سونوگرافی سروش » رادیوگرافی » تصویربرداری رنگی رحم
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تصویربرداری رنگی رحم

یکی از روش های تشخیصی در بسیاری از بیماری های زنان استفاده از تصویربرداری رنگی رحم می باشد که به آن هیستروسالپنگوگرافی یا  ( HSG ) گفته می شود، است. برای اینکه بیماری به درستی تشخیص داده شود حتما باید از روش های موثر و دقیق استفاده شود که این نوع تصویربرداری رنگی نیز جزو آن دسته قرار دارد.

تصویربرداری رنگی رحم چیست؟

تصویربرداری رنگی رحم و نواحی داخل آن و لوله های رحمی، با کمک اشعه ایکس با اختصار HSG شناخته می‌شود. در این روش تصویربرداری از ماده حاجب استفاده می‌کنند که همانطور که می‌دانید ماده ای رنگی است که در تصویربرداری کمک کرده تا تصاویر شفاف و دقیقی بدست آید. خانم ها باید توجه داشته باشند تابرای این تصویربرداری تا پایان دوران قاعدگی نیز باید صبر کنند و بهتر است قبل از دوران تخمک گذاری این تصویربرداری انجام شود.

تصویربرداری رنگی رحم

شرایط گرفتن عکس رنگی رحم

اگر پزشک برای قبل از انجام تصویربرداری رنگی رحم، داروی مسکن تجویز کرده است حتما باید آن را یک ساعت قبل مصرف نمایید. افرادی که ترس بسیاری دارند می‌توانند از پزشک خود بخواهند تا دارویی آرامبخش برای مصرف تجویز کند. آنتی بیوتیک های لازم را قبل از این تصویربرداری تهیه نمایید تادر زمان لازم استفاده نمایید. حال این نکات ذکر شده را به یاد داشته باشید.

 • برای انجام این تصویربرداری رنگی باید حتما پنج روز الی یک هفته پس از قاعدگی صبر کنید.
 • این تصویربرداری برای جنین بسیار ضرر دارد بنابراین افراد باردار باید احتیلاط لازم داشته باشند.
 • در صورتی که از التهابات لگنی و مزمن رنج می‌برید، باید تا پایان درمان دن نیز بر کنید.
 • انواع فلز ها با دستگاه اشعه ایکس تداخل دارند به همین دلیل حتما تمامی جواهرات و وسایل فلزی مانند ساعت را از خود دور کنید.

مراحل تصویربرداری رنگی رحم

برای اینکه این روش انجام شود باید بدانید که در طول آن، باید واژن تا حدودی باز نگه داشته شود. برای این موضوع، فرد باید زیر فلوروسکوپ قرار بگیرد تا واژن را باز نگه دارد. قبل از اینکه این نوع تصویربرداری انجام شود، از اسفنجی پاک برای تمیز کردن رحم استفاده می‌کنند. زمانی که سطح رحم با مایع حاجب پر شد، روی مانیتور می‌توان محدوده رحم را مشاهده و بررسی کرد. اگر که لوله های فالوپ نیاز به بررسی داشته باشد، مایع از ناحیه رحم به سمت لوله های فالوپ حرکت می‌کند. مایع باید به طور کامل در رحم جریان داشته باشد و اگر زمانی حرکت مایع مختل گردد، در واقه نوعی ناهنجاری در این ناحیه وجود دارد. اگر نیاز باشد تا بخش های دیگر این ناحیه نیز بررسی شود، باید مجدد این کار را تکرار کرد. در این روش خانم به حالت ژنیکولوژیک قرار می گیرد و توسط پزشک یا تکنسین ماده حاجب به داخل رحم و لوله های رحم تزریق می شود . با استفاده از دستگاه مخصوص تصویربرداری از جهت های مختلف انجام می شود .

پس از آزمایش تصویربرداری رنگی چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از این نوع تصویربرداری احتمال وجود درد یا علائمی مشابه با قاعدگی وجود دارد. برخی افراد ممکن است ترشحاتی را مشاهده کنند که با لکه بینی نیز همراه باشد. اگر از سردرد یا گرفتگی های عضلانی رنج می‌بردید، نگران نباشید زیرا اینگونه عوارض طبیعی بوده و خود به خودی رفع می‌شود.

چه مواردی در تصویربرداری رنگی رحم قابل بررسی می باشد ؟

این نوع از تصویربرداری می تواند به تشخیص بسیاری از مشکلات موجود در رحم به پزشک کمک کند از جمله :

 • بررسی حجم رحم
 • بررسی حفره رحم
 • بررسی لوله های رحم
 • بررسی باز بودن لوله فالوپ
 • تشخیص تومور رحم

مزایای عکس رنگی رحم

یکی از بهترین روش های معاینات لوله ها همزمان با حفره رحم می‌باشد که از میزان هزینه معقولی برخوردار است و افراد می‌توانند به آسانی از آن بهره ببرند. بسیاری از افراد بعد از انجام تصویربرداری رنگی رحم، به طور طبیعی باردار می‌شوند زیرا عبور ماده حاجب از لوله باعث رفع انسداد و برخی گرفتگی های لوله رحم می‌شود.

 1. یک روش تشخیصی کم تهاجم می باشد .
 2. زمان مورد نیاز برای انجام این روش کوتاه می باشد .
 3. باعث تشخیص سریع مشکلات در ناباروری می شود.
 4. روشی کم تهاجمی است.

در ادامه صحبت های خانم دکتر زهره محمدزاده در رابطه با رادیوگرافی رنگی رحم:

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی رنگی رحم

بهترین زمان بعد از دوره قاعدگی ماهیانه و یا در روز های آخر در این دوره می توان به انجام تصویربرداری رنگی رحم پرداخت .

چه کسانی نمی توانند تصویربرداری رنگی رحم انجام دهند؟

باخانم های باردار باید بدانند که این نوع تصویربرداری و تست برای جنین بسیار ضرر دارد و این افراد نباید به دنبال این تصویربرداری باشند. به همین علت قبل از انجام تصویربرداری رنگی رحم از باردار نبودن خود اطمینان حاصل نمایید. حال افرادی که از بیماری های التهابی لگن رنج می‌برند یا خونریزی واژینال بدون علت خاصی دارند، نباید از این تصویربرداری استفاده کنند.

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز

مقالات مرتبط

رادیولوژی قفسه سینه

رادیولوژی قفسه سینه

شاید تا به حال برای شما هم حادثه یا اتفاقی رخ داده باشد که نیاز به تصویربرداری از ناحیه قفسه سینه داشته باشید. رادیولوژی قفسه سینه در واقع روشی عمومی برای تشخیص بیماری...

رادیوگرافی چیست و چه کاربردی دارد؟

رادیوگرافی چیست و چه کاربردی دارد؟

علم پزشکی به فرآیند هایی مانند پرتو نگاری ها و یا همان رادیوگرافی نیازمند است  زیرا به کمک این روش ها می‌توان درون بدن انسان را از همه جوانب بررسی کرد که این به تشخیص...

عکس رنگی رحم (هیستروسالپنگوگرافی)

عکس رنگی رحم (هیستروسالپنگوگرافی)

تصویربرداری رنگی رحم برای زنانی انجام می شود که دارای مشکلات باروری می باشند.یکی از رایج ترین مشکلات ناباروری زنان اختلالات و آسیب های لوله ایی می باشد که به دلیل عفونت...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.