سونوگرافی سروش » سونوگرافی بارداری » سونوگرافی تعیین جنسیت
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

سونوگرافی تعیین جنسیت

یکی از شیرین ترین خاطرات در بین تمامی بانوان  ، مشخص شدن جنسیت جنین خود می باشد . تعیین جنسیت جنین قبل از تولد یکی از بهترین و احساسی ترین واکنش ها در سراسر جهان شناخته شده است . یکی از روش های مناسب برای بررسی این مسئله ، سونوگرافی تعیین جنسیت می باشد . اما سونوگرافی در هفته چندم انجام می شود ؟ درصد خطا در سونوگرافی چه میزان است ؟ با ادامه مطلب همراه باشید …

سونوگرافی تعیین جنسیت
سونوگرافی تعیین جنسیت

تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری و آماده شدن برای ورود یک عضو جدید در هر خانواده ای شور و اشتیاق زیادی به همراه دارد . برخی از بانوان قبل از اقدام به بارداری از روش ها گوناگونی به منظور تاثیر در تعیین جنسیت استفاده می کنند و برخی دیگر در طی دروان بارداری برای تشخیص جنسیت جنین خود اقدام می کنند . در ادامه هر دو روش به طور کامل توضیح داده می شود .

نقش تغذیه در تعیین جنسیت

تعیین جنسیت از گذشته تا کنون یکی از موارد پر اهمیت در بین خانواده ها می باشد . طبق تحقیقات صورت گرفته تغذیه نیز تاثیر بالایی در تعیین جنسیت پیش از بارداری دارد . این مورد در کشورهایی که رژیم های کم کالری دارند مانند کشور های صنعتی به شدت مشخص شده است به دلیل آن که تعداد فرزندان پسری که در این کشور ها متولد شده اند کمتر است .

در رژیم مناسب برای تعیین جنسیت جنین برخی موارد با توجه به درخواست زوج ها بیشتر مصرف می شود . برای بررسی و داشتن رژیم غذایی مناسب باید به یک متخصص تغذیه مراجعه نمایید .

سونوگرافی

یکی از مناسب ترین روش های تشخیصی استفاده از سونوگرافی است . با انجام سونوگرافی می توان به بررسی بسیاری از موارد پرداخت . سونوگرافی علاوه بر تشخیص بسیاری از بیماری ها می تواند جنسیت جنین را نیز بررسی نماید .

سونوگرافی های بارداری

امروزه زوج ها در تعیین جنسیت جنین خود بسیار عجله دارند از این رو ممکن است بیش از حد مجاز از سونوگرافی استفاده کنند . در طی دوران بارداری ، انجام پنج سونوگرافی برای بررسی جنسیت و سایر مشخصات جنین کافی می باشد .

تشخیص بارداری

اولین سونوگرافی به علت تشخیص بارداری در تمامی بانوان انجام می شود .

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری  در ۱۱ تا ۱۳ هفته بعلاوه ۶ روز انجام می شود . این سونوگرافی با بررسی از روی شکم مادر انجام می شود و در آن از سونوگرافی NT به منظور بررسی مایع پشت گردن جنین استفاده می نماییم . در سونوگرافی NT اندام های بدن جنین ، ستون فقرات ، دست ها و پا جنین به طور کامل مورد بررسی قرار می گیرد .

نمونه سونوگرافی NT

درصد اطمینان آزمایش سونوگرافی NT

طبق تحقیقاتی که بر روی بیش از ۱۰۰۰ زن بارداری صورت گرفته است ۷۵ درصد از مواردی که احتمال ابتلا جنین به سندروم داون گزارش شده درست می باشد . اگر سونوگرافی NT همراه با آزمایش خون انجام شود احتمال درست بودن بالا ۹۰ درصد می رسد .

سونوگرافی تعیین جنسیت در هفته چندم انجام می شود ؟

در مرکز سونوگرافی سروش ، تعیین جنسیت جنین را می توان از هفته ۹ به بعد با توجه به شرایط جنین انجام داد . همچنین با سونوگرافی سه ماهه اول بارداری می توان جنسیت جنین را مورد بررسی قرار داد . درصورتی که به دلیل وجود شرایط گوناگون در جنین امکان تعیین جنسیت در سه ماهه اول وجود نداشته باشد ، برای سونوگرافی مجدد هزینه در این مرکز دریافت نمی شود و دو هفته بعد از آن تعیین جنسیت به طور رایگان صورت می گیرد .

شایان ذکر است که تعیین جنسیت تمامی بارداری ها در هفته ۱۶ تا ۱۹ به خوبی قابل تشخیص می باشد .

بهترین زمان برای تعیین جنسیت ۳ ماه دوم بارداری بوده زیرا پس از گذشت این زمان آلت تناسلی کمی رشد کرده و با خارج شدن از حالت نطفه نیز کاملا مشخص می‌شود.

چگونه برای سونوگرافی تعیین جنسیت آماده شویم؟

خانم های باردار باید برای انجام این سونوگرافی مراحلی را رعایت کنند. در ابتدایی ترین نکته توجه داشته باشید که قبل از سونوگرافی، مقدار بیش از حد معمول آب بنوشید. نکته دوم اینکه برای انجام سونوگرافی مثانه خانم باید پر بوده زیرا اگر خالی باشد ممکن است تصاویر دقیقی را به پزشک نشان ندهد بنابراین چند ساعت قبل از انجام این سونو، ادرار خود را تخلیه نکنید.

جنسیت پسر

سونوگرافی تعیین جنسیت چگونه انجام می‌شود؟

برای بررسی پزشک جهت سونوگرافی تعیین جنسیت، ابتدا خانم باید بر روی تخت به پشت دراز بکشد. در مرحله بعدی ژل مخصوصی را بر روی سطح شکم مالیده به طوری که یک سطحی را در بر گیرد. سپس با استفاده از دستگاه سونوگرافی، تصویربرداری را شروع کرده و بر روی مانیتور به طور همزمان نمایش می‌دهند. متخصص سونوگراف این عکس ها را به مادر داده تا در اختیار متخصص زنان و زایمان خود بگذارد، تا هم تعیین جنسیت انجام شود و همچنین سلامت جنین به صورت کاملا جزئی و دقیق بررسی شود.

نکته۱: بعضی مادران خصوصا افرادی که اولین تجربه حاملگی خود را سپری می‌کنند نگران این هستند که چرا همه اعضای بدن فرزندشان در تصویر سونوگرافی ثبت نشده است و از این بابت نگران هستند که نقصی در نوزاد وجود دارد. توجه داشته باشید تصاویری که از این سونوگرافی ها بدست می‌رسد به جهت قرارگیری جنین در رحم بستگی دارد. گاهی ممکن است در موقعیتی باشد که شما فقط بتوانید دست ها و پا های او را ببینید. بهترین متخصص سونوگرافی توضیحات اولیه لازم جهت مشخص شدن تعیین جنسیت را به شما خواهد داد.

آیا قبل از بارداری می‌توان تعیین جنسیت انجام داد؟

به طور کلی نمی‌توان جنسیت فرزند را قبل از بارداری و موعد مشخص تشخیص داد اما می‌توان با حفظ رژیم غذایی مناسب و حفظ تعادلی اسیدی یا بازی بودن محیط نقش بزرگی در جنسیت فرزند ایفا کرده. به طور مثال می‌توان با مصرف برخی از غذاها محیط را برای رشد جنین پسر فراهم کرد و احتمال آن را افزایش داد.

آیا تغییر جنسیت پس از بارداری ممکن است؟

خیر. جنسیت جنین در همان ابتدا در زمان لقاح مشخص شده و ثابت می‌ماند. اگر در مرحله ابتدایی کروموزوم x از مادر و کروموزوم x از پدر دریافت شود، جنین دختر است و اگر از مادر کروموزوم x و از پدر کروموزوم y دریافت کند، جنسیت جنین پسر خواهد شد. بنابراین جنسیت جنین را نمیتوان پس از لقاح تغییر داد، فقط می‌توان قبل از بارداری با رژیم های غذایی شانس یکی از موارد پسر شدن یا دختر شدن جنین را افزایش داد.

جنسیت پسر در سونوگرافی

جنین پسر در شکم مادر دارای نطفه برآمدگی می‌باشد که نشان دهنده پسر بودن جنسیت است. در هفته ۷ دوران بارداری هورمون تستوسترون  ترشح و باعث شده تا بیضه و آلت تناسلی تشکیل شود.

احتمال خطا در سونوگرافی تعیین جنسیت

معمولا خانم های باردار خصوصا زوج های جوان از روزی که متوجه بارداری خود می‌شوند، برای روز تعیین جنسیت لحظه شماری می‌کنند. سونوگرافی های مربوط به تشخیص و تعیین جنسیت در ماه های اواسط بارداری انجام می‌شوند و همچنین ناهنجاری ها را در جنین بررسی می‌کند و تشخیص آن را برای متخصص سونوگرافی آسان می‌سازد. این نوع سونوگرافی میزان دقتی تا ۹۸ در صد داشته که دختر و یا پسر بودن را نیز نشان می‌دهد.

این روش تعیین جنسیت نیز مانند سایر موارد ممکن است درصد خطایی به همراه داشته باشد و دلایل مختلفی در ایجاد این مشکل ایفای نقش می کنند از جمله :

نمونه سونوگرافی تعیین جنسیت

سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری

در سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری که بین هفته ۱۸ تا ۲۲ می باشد ، می توان از سونوگرافی آنومالی به منظور بررسی کلی جنین ، مایع آمنیوتیک ، اندازه جفت  و … پرداخت . البته در افرادی که سونوگرافی سه ماهه اول وجود مشکل را گزارش کرده با توجه به نظر پزشک غربالگری سه ماهه دوم بهتر است در هفته ۱۷ انجام دهند تا درصورت نتیجه قطعی وجود مشکل امکان اجازه سقط از پزشکی قانونی در آن وجود داشته باشد .

سونوگرافی سه ماهه آخر بارداری

ابن سونوگرافی بعد از هفته ۳۰ و به درخواست پزشک ممکن سونوگرافی تعیین جنسیت است انجام شود و به منظور بررسی کلی شرایط جنین ، نحوه قرار گیری و … می باشد .

نتیجه گیری

با توجه به نوع قرارگیری جنین می توان تعیین جنسیت را در هفته های اولیه بارداری نیز تشخیص داد ، بهتر است برای دریافت جنسیت قطعی جنین خود به یک مرکز معتبر مراجعه کنید که پزشک با تجربه و حاذق و با تجهیزات مناسب تعیین جنسیت جنین شما را بررسی نمایند . غربالگری های سه گانه بارداری نیز در تشخیص بیماری های جنین بسیار مناسب است بنابراین طیق نظر پزشک تمامی مراحل را انجام دهید .

راه های ارتباطی با سونوگرافی سروش : ۴۴۱۶۲۱۲۶
نمونه سونوگرافی دوران بارداری

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز
برچسب ها:

مقالات مرتبط

حاملگی مولار پدیده ای شایع 

حاملگی مولار پدیده ای شایع 

اغلب ما در زندگی این را تجربه کرده کرده ایم که گاهی شیرین ترین اتفاقات زندگی به تلخ ترین تجریبات ما تبدیل می شود. برون رفت از این دست بحران ها معمولا با احساس افسردگی...

انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری

انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری

در دوران بارداری نگرانی های زیادی برای مادر و اطرافیان او وجود دارد و برخی از این نگرانی ها می توانند کمی ترسناک باشند. اما انجام انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *