سونوگرافی سروش » سونوگرافی » تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی

تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی

روش های مختلفی برای مشاهده جنین و شرایط آن وجود دارد . یکی از روش های تشخیصی در دوران بارداری استفاده از سونوگرافی چهار بعدی می باشد . اما تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی چیست ؟ هزینه انجام آن به چه عواملی بستگی دارد ؟ با ادامه مطلب همراه باشید …

تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی

تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی

سونوگرافی چیست

سونوگرافی با استفاده از ورود امواج صوتی به بدن و بازتاب آن موجب مشاهده قسمت های مختلف بدن می شود . در واقع یک روش تشخیص بسیار مناسب می باشد .

کاربرد سونوگرافی

سونوگرافی برای موارد بسیاری کاربرد دارد ، برخی از آن ها شامل :

مشاهده دست و پا جنین

بررسی قسمت هایی همچون آناتومی مغز

مشاهده جمجمه

بررسی قفسه سینه

و …

سونوگرافی چهاربعدی

یکی از روش های مناسب به منظور مشاهده تمام حرکات جنین در بارداری می باشد . مشاهده جنین در شکم مادر یکی از بهترین لذت ها برای مادران می باشد که در سونوگرافی چهاربعدی به طور دقیق این اتفاق رخ می دهد .

همچنین متخصص سونوگرافی می تواند فیلم ضبط شده از جنین را در اختیار خانواده قرار دهد .

زمان انجام سونوگرافی چهاربعدی

انجام سونوگرافی چهار بعدی و زمان مناسب برای انجام آن نیاز به تشخیص پزشک شما دارد . به طور میانگین این سونوگرافی بین هفته ۲۶ الی ۳۲ انجام می شود . به منظور تعیین جنسیت جنین می توان این سونوگرافی را در هفته ۱۹ الی ۲۴ انجام داد .

مزایای سونوگرافی چهار بعدی

مشاهده تصاویر جنین و حرکات آن بر روی صفحه نمایش

بررسی نمودن مقدار مایع آمنیوتیک

مشاهده عروق از جهت های گوناگون

مشاهده دقیق اجزای شکم و لگن جنین

امکان ضبط نمودن تصاویر جنین

و …

اقدامات قبل از سونوگرافی چهار بعدی

قبل از انجام سونوگرافی به مادران توصیه می شود تا مقداری مایعات مصرف نمایند . مصرف مایعات در بارداری باعث شفافیت در مایع آمینوتیک می شود .

تفاوت سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی چیست؟

سونوگرافی سه بعدی برخلاف سونوگرافی دو بعدی که تصاویر سیاه سفید از جنین می دهد ، می توان تمام قسمت های جنین را به صورت واقعی مشاهده نمود . اما در سونوگرافی چهاربعدی در کنار مشاهده تمام قسمت های جنین می توان حرکت های جنین در شکم مادر نیز مشاهده می شود .

آیا سونوگرافی چهار بعدی خطرناک است؟

یکی از متداول ترین سوالات سونوگرافی می باشد . این سونوگرافی تنها در صورت نیاز و طبق تجویز پزشک انجام می شود . بنابراین نیاز به نگران نیست .

ضرورت انجام سونوگرافی در بارداری

انجام برخی از سونوگرافی های مانند سونوگرافی سه ماهه اول بارداری و سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری در تمام سونوگرافی ها انجام می شود . اما انجام سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی با تشخیص پزشک قابل انجام می باشد .

هزینه انجام سونوگرافی چهاربعدی

هزینه انجام سونوگرفی با توجه به تعرفه مشخص شده توسط نظام سلامت و وزرات بهداشت و درمان تعیین می شود .

نمونه سونوگرافی چهاربعدی در مرکز سونوگرافی سروش

 

جهت دریافت مشاوره از سونوگرافی سروش می توانید با شماره ۴۴۱۶۲۱۲۶ – ۰۹۰۱۳۴۰۱۷۸ تماس حاصل نمایید .

 

دکتر زهره محمدزاده
دکتر زهره محمدزاده
تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن 25 دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز گذراندن دوره های متعدد سالیانه رادیولوژی در تهران و سایر شهرها

مقالات مرتبط

سونوگرافی شکم چیست و چه کاربردی دارد؟

سونوگرافی شکم چیست و چه کاربردی دارد؟

سونوگرافی شکم چیست و چه کاربردی دارد؟ به طور کلی سونوگرافی های شکم نوعی تصویر برداری هستند که با کمک این تجهیزات پیشرفته و به روز تمام اندام های بدن به طور دقیق مورد...

فرق سونوگرافی آنومالی با ۳ بعدی

فرق سونوگرافی آنومالی با ۳ بعدی

در روش سونوگرافی آنومالی پزشک اعضای درونی جنین مثل قلب، مغز، کلیه، معده، اندازه ی دست ها و پاها و طول گردن جنین را بررسی می کند تا از روند طبیعی بودن رشد بدن جنین مطلع...

اهمیت آنومالی اسکن در بارداری

اهمیت آنومالی اسکن در بارداری

 اهمیت سونوگرافی آنومالی در دوران بارداری بسیار زیاد است چرا که تمامی اندام های مهم جنین در این سونوگرافی بررسی می شود. غربالگری آنومالی یک سونوگرافی شکمی است که به...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
 1. زهرا

  خواهر من تو سونوگرافی سه ماهه اول بارداریش گفتن مشکل هست باید تو هفته ۱۷ بره سونوگرافی آنومالی انجام بده . به نظر شما اگر سونوگرافی چهار بعدی انجام بده ؟ دقت تو سونوگرافی چهار بعدی بالا تره ؟ ممکنه برای بچه ضرر داشته باشه ؟

  پاسخ
  • soroush

   سلام ، بله دقیق تر و ضرر نداره بسته به دستگاه و مهارت پزشک متخصص سونوگرافی داره

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *