سونوگرافی سروش » سونوگرافی » جداشدن جفت قبل از زایمان یا دکولمان جفت
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

جداشدن جفت قبل از زایمان یا دکولمان جفت

جداشدن جفت قبل از زایمان یا دکولمان جفت

جدایی جفت از محل لانه گزینی آن در دوره قبل از زایمان ( بعد از هفته ۲۲ بارداری ) به اسامی مختلف دکولمان جفت ، کنده شدن جفت و خونریزی تصادفی نامیده می شود و به یک رخداد ناگهانی که مشخصه بالینی اکثر موارد دکولمان است اشاره می کند.

عوارض جداشدن جفت از جنین

جدایی نسبی جفت ، موجب خونریزی از سینوس های وریدی سطح مادری جفت می شود . اگر خونریزی از محل استقرار جفت راه گریزی پیدا کند موجب جداشدن پرده ها از دیواره رحم شده و به داخل واژن راه می یابد . ( خونریزی آشکار ).

خونی که در پشت جفت محبوس شده است می تواند به مومتر فشار وارد کرده و به فیبرهای عضلانی رحم نفوذ کند . این نفوذ خطرناک بوده و اگر به رحم در طی عمل سزارین نگاه شود ، کبود و ادماتو به نظر خواهد رسید  . این وضعیت اصطلاحا اپوپلکسی رحمی نامیده می شود . در خونریزی مخفی ، خونریزی واژینال مشاهده نمی شود اما مادر تمام علائم و نشانه های شوک هیپوولمیک را داراست . این نوع خونریزی موجب بزرگی رحم و درد بی نهایت آن می شود . ترکیبی از دو وضعیت فوق که در آن مقداری از خونریزی به بیرون راه می یابد و مقداری در پشت جفت باقی می ماند ، خونریزی مخلوط نام دارد .

عکس جداشدن جفت از جنین

عکس جداشدن جفت از جنین

علت جداشدن جفت قبل از زایمان

علت اصلی دکولمان جفت ناشناخته است اما وضعیت ها و بیماری های مختلفی با آن در ارتباط است . به طور کلی علل دخیل در این عارضه عبارتند از :

 • افزایش سن و پاریته مادر
 • نژاد یا قومیت
 • انواع هیپرتانسون
 • پارگی بیش از موعد و پره ترم پرده ها
 • مصرف دخانیات ( افزایش دوبرابری خطر در مقایسه با افراد غیرسیگاری ، درصورتی که فرد دچار هیپرتانسیون مزمن ، پره اکلامپسی شدید و یا هر دو باشد خطر تا ۸ برابر افزایش می یابد . )
 • سوء مصرف کوکائین
 • ترومای وارد شده به شکم ( تصادفات جاده ای ، نزدیکی ، تجاوز جنسی )
 • میوم های رحم به خصوص اگر در پشت محل لانه گزینی جفت قرار گرفته باشند .
 • سابقه سزارین

سونوگرافی غرب تهران که با نام سونوگرافی سروش  در زمینه سونوگرافی و رادیولوژی فعالیت دارد ، مجهزترین دستگاه ها را دارد و گزارشات دقیقی را  ارائه می دهد  . جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۴۴۱۶۲۱۲۵ – ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمائید .

شیوع جداشدن جفت از جنین

بسیار متغیر است ، چون معیارهای تشخیصی متفاوت هستند . شدت دکولمان اغلب متغیر است و به سرعت مراجعه بیمار بستگی دارد . در صورت تاخیر بیمار احتمال جدایی جفت که منجر به مرگ جنین می شود ، وجود دارد . میزان شیوع گزارش شده این عارضه یک مورد در هر ۲۰۰ زایمان است .

علائم جداشدن جفت از جنین

 • خونریزی واژینال
 • حساسیت رحم یا کمردرد
 • دیسترس جنین
 • لیبر پره ترم
 • افزایش تعداد انقباضات رحم
 • افزایش تونوسیته رحم
 • جنین مرده

تشخیص جداشدن جفت از جنین

باید بر این نکته تاکید شود که علائم و نشانه های دکولمان جفت می تواند به طور قابل ملاحظه ای متغیر باشد به عنوان مثال ممکن است خونریزی خارجی بسیار شدید باشد در حالیکه ممکن است جدایی جفت آنقدر وسیع نباشد که مستقیما جنین را به مخاطره بیندازد . بندرت ممکن است هیچگونه خونریزی خارجی وجود نداشته باشد اما ممکن است جفت کاملا جداشده و جنین در نتیجه دکولمان کامل ، مرده باشد . مطالعات نشان داده است که سونوگرافی بندرت تشخیص جداشدگی جفت را تایید می کند .

اداره و کنترل جداشدن جفت از جنین

 • بستری : هر بیمار مشکوک به دکولمان جفت ، به علت عوارض خطرناکی که به دنبال دارد باید بستری شود و از آنجایی که احتمال سزارین وجود دارد بیمار باید NPO نگه داشته شود زن باید به پهلو استراحت کند تا از انسداد ورید اجوف تحتانی و فشردگی آئورت توسط رحم حامله جلوگیری شود.
 • کنترل علائم حیاتی به خصوص فشار خون : در مواردی که بیمار دارای خونریزی قابل ملاحظه ای است ، فشارخون هر ۱۵ دقیقه تا ۱ ساعت تا ۴ ساعت باید چک شود و اگر فشار خون ثابت شد باید هر ۴ ساعت به همراه دیگر علائم حیاتی چک شود . اگر مادر تب دارد ، دمای بدن باید هر ۲-۱ ساعت اندازه گیری شود و در غیراینصورت هر ۴ ساعت کفایت می کند .

دکتر زهره محمدزاده
دکتر زهره محمدزاده
تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن 25 دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز گذراندن دوره های متعدد سالیانه رادیولوژی در تهران و سایر شهرها

مقالات مرتبط

سونوگرافی لگن چیست؟

سونوگرافی لگن چیست؟

سونوگرافی لگن چیست؟ سونوگرافی لگن ابزاری برای تشخیص گسترده است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از قسمت داخلی بدن استفاده می‌کند. این یک روش غیر...

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟ به طور کلی می‌توان گفت سونوگرافی رحم برای تشخیص بیماری های رحم و ضمائم آن نظیر کیست تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم و... مورد...

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟ فناوری سونوگرافی 4 بعدی شبیه به سونوگرافی دو بعدی سنتی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از داخل بدن استفاده می‌کند. با...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *