقص مادرزادی نمی باشد و نتایج قطعی باید با آزمایش های تکمیلی تایید شود.
آزمایش غربالگری پروسه تشخیص نمی باشد تنها مشخص می کند که مادر احتمال خطر دارد و نیاز به بررسی بیشتر دارد یا خیر.
و تضمین نمی کند که جنین سالم و طبیعی به دنیا آید و یک سری مشکلات و نواقص در محدوده آزمایش غربالگری نمی باشد.
آزمایش های غربالگری به ۲ صورت انجام می شوند.

غربالگری سه ماهه اول

این غربالگری بین هفته های یازدهم الی سیزدهم انجام می شود و شامل آزمایش خون و سونوگرافی می باشد. انجام این آزمایش بسیار مهم می باشد زیرا در صورت داشتن مشکل جدی می توان به موقع جنین را سقط نمود.
در صورتیکه این آزمایش ها طبیعی بود پیشنهاد می شود آزمایش غربالگری سه ماهه دوم نیز انجام شود.

غربالگری سه ماهه دوم

این غربالگری در هفته های ۲۲ الی ۴۱ بارداری انجام می شود. اگر نتیجه سونوگرافی و آزمایش خون غیر طبیعی باشد و احتمال خطر بیماری وجود داشته باشد باید آزمایش های تشخیص قطعی انجام شود مانند نمونه برداری از مایع جنین تا میزان هورمون ها و سلول های جنین از نظر کروموزومی برسی گردد.

غربالگری یکپارچه

در این روش می توان نتایج حاصله از غربالگری سه ماهه اول و سه ماهه دوم به صورت ترکیبی بکار برد تا قدرت تشخیص سندروم داون تا ۹۰ درصد افزایش یابد. نتیجه نهایی پس از انجام آخرین مرحله که تست کوآد می باشد، مشخص می شود. قدرت تشخیص این روش بسیار بالا می باشد.

غربالگری متوالی

در این روش ابتدا غربالگری سه ماهه اول انجام گردیده و بر اثر نتایج حاصله به سه دسته پرخطر، کم خطر و ریسک متوسط تقسیم می شود . زنان باردار پر خطر لازم به انجام CVS5 می باشند و افراد کم خطر نیازی به تست غربالگری و یا تشخیص دیگری نمی باشند. افراد با ریسک متوسط ملزم به انجام غربالگری مرحله دوم یا کوآد می باشند.

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز

مقالات مرتبط

حاملگی مولار پدیده ای شایع 

حاملگی مولار پدیده ای شایع 

اغلب ما در زندگی این را تجربه کرده کرده ایم که گاهی شیرین ترین اتفاقات زندگی به تلخ ترین تجریبات ما تبدیل می شود. برون رفت از این دست بحران ها معمولا با احساس افسردگی...

سونوگرافی تعیین جنسیت

سونوگرافی تعیین جنسیت

یکی از شیرین ترین خاطرات در بین تمامی بانوان  ، مشخص شدن جنسیت جنین خود می باشد . تعیین جنسیت جنین قبل از تولد یکی از بهترین و احساسی ترین واکنش ها در سراسر جهان...

انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری

انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری

در دوران بارداری نگرانی های زیادی برای مادر و اطرافیان او وجود دارد و برخی از این نگرانی ها می توانند کمی ترسناک باشند. اما انجام انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *