سونوگرافی سروش » سونوگرافی » نکات مهم قبل از غربالگری در بارداری
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

نکات مهم قبل از غربالگری در بارداری

نکات مهم قبل از غربالگری در بارداری

دوره بارداری مراقبت هایی دارد که حتما باید توسط والدین صورت گیرد و غربالگری از جمله مهم ترین آن ها در عصر امروز است. لزوم داشتن اطلاعاتی از چگونگی انجام غربالگری ما را بر آن داشت تا در این مقاله از توضیح مختصر آن بپردازیم.

غربالگری

بحث غربالگری در بارداری خیلی مهم است زیرا سن ازدواج در جوانان افزایش یافته و به همان نسبت سن بارداری خانم ها زیادتر شده است . گرچه امکان ایجاد عوارض در سن بالاتر بیشتر است ولی اینطور نیست که بارداری در سن بالای ۳۵ سال حتما عوارض کروموزومی به همراه خواهد داشت. و حدود ۸۰ درصد از سندرم داون در سنین زیر ۳۵ است ، زیرا در این بازده زمانی زایمان ها بیشتر است و مراجعه کنندگان هم بیشتر هستند . فقط باید احتیاط های لازم برای افراد بالای ۳۵ سال بیشتر رعایت شود. بخصوص در آزمایش های غربالگری ضریب سنی یکی از فاکتورهای مهم است که در جواب آزمایشات در افراد سنین بالا تاثیر گذاشته و ممکن است آزمایش را با ایراد نشان دهد در صورتی که مشکلی در بارداری وجود ندارد.

غربالگری در بارداری

غربالگری در بارداری

احتمال خطر برای چه افرادی است ؟

در نتیجه باید در این افراد احتیاط بیشتر انجام شود بخصوص در افرادی که خودشان سابقه بچه ای دارند که مشکل داشته باشد مثلا از قبل بچه ی سندرم داون و یا اوتیسم به دنیا آورده و یا کسی در خانواده درجه یک خود ، فرزند دارای مشکل داشته باشد و همچنین کسانی که بیماری های مزمنی دارند مثلا خانمی که دیابت و یا بیماری های رماتیسمی دارد و یا سقط ها مکرر داشته ، ممکن است بارداری خود را با حساسیت بیشتری سپری کند. گرچه برای تمامی خانم ها در سه ماهه اول بارداری آزمایشاتی توسط پزشک درخواست داده می شود.

وقتی در سونوگرافی که برای سونوگرافی NT می فرستیم کد crl بین ۶۴ تا ۴۵ گزارش شود احتمال می رود که جنین سندروم داون داشته باشد . مقدار بالاتر و یا پایین تر از این رقم مورد نظر نیست.

این آزمایش از چین پشت گردن جنین گرفته می شود البته عده ای استخوان بینی را هم ذکر می کنند. یا همان سونوگرافی  NB (nasal bone) که چون خیلی مواقع استخوان بینی در سه ماه اول تشکیل نشده ، ممکن است پزشک را دچار اشتباه کند و مجبور به درخواست غربالگری اضافه تر برای خانم داده شود.

بنابراین تیغه بینی را در نظر نگرفته و همان NT معمولا چک می شود. اگر بالاتر از ۳ بود مادر باید صد در صد  برای آزمایش های آمنیوسنتز برود که از مایع داخل رحم نمونه برداری می شود و بر طبق جواب آمنیوسنتز تصمیم گیری می شود. اگر جواب بالای ۱۵۰۰ باشد نتیجه در مرحله اول خوب است و اگر پایین تر بوده باید بر طبق شرایطی که برای مادر وجود دارد برای غربالگری های مخصوص تری فرستاده می شود.

به منظور انجام سونوگرافی خوب و دقیق باید به یک مرکز سونوگرافی خوب مراجعه نمایید .

جهت دریافت مشاوره از سونوگرافی سروش می توانید با شماره ۴۴۱۶۲۱۲۶ تماس حاصل نمایید .

پیچ اینستاگرام سونوگرافی سروش

 نتیجه گیری

از جمله نکات مهم قبل از غربالگری در بارداری توجه داشتن به این نکته است که غربالگری های دوران بارداری باید حتما با توجه به نظر متخصص زنان که مادر تحت کنترل آن است ، انجام شود . زیرا زمان مراجعه به غربالگری بسیار مهم است و در بازه زمانی که جنین در آن دوره قرار دارد باید انجام شود.

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز

مقالات مرتبط

حاملگی مولار پدیده ای شایع 

حاملگی مولار پدیده ای شایع 

اغلب ما در زندگی این را تجربه کرده کرده ایم که گاهی شیرین ترین اتفاقات زندگی به تلخ ترین تجریبات ما تبدیل می شود. برون رفت از این دست بحران ها معمولا با احساس افسردگی...

سونوگرافی تعیین جنسیت

سونوگرافی تعیین جنسیت

یکی از شیرین ترین خاطرات در بین تمامی بانوان  ، مشخص شدن جنسیت جنین خود می باشد . تعیین جنسیت جنین قبل از تولد یکی از بهترین و احساسی ترین واکنش ها در سراسر جهان...

انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری

انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری

در دوران بارداری نگرانی های زیادی برای مادر و اطرافیان او وجود دارد و برخی از این نگرانی ها می توانند کمی ترسناک باشند. اما انجام انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *