سونوگرافی سروش » ماموگرافی » ماموگرافی چه کاربردی دارد
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

ماموگرافی چه کاربردی دارد

ماموگرافی چه کاربردی دارد

پستان نگاری یا ماموگرافی نوعی روش پرتونگاری می باشد که جهت تشخیص سرطان پستان کاربرد دارد.

ماموگرافی

ماموگرافی

ماموگرافی مجموعه ای از تصاویر رادیوگرافی می باشد که به صورت سیاه و سفید و دو بعدی ظاهر می شود و امکان تشخیص ناهنجاری ها در بافت پستان را ایجاد می کند. تکنیک های جدید تصویر برداری جایگزین مناسب برای ماموگرافی نمی باشند. توده پستانی تا زمانی که به اندازه نخود نرسیده باشد قابل لمس نمی باشد.مسئله ای که در تصاویر رادیولوژی متخصص مورد توجه قرار می دهد ذرات ریز رسوب کلسیم می باشد که علت این ذرات نامشخص می باشد و ۸۰% این ذرت بی خطر می باشند و گاهی ممکن است نشانه سرطان پستان باشد. بسته به نوع این ذرات ممکن است ماموگرافی تکرار شود و یا نیاز به نمونه برداری باشد.

در تصاویر ماموگرافی رنگ خاکستری نشانه چربی می باشد و بافت پستان بدلیل متراکم تر بودن، سفید می باشد. توده های سرطانی و غیر سرطانی و ذرات ریز کلسیمی نیز به رنگ سفید ظاهر می گردد. در زنان سنین بالاتر تشحیص توده ها راحت تر می باشد بدلیل اینکه چربی بیشتر است و رنگ قابل تشخیص تر می باشد.

در تصویر ماموگرافی در صورتیکه ذرات در تمام نواحی پستان پحش شده باشد احتمال خوش خیم بودن و در صورتیکه در یک جا تجمع داشته باشند احتمال سرطانی بودن بیشتر است.

تومورهای سرطانی لبه های دندانه دار دارند ولی کیست های خوش خیم دیواره ی صاف دارند. ناهنجاری هایی که در ماموگرافی مشاهده می شوند اغلب خوش خیم می باشند و می توان از سونوگرافی نیز برای تشخیص خوش خیم بودن توده استفاده نمود.

ماموگرافی دیجیتال نتایج بهتری از ماموگرافی معمولی به همراه دارد بدلیل اینکه می توان با زوم کردن روی تصویر ناهنجاری ها را بادقت بررسی نمود. و همچنین با استفاده از ماموگرافی سه بعدی می توان از چند زاویه تصویربرداری از پستان صورت گیرد.

با اینکه مشکلاتی  در ماموگرافی جهت تشخیص سرطان وجود دارد با این حال بهترین روش  در ابتدای راه برای تشخیص سرطان پستان می باشد و ماموگرافی باعث کاهش مرگ های حاصل از سرطان پستان شده است.
بهتر است ماموگرافی در سنین ۴۰ تا ۵۰ سالگی هر سال با توجه به تشحیص پزشک متخصص انجام شود. ولی در افراد زیر ۳۵ سال توصیه نمی گردد جز در مواقع ضروری و با تشحیص پزشک.
طریقه انجام ماموگرافی به این صورت می باشد که بیمار در مقابل دستگاه قرار می گیرد و پستان ها را بین دو صفحه قرار می دهد و با تابش اشعه X به بافت پستان تصویر روی فیلم ماموگرافی ثبت می گردد و از هر پستان دو تصویر گرفته می شود یکی با فشردن پستان به صورت عمودی و دیگری به صورت افقی ایجاد می شود. برای انجام ماموگرافی باید مطمعن باشید که باردار نیستید و از اسپری و مام استفاده نشود و توصیه می شود یک هفته قبل از دوران قاعدگی ملموگرافی انجام نشود. طول مدت آن نهایت بیست دقیقه می باشد. در صورتیکه ماموگرافی قبلی دارید حتما آن را همراه داشته باشید و در صورتیکه پروتز سینه دارید باید به رادیولوژیست اصلاع دهید.

سایر مقالات مرتبط به سونوگرافی :

سونوگرافی خوب در تهران

سونوگرافی NT

سونوگرافی

سونوگرافی بیضه

سونوگرافی دیسک کمر

سونوگرافی  تخمدان پلی کیستیک  

هم چنین شما عزیزان می توانید جهت مشاهده نمونه کارهای بیشتر به گالری سایت مراجعه نمایید و یا در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و کانال تلگرام ما را دنبال کنید :

در خصوص اطلاعات سونوگرافی و یا جهت کسب نوبت می توانید با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید :

شماره ی تماس :  ۴۴۱۶۲۱۲۶
۰۹۰۱۳۴۰۱۷۸

آدرس سونوگرافی سروش (سونوگرافی غرب تهران )

آدرس:بزرگراه ستاری جنوب، ابتدای بلوار فردوس غرب_بعد از تقاطع شهید ورزی

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمد زاده سونوگرافی سروش در غرب تهران

دکتر زهره محمدزاده
دکتر زهره محمدزاده
تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن 25 دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز گذراندن دوره های متعدد سالیانه رادیولوژی در تهران و سایر شهرها

مقالات مرتبط

تفاوت سونوگرافی سینه با ماموگرافی

تفاوت سونوگرافی سینه با ماموگرافی

تفاوت سونوگرافی سینه با ماموگرافی در چه مواردی است؟ انجام ماموگرافی یا سونوگرافی سینه برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه توصیه می‌شود. در مواردی که پزشک و متخصص با انجام...

ماموگرافی پستان

ماموگرافی پستان

امروزه با پیشرفت علم، تشخیص بیماری ها با سهولت بیشتری امکان پذیر است. برخی از روش های پیشرفته در برخی از مراکز معتبر رادیولوژی و سونوگرافی انجام پذیر است زیرا دارای...

علائم غیر طبیعی در خانم ها

علائم غیر طبیعی در خانم ها

علائم غیر طبیعی در خانم ها در کشورهای مختلف وجود پزشک خانواده باعث می شود علائم بیماری ها توسط این پزشکان شناسایی شده و با انجام سونوگرافی ها و آزمایش های مناسب مانند...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *