سونوگرافی سروش » سونوگرافی بارداری » تفسیر سونوگرافی بارداری 
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

تفسیر سونوگرافی بارداری 

تفسیر سونوگرافی بارداری یکی از علاقمندی های مادران باردار است. امروزه سونوگرافی بصورت ایمن انجام می شود و تهاجمی در آن صورت نمی گیرد.  بسیار دقیق است و جهت بررسی جنین مورد استفاده قرار می گیرد. به مرور زمان می توان با استفاده از آن خیلی از مشکلات جنین را پیش از موعد تشخیص داد. سونوگرافی باید هر سه ماه یکبار تکرار شود تا مادر و پزشک از سلامتی جنین اطمینان حاصل کنند. سونوگرافی سروش بهترین مرکز سونوگرافی در تهران است که انواع سونوگرافی و غربالگری های بارداری را انجام می دهد. در این مطلب به کمک دانش دکتر محمد زاده قصد داریم خواندن جواب سونوگرافی بارداری را به شما آموزش دهیم.

تفسیر سونوگرافی بارداری چگونه انجام می شود؟

مهم ترین دلیل برای تفسیر سونوگرفی بارداری

ساک بارداری حدودا ۴٫۵ هفته و محتویات نطفه درون ساک حدود ۵ هفته می توان مشاهده کرد. می توان جنین را در هفته پنجم الی ششم اندازه گیری کرد. چرا که اندازه ها در سونوگرافی در این محدوده زمانی قابل روئیت می باشد. همچنین سونوگرافی می تواند ناحیه حاملگی درون رحم و خارج رحم را مشخص کند.

قابلیت زیست پذیری جنین در روزهای اول حاملگی در حال خونریزی واژینال می توان تشخیص داد . ضربان قلب جنین حدود ۶ هفته به صورت کامل شنیده می شود . اگرچه ضربان قلب جنین شنیده شود یعنی ۹۵ درصد حاملگی با موفقیت همراه بوده است. سقط جنین اصولا با متغیر شدن شکل ساک بارداری و حضور نداشتن جنین یا ضربان قلب به وضوح دریافت می شود. ضربان قلب جنین در دوران بارداری اهمیت بسیاری دارد.

ضربان قلب معمولا در هفته ششم بین ۹۰ الی ۱۱۰ ضربان در دقیقه و در هفته نهم بین ۱۴۰ الی ۱۷۰ بین هفته پنجم الی هشتم کمتر از ۹۰ ضربان قلب در دقیقه خطر سقط شدن را افزایش می دهد. در حالی که بسیاری از خانم ها در روز ۱۴ تخمک گذاری نمی کنند به همین دلیل داده های سونوگرافی می بایستی با احتیاط گزارش داده شود . تشخیص سقط اصولا با  چندین سونوگرافی صورت می گیرد.

به طور مثال اگرچه سونوگرافی یک جنین ۷ میلی متری را مشاهده کرد ولی قادر نبود ضربان قلب آن را به صورت کامل تشخیص دهد در این زمان هفت الی ده روز بعد دو مرتبه سونوگرافی انجام می شود تا میزان خطا کاهش یابد. زمان آزمایش بارداری که مثبت بوده است هم جهت بررسی روز دقیق حاملگی مفید می باشد. سونوگرافی در ۳ ماهه اول قادر می باشد بارداری زود هنگام خارج از رحمی را به موقع تشخیص دهد.

تعیین کردن سن بارداری با تفسیر سونوگرافی بارداری

اندازه گیری بدن جنین می تواند سن بارداری را معکوس کند. بیمارانی که آخرین دوره قاعدگی خود را فراموش کرده اند این نوع اندازه گیری جهت تعیین سن جنین مورد نیاز می باشد. در ماه های بعد حاملگی اندازه گیری پارامترهای رشد کردن جنین را تعیین می کند. در سونوگرافی معمولاً اندازه گیری های زیر را انجام می دهند.

مقدار CRL

این اندازه گیری بین هفته هفتم تا هفته سیزدهم صورت می گیرد و سن دقیق جنین و بارداری را تعیین می کند. نکته مهم این است که زمان سن بارداری به وسیله پارامتر CRL قابل تشخیص است.

قطر سن جنین

قطر بین دو سمت سر جنین این سونوگرافی پس از هفته سیزدهم بارداری صورت می گیرد. از ۲٫۴ میلیمتر در هفته سیزدهم به حدود ۹٫۵ سانتی متر می رسد . کودکان گوناگون با یک وزن دور سرشان با هم متغیر می باشد.

طول استخوان ران FL

اندازه گیری بزرگ ترین استخوان بدن ثقلدر می باشد رشد طولی جینی را مشخص کند. مفید بودن آن تشابه قطر سر جنین است . از ۱٫۵ سانتی متر رشد جنین در هفته چهاردهم به حدود ۷٫۸ می رسد.

دور شکم جنین AC

در روزهای آخر حاملگی این اندازه گیری اهمیت بسیاری دارد . این بیشتر منعکس کننده سایز و وزن جنین می باشد تا سن جنین . این نوع اندازه گیری ها جهت کنترل روند رشد جنین اهمیت بسیاری دارد.

سایر اندازه گیری ها با تفسیر سونوگرافی بارداری

اندازه NT که همان مایع پشت گردن جنین می باشد

ساک بارداری GA

بررسی وزن جنین EFW

ضربان قلب جنین FHR

دکتر زهره محمدزاده
دکتر زهره محمدزاده
تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن 25 دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز گذراندن دوره های متعدد سالیانه رادیولوژی در تهران و سایر شهرها

مقالات مرتبط

سونوگرافی شکم چیست و چه کاربردی دارد؟

سونوگرافی شکم چیست و چه کاربردی دارد؟

سونوگرافی شکم چیست و چه کاربردی دارد؟ به طور کلی سونوگرافی های شکم نوعی تصویر برداری هستند که با کمک این تجهیزات پیشرفته و به روز تمام اندام های بدن به طور دقیق مورد...

فرق سونوگرافی آنومالی با ۳ بعدی

فرق سونوگرافی آنومالی با ۳ بعدی

در روش سونوگرافی آنومالی پزشک اعضای درونی جنین مثل قلب، مغز، کلیه، معده، اندازه ی دست ها و پاها و طول گردن جنین را بررسی می کند تا از روند طبیعی بودن رشد بدن جنین مطلع...

اهمیت آنومالی اسکن در بارداری

اهمیت آنومالی اسکن در بارداری

 اهمیت سونوگرافی آنومالی در دوران بارداری بسیار زیاد است چرا که تمامی اندام های مهم جنین در این سونوگرافی بررسی می شود. غربالگری آنومالی یک سونوگرافی شکمی است که به...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *