سونوگرافی سروش » سونوگرافی » سونوگرافی سه بعدی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

سونوگرافی سه بعدی

آیا باید در دوران بارداری سونوگرافی سه بعدی انجام داد ؟ این نوع از سونوگرافی نیز مانند نمونه‌های دو بعدی خود، از امواج صوتی با فرکانس بالا و نرم‌افزار تصویربرداری ویژه برای ایجاد تصاویری از بافت‌های نرم، اندام‌ها و سایر آناتومی کودک شما استفاده می‌کنند. سونوگرافی سه بعدی تصاویر بسیار واضح تری از کودک شما ایجاد می کند و علاوه بر مشاهده قسمت های درونی جنین، می توان سطح پوست جنین را نیز مشاهده کرد. در این مقاله به سونوگرافی سه بعدی و کاربرد آن می پردازیم.

کاربرد سونوگرافی سه بعدی

کاربرد سونوگرافی سه بعدی

به طور کلی سونوگرافی سه بعدی، جهت بررسی ناهنجاری ها و مشکلات جنین در هفته ۱۸ تا ۲۲ صورت می گیرد. در صورتی که افراد تمایل دارند عکس سه بعدی از جنین خود داشته باشند، بهترین زمان جهت انجام آن بین هفته ۲۶ تا ۳۰ بارداری می باشد.

سونوگرافی سه بعدی جهت دیدن قلب و بررسی ارگان های داخلی و شکاف لب  نیز موثر می باشد. اختلالات آناتومیک جنین (اختلال در اندام های درونی و بیرونی) نیز با استفاده از سونوگرافی سه بعدی مشاهده می شود.

تفاوت سونوگرافی سه بعدی و ۴ بعدی چیست؟

در حالی که سونوگرافی های سه بعدی تصاویر واضحی از کودک شما ایجاد می کنند، سونوگرافی های ۴ بعدی با گرفتن فیلم، آن را یک قدم جلوتر می برند. با حرکت زنده تصویری از کودک خود دریافت خواهید کرد، بنابراین می‌توانید در همان ثانیه ببینید که او چه می‌کند.

 لبخند زدن، پوزخند زدن، مکیدن انگشت شست را البته بدون تاخیر زمانی کوتاه که در سونوگرافی های سنتی وجود دارد می توانید ببینید.

آیا گرفتن سونوگرافی سه بعدی لازم است؟

به طور طبیعی تقاضا برای سونوگرافی های سه بعدی و چهار بعدی به شدت افزایش یافته است زیرا زوج های بیشتری می خواهند این نگاه صمیمی را به نوزادان خود تجربه کنند. در حالی که این فناوری به طور گسترده در مطب پزشکان در دسترس است، اگر به شما پیشنهاد نشد نگران نباشید. سونوگرافی دو بعدی سنتی هنوز در غربالگری مشکلات احتمالی و اطمینان از اینکه همه چیز در رحم خوب است، موثر است.

سونوگرافی سه بعدی چگونه انجام می شود؟

این نوع سونوگرافی نیز مانند هر سونوگرافی دیگر انجام می شود. ابتدا پزشک یا تکنسین ژل را روی شکم شما مالیده و سپس یک مبدل را در سراسر ناحیه حرکت می دهد. مبدل امواج صوتی را به سمت رحم شما و جنین داخل آن هدایت می کند و تصویری از جنین در حال رشد به شما می دهد.

مزایای سونوگرافی سه بعدی

از آنجایی که تصاویر در سونوگرافی سه بعدی بسیار واضح تر هستند، به طور بالقوه می توانند به پزشک شما اجازه دهند تا هر مشکلی که ممکن است کودک در حال رشد شما داشته باشد را درک کند.

سونوگرافی سه بعدی می تواند به تشخیص زودهنگام بسیاری از نقایص بالقوه، از جمله شکاف لب یا شکاف کام، سایر ناهنجاری های جمجمه، صورت، نقایص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا، و اسکلتی کمک کند.

بهترین زمان برای گرفتن سونوگرافی سه بعدی چه زمانی است؟

زنان باردار می توانند هر زمان که بخواهند سونوگرافی سه بعدی را، علاوه بر یا به جای سونوگرافی سنتی و دو بعدی، انجام دهند.

متخصصان پزشکی ممکن است ترجیح دهند آنها را بین ۲۴ تا ۳۴ هفته انجام دهند. زیرا در طول این مدت، کودک به اندازه کافی رشد می کند و می توان او را به درستی ببیند.

خطرات سونوگرافی سه بعدی
عکس سه بعدی از جنین

خطرات سونوگرافی سه بعدی

سونوگرافی در زمینه تشخیص و شناسایی انواع بیماری ها و ناهنجاری ها کمک بسیار زیادی را به علم پزشکی می کند و نقش بسیار مهمی دارد. سونوگرافی، به وسیله امواج صوتی، عکس هایی از بافت های داخلی بدن انسان به دست می آورد و و پزشک می تواند تصاویر به دست آمده را از طریق مانیتور مشاهده نماید.

به طور کلی، تاکنون عوارضی ناشی از سونوگرافی چند بعدی در جنین انسان به اثبات نرسیده است. سونوگرافی سه بعدی بدون تشعشع یا اشعه ایکس است و برای شما و کودک کاملاً ایمن است.  فقط مطمئن شوید که به دلایل پزشکی آن را توسط یک متخصص واجد شرایط انجام می دهید.

سونوگرافی معمولی و دو بعدی  بی خطر می باشند و برای افراد باردار خطری را به همراه ندارند. این افراد باید بدانند که نباید در انجام سونوگرافی اصراری داشته باشند و تنها در زمانی که پزشک تشخیص می دهد سونوگرافی باید انجام شود.

در هر صورت، افراد متخصص انجام سونوگرافی سه بعدی را صرفا تنها به خاطر داشتن یک عکس در آلبوم کودک توصیه نمی کنند.

به مادران عزیز توصیه می شود که به طور خودسرانه جهت انجام سونوگرافی اقدام نکنند، و تنها با تجویز و تشخیص پزشک اقدام به سونوگرافی های چند بعدی نمایند.

 به طور کلی در حالت معمول سه نوبت سونوگرافی در دوران بارداری کافی می باشد و بیشتر از آن جایز نمی باشد، مگر در موارد نادر که پزشک تشخیص به انجام سونوگرافی بیشتر داده باشد.

مرکز سونوگرافی سروش (سونوگرافی غرب تهران)  با مدیریت دکتر زهره محمد زاده متخصص رادیولوژی و سونوگرافی با بهره گیری از بهترین تکنولوژی و دستگاه های روز و برترین کادر پزشکی و آزمایشگاهی آماده ارائه خدمات سونوگرافی و رادیولوژی به هموطنان گرامی می باشد.

هزینه سونوگرافی سه بعدی چقدر است؟ از آنجایی که سونوگرافی دو بعدی هنوز نتایج خوبی از روند رشد کودک به شما می دهد، برخی از شرکت های بیمه پوششی برای تصاویر سه بعدی با کیفیت بالاتر ارائه نمی دهند. بیمه های درمانی هرگز برای سونوگرافی های داده شده در مراکز غیرپزشکی پرداخت نمی کند.

دکتر زهره محمدزاده

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیرازمتخصص رادیولوژی و سونوگرافی

مقالات مرتبط

ضرورت سونوگرافی بارداری

ضرورت سونوگرافی بارداری

ضرورت سونوگرافی بارداری بسیار زیاد است و برای خانم ها در سنین بالا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این بدان معنا نیست که خانمها در سنین پایین نیازی به انجام...

سونوگرافی

سونوگرافی

سونوگرافی یک آزمایش تشخیصی پزشکی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا یا امواج اولتراسوند، برای ایجاد تصاویری از بافت‌ها، غدد، اندام‌ها و جریان خون یا مایع در بدن...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *