سونوگرافی سروش » سونوگرافی » سونوگرافی داپلر عروق
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

سونوگرافی داپلر عروق

سونوگرافی داپلر عروق چیست و چه کاربری دارد؟ سونوگرافی داپلر عروق، آزمایشی است که در آن با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا، جریان خون در شریان هایی که معمولا به بازو یا ساق پاهای شما خون می‌رسانند، اندازه گیری می‌شود. به علاوه به عنوان روش غیر تهاجمی برای ارزیابی جریان خون و گلبول های قرمز در رگ ها نیز استفاده می‌شود.

سونوگرافی داپلر عروق چیست؟  

سونوگرافی داپلر عروق، روشی برای اندازه گیری جریان خون در عروق بوده که حین انجام، جریان خون غیرطبیعی درون رگ های بدن شناخته شده و لخته شدن خون و… را نیز می‌توان تشخیص داد. با این ابزار انسداد یا کاهش جریان خون ناشی از تنگی شریان های اصلی را نیز می‌توان نشان داد.

سونوگرافی داپلر عروق چیست؟

سونوگرافی داپلر عروق برای چه مواردی انجام می‌شود؟

همان طور که بیان کردیم از سونوگرافی داپلر عروق، برای بررسی جریان خون داخل رگ ها استفاده می‌شود. به علاوه موارد دیگری که از این روش استفاده می‌شود را در ادامه بیان می‌کنیم:

 • ارزیابی اسپاسم عروق مغز برای افرادی که دچار خونریزی های آراکنوئید مغزی شدند.
 • بررسی علت سرگیجه که ممکن است سرگیجه به علت عدم خون رسانی مغز رخ بدهد.
 • بررسی اختلالات عروقی مثل تنگی و یا گرفتگی رگ های مغز
 • ارزیابی جریان خون مغز در کودکان مبتلا به کم خونی سلول داسی

چه زمانی انجام سونوگرافی داپلر عروق ضروری است؟

هنگام مشاهده علائم کاهش جریان خون در شریانها یا وریدهای پاها، بازوها و گردن، ممکن است پزشک از شما بخواهد سونوگرافی داپلر را انجام دهید. پیشنهاد می‌کنیم برای انجام سونوگرافی داپلر به بهترین سونوگرافی در غرب تهران که دارای کادر مجرب و دستگاه های جدید می‌باشد مراجعه کنید. موارد دیگری که انجام سونوگرافی داپلر عروق لازم می‌باشد، عبارتند از:

 • تصلب شرایین، تنگی و سفت شدن شریان های رساننده خون به ران ها و پاها
 • تومورهای عروقی در بازو یا پاهای فرد
 • ترومبوآنژیت انسدادی، که در آن ملتهب شدن رگ های خونی دست و پا مشاهده می‌شود.
 • ترومبوز ورید عمقی که به علت لخته شدن خون در ورید عمیق داخل بدن ایجاد می‌شود.

سونوگرافی داپلر عروق چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام سونوگرافی داپلر عروق شما باید لباس، جواهرات و هر شی دیگری را از محل مورد بررسی برداشته و روی تخت دراز بکشید تا پزشک یک ژل محلول در آب را بعد از قرار دادن روی دستگاه دستی به نام مبدل، که برای هدایت امواج صوتی با فرکانس بالا مورد استفاده می‌باشد، قرار دهد. برای بررسی شریان های شما معمولا وسیله های مخصوصی برای اندازه گیری فشارخون روی ران، ساق پا، مچ پا یا نقاط مختلف درامتداد بازوی شما قرار داده می‌شود که به مقایسه فشار خون در قسمت های مختلف بازو یا پا کمک می‌کند. بعد از فشار داده شدن مبدل روی پوست شما و فرستادن امواج صوتی از طریق پوست به رگ های خونی، امواج صوتی از رگ های خونی منعکس شده و اطلاعات را برای پردازش به رایانه ارسال می‌کنند.سپس کامپیوترها نمودارها یا تصاویری از نشان دادن جریان خون در شریان ها و سیاهرگ ها تولید می‌کنند.

تفسیر سونوگرافی داپلر عروق

نرمال بودن نتایج سونوگرافی داپلر عروق نشان دهنده این است که شما هیچ تنگی یا انسداد در شریان های خود نداشته و فشار خون در شریان های شما طبیعی است.  بعد از تفسیر نتیجه سونوگرافی داپلر عروق و مشاهده الگوهای جریان خون غیرطبیعی، می‌توانند موارد زیر را نشان دهند:

 • لخته شدن خون در ورید یا شریان
 • گردش خون ضعیف ناشی از رگ های خونی آسیب دیده
 • انسداد در رگ ها به دلیل تجمع کلسترول
 • انسداد وریدی یا بسته شدن ورید
 • بیماری اسپاستیک شریانی که در آن شریان ها به دلیل استرس یا قرار گرفتن در هوای سرد منقبض می‌شوند.

برخی عوامل مانند سیگار کشیدن کمتر از یک ساعت قبل از آزمایش، چاقی شدید، بیماری قلب و عروق، دیس ریتمی و آریتمی قلبی ممکن است نتایج آزمایش شما را تحت تاثیر قرار داده و این آزمایش باید دوباره انجام شود.

دکتر زهره محمدزاده
دکتر زهره محمدزاده
تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن 25 دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز گذراندن دوره های متعدد سالیانه رادیولوژی در تهران و سایر شهرها
برچسب ها:

مقالات مرتبط

سونوگرافی جهت تعیین جنسیت جنین

سونوگرافی جهت تعیین جنسیت جنین

سونوگرافی جهت تعیین جنسیت جنین چگونه انجام می‌شود؟ استفاده از سونوگرافی برای تعیین جنسیت جنین شامل استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از جنین در...

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال چیست و چگونه انجام می‌شود؟ سونوگرافی واژینال که به عنوان سونوگرافی ترانس واژینال نیز شناخته می‌شود، یک تکنیک تصویربرداری پزشکی است که برای بررسی اندام...

سونوگرافی آنومالی و تعیین جنسیت

سونوگرافی آنومالی و تعیین جنسیت

سونوگرافی آنومالی و تعیین جنسیت چیست؟ سونوگرافی آنومالی که به عنوان سونوگرافی ناهنجاری جنین نیز شناخته می‌شود، نوع خاصی از سونوگرافی است که در دوران بارداری برای...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *