سونوگرافی سروش » سونوگرافی بارداری » انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری

در دوران بارداری نگرانی های زیادی برای مادر و اطرافیان او وجود دارد و برخی از این نگرانی ها می توانند کمی ترسناک باشند. اما انجام انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری تا حدود زیادی می تواند به آرامش شما در این مدت کمک کند.

ما در این نوشته به برخی از آزمایشات معمول در بارداری پرداخته ایم. به یاد داشته باشید، پزشک شما نقش مهمی در این زمینه خواهد داشت، چنانچه در مورد آزمایشات یا نتایج خاص نگرانی دارید، آن ها می توانند به سوالات شما پاسخ دهند و تصمیمات مهمی را اتخاذ کنند. همراه ما باشید؛

در ابتدا شما را به تماشای ویدئوی ذیل که شامل “سونوگرافی در هفته دوازدهم” توسط سونوگرافی سروش می باشد، دعوت می نمائیم.

آزمایش های غربالگری قبل از تولد چیست؟

آزمایش غربالگری در دوران بارداری و قبل از تولد، انواع تست هایی را که ممکن است پزشک شما توصیه کند یا شما در دوران بارداری انتخاب می کنید را شامل می شود.

برخی از آزمایشات غربالگری قبل از تولد برای تعیین این که آیا کودک احتمالاً دارای شرایط سلامتی خاص یا ناهنجاری های کروموزومی مانند: سندرم داون است، انجام می شود.
قطعاً پزشک شما در اولین ملاقات دوران بارداری به این آزمایشات اشاره خواهد کرد، زیرا بیشتر آن ها در سه ماهه اول و دوم انجام می شود.

انواع آزمایش غربالگری فقط می توانند خطر یا احتمال وجود شما را در شرایط خاص تشخیص دهند و معمولاً غیر تهاجمی و اختیاری هستند.

هنگامی که نتایج مثبت و غیر طبیعی هستند، آزمایش های تشخیصی بیشتر (برخی از آن ها ممکن است تهاجمی تر باشد)، پاسخ های قطعی تری را برای شما و پزشک فراهم می کند.

سایر آزمایش های غربالگری قبل از تولد روش های معمولی است که به دنبال مسائل سلامتی انجام می شوند و ممکن است، بارداری یا کودک شما را تحت تأثیر قرار دهد. برای مثال آزمایش دیابت حاملگی که به هر حال قابل کنترل خواهد بود.

ما در ادامه تنها به سونوگرافی های مهم در دوران بارداری می پردازیم.

سونوگرافی-های-بارداری

سونوگرافی-های-بارداری

انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری

این که آیا بارداری شما به طور عادی پیش می رود یا خیر، متخصص زنان ممکن است برخی از سونوگرافی ها را توصیه کند؛

هدف اصلی سونوگرافی ها بررسی کودک شما از نا هنجاری های جسمی است. ارائه دهنده خدمات سونوگرافی با دقت از نظر آناتومی اولیه کودک از جمله سر، گردن، قفسه سینه، قلب، ستون فقرات، معده، کلیه ها، مثانه، بازوها، پاها و بند ناف جنین را مورد بررسی قرار می دهد تا از رشد صحیح آن ها اطمینان حاصل کند. بهتر است که این سونوگرافی بعد از ۱۸ هفته از بارداری انجام شود تا توانایی جستجوی ناهنجاری های احتمالی بهینه شود. با این وجود، در صورت ایجاد نگرانی بر اساس سوابق خانوادگی، شرایط پزشکی مادر یا هر آزمایش یا غربالگری سه ماهه اول ممکن است سونوگرافی گاهی اوقات انجام شود.

سونوگرافی کودک شما باید توسط سونوگرافی آموزش دیده و ماهر انجام شود و توسط متخصص رادیولوژی، متخصص زنان و زایمان یا پزشک متخصص جنین مادر خوانده شود. در صورت بروز مشکلات مشکوک، ممکن است شما به سونوگرافی دقیق تر احتیاج داشته باشید که توسط متخصص رادیولوژی، متخصص طب جنین مادر یا متخصص قلب و عروق تعبیر خواهد شد.

سونوگرافی های مهم دوران بارداری

به طور کلی سونوگرافی های مهم غربالگری در بارداری به صورت ذیل می باشد و لزوم انجام آن ها با توجه به دستور پزشک خواهد بود؛

سونوگرافی های بارداری سه ماهه اول

  • سونوگرافی ساده که به منظور ارزیابی کلی جنین و تشخیص ساک بارداری انجام می شود.
  • سونوگرافی ان تی (NT-NB) که همراه با آزمایش خون و ناهنجاری های ژنتیکی انجام می شود.

اگر در غربالگری اول به شما گفته شود که جنین موارد مشکوکی دارد، در قدم بعدی تست های تشخیصی همانند آمنیوسنتز انجام می شود.

در موسسه سونوگرافی سروش، سونوگرافی غربالگری اول به دقیق ترین روش که نوع پیشرفته می باشد، قابل انجام خواهد بود.

سونوگرافی بارداری سه ماهه دوم

  • سونوگرافی تعیین جنسیت یا سونوگرافی آنومالی که در ۱۸-۱۹ هفتگی انجام می شود.
  • سونوگرافی داپلر جنین که به منظور نتیجه گیری و بررسی خون رسانی کافی به جنین با اندازه گیری معیارهایی از قبیل مقاومت جریان خون، حجم جریان خون جفت، مقاومت جریان مغز جنین انجام می شود.

    سونوگرافی های بارداری سه ماهه سوم

  • بیوفیزیکال پروفایل اسکورینگ که هدف از انجام آن ارزیابی کلی از نظر احتمال مرگ جنین می باشد.
  • سونوگرافی بیومتری: بررسی قسمت های مختلف جنین و نسبت آن ها در بررسی سلامت و رشد جنین خواهد بود.

در پایان این که

سونوگرافی های انجام شده در بهترین سونوگرافی از میزان دقت بالاتری برای تشخیص ناهنجاری ها برخوردار هستند. سونوگرافی های انجام شده در دفاتر با پرسنل کم تجربه تر و یا تجهیزات کمتر، ممکن است میزان دقت تشخیص پایین تر یا اشتباهی داشته باشند. بنابراین، انتخاب بهترین مرکز سونوگرافی در تهران برای انجام سونوگرافی های دوران بارداری بسیار حائز اهمیت می باشد.

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز

مقالات مرتبط

حاملگی مولار پدیده ای شایع 

حاملگی مولار پدیده ای شایع 

اغلب ما در زندگی این را تجربه کرده کرده ایم که گاهی شیرین ترین اتفاقات زندگی به تلخ ترین تجریبات ما تبدیل می شود. برون رفت از این دست بحران ها معمولا با احساس افسردگی...

سونوگرافی تعیین جنسیت

سونوگرافی تعیین جنسیت

یکی از شیرین ترین خاطرات در بین تمامی بانوان  ، مشخص شدن جنسیت جنین خود می باشد . تعیین جنسیت جنین قبل از تولد یکی از بهترین و احساسی ترین واکنش ها در سراسر جهان...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *