سونوگرافی سروش » سونوگرافی » سونوگرافی تخمدان
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

سونوگرافی تخمدان

سونوگرافی تخمدان

بی شک یکی از عمده ترین دلایل مشترک مراجعه دختران و بانوان به پزشک متخصص زنان درد در ناحیه شکم، بی نظمی ها در دوران قاعدگی و کیست تخمدان می باشد. پزشک پس از انجام معاینات اولیه و به منظور معاینات دقیق تر بیمار را به یکی از مراکز سونوگرافی ارجاع می دهد.

سونوگرافی تخمدان

سونوگرافی تخمدان

نحوه سونوگرافی تخمدان

در این آزمایش دوربین دستگاه به همراه اشعه اولتراسونیک از درون بدن بیمار فیلمبرداری انجام داده و بر روی صفحه نمایشگر در مقابل اپراتور اطلاعات تشخیصی را نمایش می دهد. یکی از اهداف انجام سونوگرافی در زنان و دختران، اندازه گیری تخمدان ها می باشد. در حالت طبیعی اندازه فولیکول بالغ می بایست ۱۸ تا ۳۰ میلی متر بوده و آماده تخمک گذاری باشد. در هر ماه تنها یکی از تخمدان ها آماده تخمک گذاری و رشد جنین و لقاح است. اندازه فولیکول ها در زمان سونوگرافی چک می گردد. این اندازه بنا بر نظر پزشکان متفاوت می باشد و در زمان استفاده کردن از کلوفومین اندازه ۲۰ تا ۲۴ ، استفاده کردن از FSH اندازه ۱۷ تا ۱۸  و استفاده هر دو با هم را ۱۶ تا ۱۷  نرمال می دانند.

سرطان تخمدان به علت نداشتن علائم خاص و مشخصی به قاتل خاموش نیز معروف شده است. جهت  انجام سونوگرافی جهت پیشگیری از این نوع بیماری و دریافت مشاوره از سونوگرافی سروش می توانید با شماره ۴۴۱۶۲۱۲۶ – ۰۹۰۱۳۴۰۱۷۸ تماس حاصل نمایید .

تشخیص سرطان تخمدان به وسیله سونوگرافی

سرطان تخمدان به علت نداشتن علائم خاص و مشخصی به قاتل خاموش نیز معروف شده است. این بیماری تنها در مراحل پیشرفته  قابل شناسایی بوده و در مراحل اولیه تقریباً بدون نشانه می باشد و زمانی خود را نشان می دهد که به بیرون از تخمدان گسترش یافته است.

مراحل پیشرفت سرطان تخمدان

برای سرطان تخمدان می توان چهار مرحله قائل شد که هر چه زودتر این بیماری تشخیص داده شود درمان پذیرتر خواهد بود.

 1. توده سرطانی به یک یا هر دو تخمدان محدود می شود و در این مرحله شانس نجات بیمار ۹۲% است. در این مرحله با انجام سونوگرافی های مدون سالیانه می توان از وجود یا عدم وجود علائم سرطان مطلع گردید.
 2. تومور بعد از تخمدان به لگن نیز گسترش می یابد و شانس نجات بیمار ۶۹% می شود.
 3. تومور به بیرون از لگن و ارگان های داخلی شکم نفوذ می کند و شانس نجات ۳۹% است.
 4. گستردگی وسیع به اندام های ریه و کبد و غدد لنفاوی و شانس نجات ۱۱٫۵% است.

تشخیص کیست تخمدان به وسیله سونوگرافی

یکی از شایع ترین بیماری ها در بین زنان و دختران کیست تخمدان می باشد که به راحتی قابل درمان است. برخی از این کیست ها، کیست های کنار تخمدانی هستند که کاملاً بی خطر بوده و با لاپاراسکوپی قابل درمان می باشد. نوعی دیگر از کیست ها، کیست های آندومتریا می باشد که نیازمند جراحی یا تجویز دارو می باشند. گروه سوم کیست هایی هستند که مشکوک به بدخیمی بوده و می بایست تحت درمان آنکولوژیست قرار گیرند. در صورت وجود کیست از ورزش های ناگهانی و ضربه به شکم به منظور جلوگیری از پاره شدن کیست خودداری گردد. زمانی که تست سونوگرافی اولیه شما نشان از وجود کیست ، توده سرطانی و یا کیست مستعد سرطان را در ناحیه تخمدان می دهد، شما احتیاج به مراجعه به پزشک متخصص و یا پیگیری بیش تر جهت جراحی را دارید. اگر کیست به وجود آمده در تخمدان مستعد سرطان باشد، می بایست سریعاً به واسطه جراحی برطرف گردد.

مطالب مرتبط با مقاله:

تخمدان پلی کیستیک

سونوگرافی رحم و تخمدان

تنبلی تخمدان

کاربرد سونوگرافی

انواع سونوگرافی

دکتر زهره محمدزاده
دکتر زهره محمدزاده
تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن 25 دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز گذراندن دوره های متعدد سالیانه رادیولوژی در تهران و سایر شهرها

مقالات مرتبط

سونوگرافی لگن چیست؟

سونوگرافی لگن چیست؟

سونوگرافی لگن چیست؟ سونوگرافی لگن ابزاری برای تشخیص گسترده است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از قسمت داخلی بدن استفاده می‌کند. این یک روش غیر...

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟ به طور کلی می‌توان گفت سونوگرافی رحم برای تشخیص بیماری های رحم و ضمائم آن نظیر کیست تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم و... مورد...

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟ فناوری سونوگرافی 4 بعدی شبیه به سونوگرافی دو بعدی سنتی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از داخل بدن استفاده می‌کند. با...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۵ دیدگاه ها
 1. فریبا

  سونوگرافی تخمدان اگر تو دوره قاعدگی باشه ممکنه تو نتیجه تاثیر داشته باشه ؟

  پاسخ
  • soroush

   سلام . بله بسته با توجه به مشکل بیمار فرق می کنه

   پاسخ
 2. فاطمه

  سونوگرافی رحم تخمدان بارداری را مشخص میکند؟

  پاسخ
  • soroush

   بله مشخص می کنه.

   پاسخ
 3. عسل

  سنو برای تشخیص کیست یا پلی کیستیک باید چه زمانی باشه؟

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *