سونوگرافی سروش » سونوگرافی » سونوگرافی پستان
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

سونوگرافی پستان

سونوگرافی پستان چیست و در چه مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ سونوگرافی پستان نوعی آزمایش تصویربرداری بوده که ممکن است پزشک برای بررسی تومورها یا سایر ناهنجاری ها و بیماری های پستان آن را به دلیل استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر دقیق از داخل سینه تجویز کند. سونوگرافی پستان از پروبی که اولتراسوند با فرکانس پایین و با شدت بالا در ناحیه موردنظر منتشر کرده استفاده می‌کند.

دلایل انجام سونوگرافی پستان

سونوگرافی پستان معمولا بعد از ماموگرافی و برای رسیدن به نتیجه قطعی تر انجام می‌شود و زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که پزشک به ناهنجاری هایی که در ادامه بیان می‌کنیم مشکوک بوده و یا موارد ذکرشده را مورد ارزیابی قرار دهد:

 • وجود توده سینه
 • ترشح غیر معمول از نوک پستان
 • ناحیه حساس یا دردناک در سینه
 • تغییر در بافت یا ظاهر پوست نوک پستان
 • ارزیابی دقیق نتایج ماموگرافی سینه
 • تشخیص کیست پستان
 • ارزیابی بافت سینه در دوران بارداری و شیردهی  

نحوه انجام سونوگرافی سینه

برای انجام سونوگرافی نیاز است ابتدا شما روی تخت به پشت دراز کشیده و لباس های خود را از کمر به بالا درآورید. پزشک پس از قرار دادن یک ژل شفاف روی سینه برای انتقال بهتر امواج فراصوت، مبدل دستگاه سونوگرافی را روی سینه حرکت می‌دهد. مبدل امواج صوتی با فرکانس بالا را ارسال و دریافت می‌کند تا تصاویری از داخل سینه شما روی مانیتور ایجاد شود. این آزمایش ممکن است در برخی موارد تا ۳۰ دقیقه نیز طول بکشد. کیست ها و تومورها به صورت نواحی تیره در اسکن ظاهر می‌شنوند. البته در سونوگرافی کالر داپلر این تصاویر رنگی هستند. ممکن است از دستگاه سونوگرافی برای برداشتن نمونه بافت با سوزن و مطلع شدن از سرطانی تومور نیز استفاده شود.

مزایا انجام سونوگرافی پستان

انجام سونوگرافی پستان مزایایی دارد که در ادامه میخواهیم به آن ها اشاره کنیم:

 • دردناک نبودن سونوگرافی
 • دریافت تصویر واضح از بافت های نرم
 • روشی غیر تهاجمی
 • تشخیص احتمال ابتلا به سرطان سینه
 • عدم استفاده از اشعه یونیزان
 • روش تکمیلی برای سایر روش های تصویربرداری مانند ماموگرافی
سونوگرافی پستان

تفاوت سونوگرافی و ماموگرافی

سونوگرافی در برخی موارد برای تکمیل و تشخیص نتایج ماموگرافی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما به طور کلی این دو با هم تفاوت هایی دارند که قصد داریم آنها را بیان کنیم. تفاوت هایی مانند:

 • در انجام سونوی سینه امواج صوتی با فرکانس بالا و در انجام ماموگرافی سینه اشعه ایکس با دوز کم استفاده می‌شود.
 • ماموگرافی سینه تصاویری از بافت داخلی پستان ها و سونوی پستان تصاویر واضحی از بافت نرمال سینه یا وجود توده سفت و مایع را نمایش می‌دهند.
 • یکی دیگر از تفاوت های این دو سن مورد استفاده بوده یعنی سونوگرافی سینه در زنان کمتر از ۴۰ سال نتیجه بهتری داشته و ماموگرافی سینه در زنان بالای ۴۰ سال اولویت انجام دارد.

بهترین زمان انجام سونوگرافی پستان

بهترین زمان انجام سونوگرافی پستان بعد از اتمام دوران پریود به دلیل افت سطح هورمون ها و تورم و افتادگی سینه ها و امکان تشخیص راحت تر توده می‌باشد. لازم به ذکر است انجام سونوگرافی در هر سنی بلامانع بوده و به دلیل عدم استفاده از اشعه در زنان باردار و شیرده نیز می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. پیشنهاد می‌کنیم برای انجام سونوگرافی پستان به بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مراجعه کنید.

هزینه سونوگرافی پستان چقدر است؟

هزینه انجام چنین تصویر برداری های در مراکز مختلف رادیولوژی به دلیل کیفیت دستگاه و تجهیزات و عوامل دیگری متفاوت است. البته که جای نگرانی در این باره وجود ندارد چرا که بسیاری از بیمه های طرف قرار داد پوشش مالی در این مورد دارند و به همین خاطر می توانید از مزایا آن بهره مند شوید.

برخی از فاکتور های تاثیر گذار در برآورد هزینه سونوگرافی پستان عبارت اند از:

 • میزان تخصص، مهارت، تجربه و شهرت رادیولوژیست
 • موقعیت مکانی سونوگرافی
 • میزان کمیت و کیفیت دستگاه و تجهیزات مورد نیاز
 • سونوگرافی از هر یک سینه یا هر دو
دکتر زهره محمدزاده
دکتر زهره محمدزاده
تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن 25 دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز گذراندن دوره های متعدد سالیانه رادیولوژی در تهران و سایر شهرها

مقالات مرتبط

سونوگرافی لگن چیست؟

سونوگرافی لگن چیست؟

سونوگرافی لگن چیست؟ سونوگرافی لگن ابزاری برای تشخیص گسترده است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از قسمت داخلی بدن استفاده می‌کند. این یک روش غیر...

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟

در سونوگرافی رحم چه مواردی مشخص می‌شود؟ به طور کلی می‌توان گفت سونوگرافی رحم برای تشخیص بیماری های رحم و ضمائم آن نظیر کیست تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم و... مورد...

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟

سونوگرافی چهاربعدی چیست؟ فناوری سونوگرافی 4 بعدی شبیه به سونوگرافی دو بعدی سنتی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از داخل بدن استفاده می‌کند. با...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱ دیدگاه
 1. ز ح

  خوب بود سپاس

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *