سونوگرافی سروش » سونوگرافی بارداری » حاملگی مولار پدیده ای شایع 
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

حاملگی مولار پدیده ای شایع 

اغلب ما در زندگی این را تجربه کرده کرده ایم که گاهی شیرین ترین اتفاقات زندگی به تلخ ترین تجریبات ما تبدیل می شود. برون رفت از این دست بحران ها معمولا با احساس افسردگی همراه است، چرا که نتوانستیم مثل دیگر انسان ها از شرایط دلنشین موجود لذت ببریم یکی از این بحران های مهم زندگی بارداری برای بانوان است. گرچه این تجربه می تواند از هیجان انگیز ترین و شیرین ترین اتفاقات زندگی باشد، اما گاهی با مشکلاتی توام می شود که دیگر نمی توان از  آن به عنوان خاطره دلنشین یاد کرد.

از بحران هایی که برخی مادران در دوران بارداری با آن مواجه می شوند بارداری خارج از رحم است. اینکه علت این نوع از بارداری چیست و چه عوارض و علائمی دارد را می توانید با خواندن این مقاله که توسط مرکز سونوگرافی سروش تهیه شده است، دریابید:

حاملگی مولار چیست؟

نوعی از حاملگی است که تخم بارور شده خارج از محوطه رحم کاشته شده  و رشد می کند. تخم بارور شده می تواند در دهانه رحم ، تخمدان و شکم قرار گرفته و رشد کند که از انواع حاملگی خارج از رحم می باشند. اما نوع رایج حامگی مولار در یکی از لوله های رحم اتفاق یافتد که اصطلاحا به آن حاملگی لوله ای نیز گفته می شود.

بارداری مولار

انواع بارداری مولار

به طور کلی ۲ نوع بارداری پوچ وجود دارد:

بارداری مولار نسبی: هنگامی بارداری پوچ نسبی اتفاق می‌افتد که یک تخمک توسط دو اسپرم بارور شود. در واقع دو مجموعه کروموزومی و یک مجموعه کروموزومی از مادر را خواهد داشت. این نوع بارداری غیر طبیعی بوده و در جنین قلب تشکیل نمی‌شود. در باراری هایی که دو قلویی هستند ممکن است یکی از جنین سالم بماند.

بارداری مولار کامل: زمانی که اسپرم، تخمک عاری از ژنتیک را بارور کند که در این حالت کروموزوم های اسپرم دو برابر می‌شود و همچنین  در ادامه دو کروموزوم از پدر به تخمک داده می‌شود.

علت بروز حاملگی مولار

  • از اصلی ترین علت بارداری خارج از رحم آسیب دیدگی لوله رحم است. بنابراین هرگونه التهاب لوله رحم یا التهاب ناحیه لگنی می تواند راه انتقال تخمک به رحم را مسدود کرده و موجب رشد تخمک در لوله رحم شود.
  • زایمان های سزارین قبلی، جراحی های شکم و یا جراحی آپاندیس می تواند بانوان را مستعد داشتن بارداری خارج از رحم کند.
  • در صورت استفاده از IUD و یا قر ص شیردهی در طول بارداری میزان ابتلا به بارداری خارج از رحم افزایش می یابد.
  • سن بالا در بارداری به همراه استعمال دخانیات نیز می تواند منجر به بارداری مولار شود.
  1. از اصلی ترین علت بارداری خارج از رحم آسیب دیدگی لوله رحم است. بنابراین هرگونه التهاب لوله رحم یا التهاب ناحیه لگنی می تواند راه انتقال تخمک به رحم را مسدود کرده و موجب رشد تخمک در لوله رحم شود.
  2.  در صورت استفاده از IUD و یا قر ص شیردهی در طول بارداری میزان ابتلا به بارداری خارج از رحم افزایش می یابد.
  3. سن بالا در بارداری به همراه استعمال دخانیات نیز می تواند منجر به بارداری مولار شود.

علائم بارداری مولار در خانم ها

علائم بارداری مولار را نمی توان به سادگی از درد های ناشی از قاعدگی تشخیص داد . این علائم می تواند به مانند علائم سقط جنین مثل درد در ناحیه لگن و خونریزی شدید باشد.

اغلب نشانه این نوع از بارداری در دو تا ۴ هفته پس از قاعدگی رخ می دهد. بارداری خارج از رحم اگر به موقع تشخیص داده نشود، ممکن است باعث ایجاد پارگی لوله رحم شده و درد های ناگهانی و خونریزی های شدید را به همراه داشته باشد.

تشخیص حاملگی پوچ

بعد از اینکه پزشک به آزمایش خون و سطح هورمون گنادوتروپین در بدن فرد مشکوک شد، برای تشخیص درست ، سونوگرافی تجویز می‌کنند. بارداری مولار در بازه زمانی ۷ الی ۹ هفتگی بارداری، توسط انواع سونوگرافی نیز مشخص می‌شود. در سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی و صفحه نمایشگر جنین میزان وضع جنین را بررسی می‌کنند.

 درمان حاملگی های مولار

شاید بیشتر افراد این باور غلط را داشته باشند که بعد از بارداری خارج از رحم امکان بارداری مجدد وجود نداشته و فرد برای همیشه نابارور می شود، اما ما این نوید را می دهیم که در افرادی که دچار این مشکل می شوند، ۱۵ درصد شانس بارداری مجدد را دارند. از این درصد نترسید این به معنای نا امیدی شما از بارداری نیست، بلکه می توانید با داشتن توجه و مراقبت زیاد شانس خود را برای بارداری افزایش دهید. اگر شما نیز یک از افرادی هستید که از این مسئله رنج می برد و یا به علت تجربه داشتن بارداری مولار از وقوع مجدد آن بیم دارید، می توانید  با مراجعه به بهترین مراکز سونو گرافی و همچنین بهترین متخصص زنان بارداری امنی را تجربه کنید.

رابطه جنسی چه مدت بعد از بارداری مولار امکان پذیر است؟

به طور کلی برقراری رابطه جنسی بعد از بارداری پوچ، مانعی ندارد و هر زمان که خود شخص از نظر روانی آمادگی دارد می‌تواند به این مسئله بپردازد اما باید توجه داشت که حتما از آلات پیشگیری از بارداری استفاده کرد. ممکن است بارداری بعدی به این شکل پیش نرود اما باید برای اقدام به بارداری پس از گذراندن یک حاملگی پوچ حتما از قبل با پزشک خود مشورت انجام داد.

بعد از درمان حاملگی مولار یا پوچ

بعد از اینکه بارداری پوچ درمان شد، پایان همه چیز نیست و شما باید تحت معاینات پزشک قرار داشته باشید تا روند برای بارداری تحت مراقبت باشد. باید در فواصل زمانی که پزشک در نظر می‌گیرد معمولا فاصله‌ی ۴ هفته‌ای ، مراجعه داشته تا میزان هورمون hcg اندازه گیری شود. اگر در اندازه گیری میزان هورمون hcg مشخص شد که سلول های غیر طبیعی روند ننزولی را پیش گرفته‌اند، درمان تاثیر مثبت داشته و دیگر نیازی به ادامه روند درمانی نخوهد داشت.

مدیریت روانی بعد از بارداری مولار

بعد از اینکه پی بردید که به بارداری پوچ یا مولار مبتلا شده‌اید، روحیه خود را حفظ کرده و بهترین تصمیم که قطعا درمان می‌باشد را بگیرید. در این حالت شما باشد هر چند وقت یا ماهانه تحت چکاپ و معاینات قرار بگیرید که ممکن است خسته کننده و یا مایوس کننده باشد، اما این جلسات برای درمان لازم است بنابراین روی هدف خود تمرکز کنید.

 

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز

مقالات مرتبط

سونوگرافی تعیین جنسیت

سونوگرافی تعیین جنسیت

یکی از شیرین ترین خاطرات در بین تمامی بانوان  ، مشخص شدن جنسیت جنین خود می باشد . تعیین جنسیت جنین قبل از تولد یکی از بهترین و احساسی ترین واکنش ها در سراسر جهان...

انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری

انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری

در دوران بارداری نگرانی های زیادی برای مادر و اطرافیان او وجود دارد و برخی از این نگرانی ها می توانند کمی ترسناک باشند. اما انجام انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *