سونوگرافی سروش » سونوگرافی » انواع جفت سر راهی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

انواع جفت سر راهی

انواع جفت سر راهی

جفت سر راهی یک بیماری نادری است که در۶ % بارداری ها رخ می دهد، به این معنی که به جای قرار گرفتن جفت در دیواره رحم، جنین کمی  یا به طور کامل از طریق گردن رحم، پایین قرار می گیرد.این عارضه  بی خطر باعث می شود که در زایمان، جنین به راحتی از واژن خارج نشود.

انواع جفت سر راهی

انواع جفت سر راهی

در جفت سر راهی جنین در سه ماهه سوم بارداری (تا حدود ۳۶ هفته) در پایین رحم است .

چه کسانی بیشتر در معرض خطر جفت سر راهی قرار دارند

علت جفت سر راهی اغلب ناشناخته است، اما در اولین بارداری شایع است. جفت می تواند در حاملگی های متعدد رخ دهد، زیرا سطح آن بزرگتر از جفت است. این عارضه ممکن است به علت زخم بر روی رحم یا سزارین قبلی باشد.

مطالعات اخیر نشان داده است که افرادی که از روش های تکثیرتخمک استفاده می نمایند می توانند در معرض خطر افزایش جفت سر راهی قرار گیرند.  تخمک نیز ، به جای قرارگرفتن آن در وسط رحم به سمت بالا، یا پایین  در رحم قرار می گیرد.

تخمک معمولا به دلیل رطوبت رحم بالا می رود. با توجه به اینکه تعداد سزارین  بالاست ممکن است منجر به افزایش موارد جفت سر راهی شود. مواردی که ممکن است خطر جفت سر راهی یا مرده را افزایش دهد به شرح زیر است:

  اگر جفت بزرگ یا غیر طبیعی باشد (مثل دوقلوها)

  اگربیمار سزارین قبلی یا جراحی در رحم داشته باشد.

  استعمال دخانیات وانواع مشروبات الکلی و مواد مخدر

  خانم های  بالای ۳۵ سال

علائم جفت سر راهی

  خونریزی که به رنگ قرمز روشن درپایان سه ماهه دوم تا سوم اتفاق بیفتد.

  زایمان در ۳۶ هفته بارداری اتفاق بیفتد.(تا حدودی)

  گرفتگی عضلات در زمان بارداری

چنانچه مادری به جفت سر راهی مبتلا باشد باید سزارین را بر او اعمال کنند. بعضی از خانم ها ممکن است سزارین برایشان  ناراحت کننده باشد؛ و مقصر اصلی عدم ناتوانی در زایمان طبیعی را در خود بیابند. اما با زایمان سزارین یک روش امن برای به دنیا آوردن فرزند شان است.

درمان جفت سر راهی چیست

متاسفانه، هیچ کاری برای تغییر موقعیت جفت وجود ندارد. بنابراین، کاری از کسی بر نمی آید. اما  به منظور کنترل کم خونی، پزشک از میزان مصرف آهن مادر آزمایش می گیرد. مصرف مکمل های آهن برای حفظ ذخایر آهن ضروری واجباری است. همچنین در دوران بارداری احتمال ابتلا به یبوست بیشتر است و بعضی مکمل های آهن ممکن است احتمال ابتلا به یبوست را افزایش دهد. اگرمادری خونریزی داشته باشد، ممکن است لازم باشد در شرایط بستری در رختخواب، در خانه یا در بیمارستان بستری شود.

 

دکتر زهره محمدزاده
دکتر زهره محمدزاده
تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن 25 دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز گذراندن دوره های متعدد سالیانه رادیولوژی در تهران و سایر شهرها

مقالات مرتبط

سونوگرافی NT چیست و چگونه انجام می‌شود؟

سونوگرافی NT چیست و چگونه انجام می‌شود؟

سونوگرافی NT چیست و چگونه انجام می‌شود؟ اگر به تازگی متوجه شده اید که باردار هستید، حتماً به فکر غربالگری های سه ماهه اول و سه ماهه دوم می‌باشید تا از روند رشد فرزند...

سونوگرافی جهت تعیین جنسیت جنین

سونوگرافی جهت تعیین جنسیت جنین

سونوگرافی جهت تعیین جنسیت جنین چگونه انجام می‌شود؟ استفاده از سونوگرافی برای تعیین جنسیت جنین شامل استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از جنین در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *