سونوگرافی سروش » سونوگرافی » فوائد سونوگرافی
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

فوائد سونوگرافی

فوائد سونوگرافی

سونوگرافی یکی از مهم ترین راه های تشخیصی می باشد که می تواند روش درمانی استفاده شده را مطمئن تر کند.امروزه سونوگرافی در تشخیص بسیاری از بیماری ها کارساز می شود و همچنین در دوران بارداری می تواند مشکلات مربوط به جنین را مشخص کند.در دوران بارداری انجام چندین سونوگرافی در هفته های مختلف تجویز می شود.

پیش از آنکه سونوگرافی ابداع شود تصویر برداری از روش های قدیمی و یا با اشعه ایکس انجام می شد در صورتی که مقداری از اشعه ایکس در تصویر برداری برای افراد آسیب رساننده نیست اما با گذشت زمان و استفاده بیش از حد آنها می تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد.برای مثال خانم های باردار به هیچ عنوان نمی توانند از اشعه ایکس در این دوران استفاده کنند  زیرا  علاوه بر آسیب رساندن به مادر سلامتی جنین را تحت تاثیر قرار می دهد واحتمال ناهنجاری های مادرزادی،شانس سقط جنین در همان ماه های اول بارداری ،مشکلات در دید و تاخیر رشد و یا انواع سرطان خون بالا می رود.ولی امروزه با استفاده از سونوگرافی چند باره در دوران بارداری  وضعیت سلامت جنین چک می شود.

 

فوائد سونوگرافی

محدودیت هایی که در رادیولوژی با اشعه ایکس وجود داشته است با ایجاد سونوگرافی از بین رفت برای مثال تشخیص دادن تومورهای پر از کیست ها و حفره های تو خالی و بررسی بافت های نرم مانند کبد و کلیه تخمدان امکان پذیر شد.

برخی از تصویر برداری ها هستند که در کنار سونوگرافی تجویز می شوند و تصویر های مکمل هستند و در صورتی که پزشک مربوطه چندین تصویربرداری را تجویز می کند مسلما برای تشخیص دقیق تر بیماری مورد نظر خواهد بود .

از دیگر مزایای سونوگرافی کم هزینه بودن آن است باید بدانید که همیشه روش های پرهزینه تشخیصی نمی تواند بهترین روش باشد .بهتر است در صورت تجویز پزشک مطیع باشید  و با آمادگی لازم برای سونوگرافی اقدام کنید.

 

با تشکر مدیریت سایت سروش سونوگرافی غرب تهران

 

دکتر زهره محمدزاده
دکتر زهره محمدزاده
تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن 25 دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیراز گذراندن دوره های متعدد سالیانه رادیولوژی در تهران و سایر شهرها

مقالات مرتبط

سونوگرافی تومور سینه چگونه انجام می‌شود؟

سونوگرافی تومور سینه چگونه انجام می‌شود؟

سونوگرافی تومور سینه چگونه انجام می‌شود؟ سرطان سینه یکی از شایع ترین انواع سرطان در زنان است و تشخیص زودهنگام آن برای درمان موفقیت آمیز بسیار مهم است. سونوگرافی تومور...

سونوگرافی NT چیست و چگونه انجام می‌شود؟

سونوگرافی NT چیست و چگونه انجام می‌شود؟

سونوگرافی NT چیست و چگونه انجام می‌شود؟ اگر به تازگی متوجه شده اید که باردار هستید، حتماً به فکر غربالگری های سه ماهه اول و سه ماهه دوم می‌باشید تا از روند رشد فرزند...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *