سونوگرافی سروش » سونوگرافی » سونوگرافی ترانس رکتال چیست و چگونه انجام می شود؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

سونوگرافی ترانس رکتال چیست و چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی ترانس رکتال چیست و چگونه انجام می شود؟ این سونوگرافی از امواج صوتی با انرژی بالا برای ایجاد تصاویری از اندام ها و بافت ها استفاده می کند. پزشکان از ترانس رکتال یا  TRUS برای تشخیص و درمان بیماری های پروستات استفاده می کنند. همچنین این نوع تصویربرداری می تواند به تشخیص کیست تخمدان، ناباروری و تومورها در زنان کمک کند.  اغلب به همراه بیوپسی سوزنی استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم با بهره گیری از دکتر محمدزاده پزشک متخصص سونوگرافی سروش بهترین سونوگرافی در غرب تهران این نوع سونوگرافی را بررسی کنیم.

سونوگرافی ترانس رکتال

سونوگرافی ترانس رکتال چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی ترانس رکتال یک روش با تهاجم کمتر است که از امواج صوتی برای بررسی اندام ها و بافت ها استفاده می کند. پزشکان اغلب از این نوع سونوگرافی برای بررسی غده پروستات در مردان استفاده می کنند. گاهی اوقات از TRUS برای مشاهده اندام های لگنی و تناسلی در زنان نیز استفاده می کنند. این روش را می توان یکی از دقیق ترین روش های تشخیصی برای بیماری های زنان معرفی کرد.

برای انجام این سونوگرافی از شما خواسته می شود شلوار مخصوص برای تصویربرداری بپوشید. این شلوار از ناحیه مقعد دارای یک برش است تا بتوان از آن طریق پروب را وارد مقعد کرد. پس از پوشیدن لباس از شما خواسته می شود که به پهلو دراز بکشید و زانوهای خود را به سمت سینه خم کنید. پزشک متخصص یک پروب پوشیده با پلاستیک یا سیلیکون را وارد مقعد می کند. این کار ممکن است ناخوشایند به نظر برسد اما بیمار دردی را احساس نمی کند. اندازه این پروب به اندازه یک انگشت است، بنابراین از نظر اندازه نگران نباشید.

این کاوشگر امواج صوتی پرانرژی اطراف پروستات تولید می کند. این امواج از طریق راست روده شما عبور می کنند و از سایر اندام ها و بافت ها می گذرند. پس از اینکه پزشک کاوشگر را در موقعیت مکانی صحیح قرار داد، تصاویری از اندام‌ ها و بافت‌ های شکمی شما بر روی مانیتور نمایش داده می شود. این روش معمولاً ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد و نیازی به بستری ندارد.

چه کسانی نیاز به انجام این سونوگرافی دارند؟

یافته های غیر طبیعی در معاینه دیجیتال رکتال

زمانی آزمایش خونی سطح بالایی از PSA را در خون بیمار نشان دهد.

بیماری های سرطانی یا غیرسرطانی پروستات که نیاز به درمان دارند.

مشکلات باردار شدن و ناباروری

مشکلات مربوط به اندام های لگنی در زنان

علائم سرطان پروستات، مانند مشکل در ادرار کردن

این سونوگرافی چه مشکلاتی را تشخیص می دهد؟

بزرگ شدن پروستات

پروستات ملتهب

سرطان پروستات

کیست در اندام های تناسلی شما

مسائل مربوط به ناباروری در زنان

مشکلات مربوط به دستگاه تناسلی زنان مانند سرطان

سرطان رکتوم

سرطان مقعد

آمادگی قبل از سونوگرافی ترانس رکتال

قبل از سونوگرافی ترانس رکتال، پزشک در مورد سابقه سلامتی شما می پرسد. اگر چیزهایی مانند موارد زیر وجود دارد به آن ها اطلاع دهید:

آلرژی به داروها

بیماری های قلبی

شرایط ریوی

اگر قبل از عمل جراحی آنتی بیوتیک مصرف می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است دستورالعمل های خاصی را به شما بدهد. برای مثال، ممکن است از شما بخواهد:

از مصرف آسپرین و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن خودداری کنید.

مصرف داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید.

همچنین ممکن است از شما بخواهد که یک تا چهار ساعت قبل از TRUS تنقیه کنید. تنقیه به پاکسازی کولون و رکتوم شما کمک می کند.

مراقبت های بعد از سونوگرافی ترانس رکتال

حداقل تا سه روز پس از سونوگرافی ترانس رکتال از مصرف هر گونه آسپرین یا NSAID خودداری کنید.

اگر در طول TRUS بیوپسی انجام دهید، پزشک بیوپسی را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می فرستد. زمان آماده شدن نتایج برای بررسی آن می بایست به پزشک مراجعه کنید.

خطرات یا عوارض سونوگرافی ترانس رکتال برای آقایان

خون در منی

خون در ادرار

اختلال نعوظ

عفونت

درد هنگام ادرار کردن

خونریزی از رکتوم

دکتر زهره محمدزاده
دکتر زهره محمدزاده
تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن 25 دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز گذراندن دوره های متعدد سالیانه رادیولوژی در تهران و سایر شهرها

مقالات مرتبط

سونوگرافی لگن چیست؟

سونوگرافی لگن چیست؟

سونوگرافی لگن چیست؟ سونوگرافی لگن ابزاری برای تشخیص گسترده است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از قسمت داخلی بدن استفاده می‌کند. این یک روش غیر...

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟ به طور کلی می‌توان گفت سونوگرافی رحم برای تشخیص بیماری های رحم و ضمائم آن نظیر کیست تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم و... مورد...

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟ فناوری سونوگرافی 4 بعدی شبیه به سونوگرافی دو بعدی سنتی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از داخل بدن استفاده می‌کند. با...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *