سونوگرافی سروش » غربالگری سه ماهه دوم
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

غربالگری سه ماهه دوم

غربالگری سه ماهه دوم

 

غربالگری سه ماهه دوم برای تشخیص سندروم دان در جنین در دوران بارداری می باشد . این تست در ابتدای هفته ۱۵ تا انتهای هفته ۲۱ انجام می شود. این تست با گرفتن خون مادر انجام می شود که در ان ۳، ۴ یا ۵ مارکر شیمیایی در خون اندازه گیری می شود.این غربالگری را می توان به همراه غربالگری سه ماهه اول انجام داد.

انواع غربالگری سه ماهه دوم

  1. غربالگری متوالی

قبل از انجام این غربالگری، تست غربالگری سه ماهه اول انجام می شود. نتیجه حاصل از این تست مادر را در یکی از این دسته هایی به شرح ذیل قرار می دهد:

  1. با ریسک بالا

در این دسته دیگر نیازی به انجام غربالگری سه ماهه دوم نمی باشد و به مرکز ژنتیک برای انجام تست CVS یا آمنیوسنتز ارسال می شود.

  1. با ریسک پایین

در این خانم ها نیز نیازی به انجام غربالگری سه ماهه دوم نیست و پزشک دستور به انجام سونوگرافی های معمول و آنومالی اسکن می دهد.

  1. با ریسک متوسط

این دسته از خانم ها برای انجام تست غربالگری سه ماهه دوم مناسب هستند و با توجه به نتایج این غربالگری در دسته های با ریسک بالا یا پایین قرار می گیرند.

  1. غربالگری یکپارچه و جامع

این تست دارای مراحلی به شرح ذیل می باشد :

مرحله ۱

این در این مرحله آزمایشی جهت اندازه گیری سطح سرمی دو مارکر در خون مادر انجام می شود این تست در سه ماهه اول بارداری (هفته ۱۱ بارداری ) انجام می شود. همچنین از روش سونوگرافی برای تعیین سن جنین و سونوگرافی NT برای اندازه گیری ضخامت چین پشت گردن جنین استفاده می شود. این روش ها خطری برای مادر ندارد.

مرحله ۲

در این مرحله سطح سرمی مارکرهایی سنجیده می شود. این اندازه گیری به در سه ماهه دوم در هفته ۱۵ الی ۱۶ بارداری انجام می شود.

مادر باید در مراحل مذکور شرکت کرده تا نتایج آنها به طور کامل بررسی شود.

 

 

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز

مقالات مرتبط

حاملگی مولار پدیده ای شایع 

حاملگی مولار پدیده ای شایع 

اغلب ما در زندگی این را تجربه کرده کرده ایم که گاهی شیرین ترین اتفاقات زندگی به تلخ ترین تجریبات ما تبدیل می شود. برون رفت از این دست بحران ها معمولا با احساس افسردگی...

سونوگرافی تعیین جنسیت

سونوگرافی تعیین جنسیت

یکی از شیرین ترین خاطرات در بین تمامی بانوان  ، مشخص شدن جنسیت جنین خود می باشد . تعیین جنسیت جنین قبل از تولد یکی از بهترین و احساسی ترین واکنش ها در سراسر جهان...

انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری

انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری

در دوران بارداری نگرانی های زیادی برای مادر و اطرافیان او وجود دارد و برخی از این نگرانی ها می توانند کمی ترسناک باشند. اما انجام انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *