سونوگرافی سروش » سونوگرافی بارداری » اهداف سونوگرافی در سه ماه اول بارداری
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

اهداف سونوگرافی در سه ماه اول بارداری

اهداف سونوگرافی در سه ماه اول بارداری

یکی از بیشترین مراجعه کنندگان هر مرکز سونوگرافی خانم های باردار هستند که  در زمان بندی خاصی برای سونوگرافی اقدام می کنند.در سونوگرافی های انجام شده در زمان بارداری بسیاری از مشکلات مربوط به جنین مشخص می شود و همچنین می توان از موقعیت جنین،مکان جنین و رشد جنین و … آگاهی پیدا کرد .
می توان گفت که سونوگرافی بی خطر ترین روش تصویر برداری برای خانم های باردار بوده و بسیاری از موارد گفته شده را مشخص خواهد کرد.
اما یکی از مهم ترین مراحل بارداری سه ماهه اول است که برای انجام این سونوگرافی خانم ها باید با مثانه پر به مرکز سونوگرافی  مراجعه کنند .این سونوگرافی با اهداف زیر انجام می شود.

اهمیت سونوگرافی در سه ماهه اول بارداری

مشخص کردن سن حاملگی : برای اینکه بتوان سن حاملگی را مشخص کرد باید مشخص شود که اولین روز آخرین سیکل قاعدگی چه زمانی بوده است.در صورتی که مادر تاریخ روز قاعدگی  خود را نمی داند بهترین راه همان اندازه گیری طول سری-دمی جنین با سونوگرافی است.مشخص شدن سن دقیق حاملگی  از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا در این صورت می توان متوجه عقب ماندگی در رشد احتمالی جنین در مراحل بعدی بارداری شد .
بررسی وجود ساک حاملگی:ساک حاملگی از هفته چهارم بارداری رشد می کند و ساختاری است که جنین را در مراحل اولیه رشد و نمو احاطه می کند. ساک حاملگی از اولین نشانه های بارداری است که در سونوگرافی می توان مشاهده نمود.
مشخص شدن وضعیت ساک حاملگی :منظور بارداری داخل و یا خارج از رحم است.
بررسی ضربان قلب جنین

موارد گفته شده مهم ترین اهداف هستند ولی در این سونوگرافی ها بررسی می شود که آیا احتمال سقط جنین وجود دارد یا خیر و یا اینکه آیا توده ایی غیر طبیعی و یا کیست های تخمدانی وجود دارد یا خیر.

با تشکر مدیریت سایت دکتر ذهره محمدزاده مرکز سونوگرافی غرب تهران

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز
برچسب ها:

مقالات مرتبط

حاملگی مولار پدیده ای شایع 

حاملگی مولار پدیده ای شایع 

اغلب ما در زندگی این را تجربه کرده کرده ایم که گاهی شیرین ترین اتفاقات زندگی به تلخ ترین تجریبات ما تبدیل می شود. برون رفت از این دست بحران ها معمولا با احساس افسردگی...

سونوگرافی تعیین جنسیت

سونوگرافی تعیین جنسیت

یکی از شیرین ترین خاطرات در بین تمامی بانوان  ، مشخص شدن جنسیت جنین خود می باشد . تعیین جنسیت جنین قبل از تولد یکی از بهترین و احساسی ترین واکنش ها در سراسر جهان...

انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری

انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری

در دوران بارداری نگرانی های زیادی برای مادر و اطرافیان او وجود دارد و برخی از این نگرانی ها می توانند کمی ترسناک باشند. اما انجام انواع آزمایش غربالگری در دوران بارداری...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *