سونوگرافی سروش » سونوگرافی ترانس رکتال
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

سونوگرافی ترانس رکتال

برخی از مردان میانسال با مرور زمان در ادرار کردن خود دچار مشکل می شوند و یا اینکه علائم دیگری درآنها دیده می شود که از جمله آن می توان به زور زدن در هنگام ادرار  اشاره کرد و یا اینکه ادرار آنها به طور کامل خارج نمی شود  و به همین دلیل مجبور می شوند در هنگام خواب به دفعات متعدد از خواب بیدار شده و برای تخلیه مثانه خود اقدام کنند.ای نشانه ها می تواند در اثر بزرگی پروستات به وجود آمده باشد .

غده پروستات چیست؟

پرستات عضوی از اندام مردانه در قسمت خروجی مثانه می باشد و به اندازه یک گردوی کوچک است .پروستات در دو مرحله بلوغ و بعد از سی پنج سالگی در مردان بزرگ می شود . زمانی که پروستات به اندازه غیرطبیعی رشد  کند گردن مثانه دچار گرفتگی شده و در خارج شدن ادرار اختلال به وجود می آید. دلیل بزرگ شدن پروستات با بالا رفتن سن هنوز مشخص نیست.

زمانی که بیمار به پزشک مربوطه مراجعه می کند بعد از انجام سونوگرافی و روش های تشخیصی دیگر مقدار بزرگی پروستات مشخص می شود که  در این مرحله روش درمانی طبق نظر پزشک آغاز خواهد شد.

 

سونوگرافی ترانس رکتال

 نشانه های بزرگی خوش خیم پروستات

  • کم شدن پرش ادرار
  • قطع و وصل شدن ادرار
  • تکرر ادرار
  • کم شدن مقدار ادرار

که البته این علائم در افراد مختلف بوده و به شکل خفیف و یا شدید دیده می شود.که ممکن است برخی از اقدامات مانند مصرف برخی از داروها و برخی فعالیت ها  در شدت  این علائم تاثیر گذار باشند.

 

روشهای تشخیصی

معمولا در اولین اقدام برای تشخیص بزرگی پروستات سونوگرافی تجویز می شود و در غیر این صورت آزمایش های تکمیلی مانند اندازه گیری و آزمایش PSA خون ، اندازه گیری سرعت پرش ادراری با دستگاه نوار مثانه  و … صورت خواهد گرفت.

 

سونوگرافی ترانس رکتال

تنها با تشخیص صحیح و به موقع بیماری پروستات می توان  از مشکلات جسمی و روحی آن جلوگیری کنیم.امروزه سونوگرافی ترانس رکتال به عنوان تنها روش قابل اعتماد و آسان در تشخیص صحیح ساختمان بافت پروستات و کشف سرطان پروستات حتی  در مراحل بسیار اولیه به کار می رود.

رشد خوش خیم پروستات در مردان بالای ۴۰ سال است. این عارضه همچنان با گذشت سن به عنوان مثال ۸۰ سالگی حدودا به ۸۸% می رسد.

چگونه می توان اندازه پروستات را تعیین کنید؟

راه آسان اندازه گیری ابعاد پروستات (بررسی سونوگرافیک از طریق داخل راست روده) با این روش اندازه واقعی،طبیعت غده و شکل آن مشخص می شود. این عمل با به کارگیری وسیله ای به اندازه انگشت دست انجام می شود که بدون درد در داخل راست روده قرار می گیرد.

 

با تشکر مدیریت سایت سروش سونوگرافی غرب تهران

 

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز

مقالات مرتبط

سونوگرافی ریه در کودکان

سونوگرافی ریه در کودکان

شایعترین پروپی که برای تصویربرداری سونوگرافی از ریه استفاده می شود ، شامل پروپ منجنی یا پروپ دارای آرایه فازی با فرکانس ۳٫۵-۵ مگاهرتز است . پروپ های خطی صرفا برای بررسی...

تشخیص تنبلی تخمدان با سونوگرافی

تشخیص تنبلی تخمدان با سونوگرافی

شاید شما هم در روند زندگی خود به اختلالات غیر طبیعی مانند از دست دادن دوره های قاعدگی، رشد موهای زائد مانند مردان، عدم بارداری و... را تجربه کرده اید. متأسفانه باید...

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی سینه

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی سینه

زمان انجام سونوگرافی سینه سونوگرافی در حال حاضر، بهترین روش برای تشخیص کیست های پستان است که به صورت توده های توپر و سفت مشاهده خواهند شد. شاید اولین تصور خانم ها در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *