سونوگرافی سروش » سونوگرافی » آیا ممکن است سونوگرافی در تشخیص جنسیت نوزاد اشتباه کند؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

آیا ممکن است سونوگرافی در تشخیص جنسیت نوزاد اشتباه کند؟

آیا ممکن است سونوگرافی در تشخیص جنسیت جنین اشتباه کند؟ بسیاری از مادران باردار نگران این هستند که در سونوگرافی که به منظور تشخیص جنسیت انجام داده اند خطا وجود داشته باشد  و تشخیص جنسیت کودک اشتباه بوده باشد. در سونوگرافی از اسکن دستگاه تناسلی نوزاد برای تشخیص جسنیت استفاده می شود  و زمانی که اسکن بررسی می شود سونوگرافیست می تواند تشخیص دهد که نوزاد متولد شده پسر است یا دختر . اما احتمال خطا در سونوگرافی به خصوص در ماه های اول که برای تعیین جنسیت مراجعه می کنید وجود وارد برخی از دلایلی که باعث می شود در سونوگرافی اشتباه به وجود بیاد در مطلب زیر توضیح داده شده است .

سونوگرافی تشخیص جنسیت جنین1
سونوگرافی تشخیص جنسیت جنین

زمان مناسب برای سونوگرافی

بین هفته هجدهم تا بیستم بارداری بهترین زمان  در دوران بارداری برای تعین جنسیت جنین می باشد  . سونوگرافی هایی که پیش از این برای مادران انجام  می شود معمولا بر اساس جهت دستگاه تناسلی معین می شود در صورتی که تشخیص باید بر مبنای  شکل دستگاه تناسلی خارجی باشد و همچنین سونوگرافی های بعد از این مدت به نتیجه دقیقی منجر نمی شود .

تجهیزات

دستگاه های که در سونوگرافی استفاده می شود ممکن است قدیمی باشند .احتمال خطا در این دستگاه ها بیشتر می باشد.

موقعیت قرار گیری جنین

در صورتی که  نوزاد در موقعیت بریچ باشد، تشخیص جنسیت او دشوار خواهد بود. موقعیت بریچ وضعیتی است که در آن پاها در هم پیچیده شده و دست‌ها نزدیک آلت تناسلی قرار دارند.

تجربه

می توان با یک مثال نقش تجربه سونوگرافیست را در تعیین جنسیت بیان کرد برخی اوقات بند ناف لای پاهای نوزاد قرار می گیرد که ممکن است با جنین پسر به اشتباه گرفته شود اما در صورتی که سونوگرافیست با تجربه باشد می تواند این موقعیت را تشخیص دهد  و احتمال خطا کمتر خواهد شد.

وزن مادر

در زنان بارداری که اضافه وزن وجود دارد کیفیت تصاویر ونوگرافسی مقداری پایین می آید  و روند اسکن با مشکل رو به رو می شود.

برخی خانواده ها زمانی که بعد از تولد فرزندشان متوجه سونوگرافی اشتباه می شوند مقداری غم و اندوه به سراغشان می آید زیرا آنها به مدت چندین ماه تصور دیگری از فرزند خود داشته اند و برای جنسیت مورد نظر خود تدارکات لازم را دیده بودند و ممکن است که در روحیه آنها تاثیر منفی گذاشته شود.پس در انتخاب مرکز سونوگرافی خود دقت کنید.

اشتباه سونوگرافی در تعیین جنسیت دختر

پیش تر در مورد زمان انجام سونوگرافی صحبت کردیم. اینکه شما زودتر از ۱۲ هفتگی سونوگرافی را انجام دهید، احتمال تشخیص اشتباه جنسیت در سونوگرافی وجود دارد. هفته ۱۳ بارداری به بعد می تواند نتایج دقیق تری برای تشخیص جنسیت جنین بدهد اما همچنان امکان خطا وجود دارد. علت این اشتباهات در تشخیص جنسیت غالباً برای دختر بیشتر است و دلیل آن نیز ناشی از زاویه قرارگیری او در شکم مادر است.

بهتر است سونوگرافی را هفته های ۱۸ بارداری به بعد هم تکرار کنید. از پزشک بخواهید این سونوگرافی را در چند مرحله انجام دهد تا از جنسین فرزند خود مطمئن شوید.

اشتباه تشخیص جنسیت جنین در سونوگرافی
اشتباه تشخیص جنسیت جنین در سونوگرافی

اشتباه سونوگرافی در تعیین جنسیت پسر

تشخیص اشتباه جنسیت جنین در سونوگرافی می تواند ناشی از اندازه بدن مادر باشد. مادرانی که اضافه وزن دارند و یا توده بدنی و چربی زیادی در ناحیه شکم دارند، احتمال تشخیص اشتباه در سونوگرافی برای آنها بالاست. چرا که این توده ها مانع تشخیص صحیح جنسیت جنین می شوند. بر خلاف آن در مادرانی که لاغر هستند به راحتی و با درصد اشتباه کمتری می توان جنسیت جنین را تشخیص داد.

جالب است بدانید اشتباه در سونوگرافی های چند قلویی هم امکان پذیر است. معمولاً زاویه قرارگیری دوقلوها بسیار نزدیک به هم است. به همین دلیل نمی توان جنسیت آنها را به راحتی تشخیص داد. به همین دلیل انجام سونوگرافی در چند مرحله توصیه می شود.

علاوه بر مواردی که در مورد تشخیص اشتباه جنسین جنین در سونوگرافی گفتیم، دلایل دیگری نیز وجود دارند. وجود برخی اختلالات در ناحیه تناسلی مادر که خیلی کم اتفاق می افتد. تعداد کمی از مادران هستند که این مشکل را دارند و بیشتر زمینه ارثی دارد.

تشخیص اشتباه جنسیت جنین در سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی یکی از دقیق ترین سونوگرافی ها برای تشخیص جنسیت جنین است. هدف از انجام این سونوگرافی، تشخیص ناهنجاری در جنین است. درصد خطا در این نوع سونوگرافی ۵ درصد است که با توجه به شرایط جسمی مادر و موقعیت قرار گیری جنین می تواند اشتباه جنسیت را تشخیص دهد.

تشخیص اشتباه جنسیت در هفته ۱۸

تشخیص غلط جنسیت جنین در سونوگرافی ۱۸ هفتگی کم است. بسیاری از مادران با توجه به علائم خود فکر می کنند که فرزند آنها پسر است، در حالی که تشخیص سونوگرافی دختر است. به همین دلیل به تشخیص سونوگرافی شک می کنند. علائم بارداری نمی توانند نشانه درستی بر پسر یا دختر بودن باشند. چرا که این علائم از مادری به مادر دیگر فرق دارند.

احتمال اینکه در سه ماهگی تشخیص اشتباه باشد چیزی حدود ۸۰ درصد است. در عین حال احتمال اینکه در ۱۸ هفتگی جنسیت اشتباه تشخیص داده شده باشد، خیلی کم است. مگر اینکه زاویه جنین به گونه ای باشد که متخصص سونوگرافی قارد به تشخیص نباشد. در چنین شرایطی متخصص از شما می خواهد دقایق یا ساعاتی بعد برای انجام مجدد سونوگرافی مراجعه کنید.

سوالات متداول

با تشکر مدیریت سایت سروش مرکز رادیولوژی و سونوگرافی غرب تهران

دکتر زهره محمدزاده

دکتر زهره محمدزاده

تحصیلات دکتری عمومی از سال ۱۳۶۴ لغایت ۱۳۷۱، دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ درجه دکتری عمومی در سال ۱۳۷۱ طرح لایحه خدمت نیروی انسانی در منطقه محروم کلات نادری خراسان، آذر ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۷۳ دوره رزیدنتی تخصصی رادیولوژی سونوگرافی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهر ۱۳۷۴ لغایت بهمن ۱۳۷۷ اخذ درجه دکتری تخصصی در رشته رادیولوژی سونوگرافی خدمت طرح ضریب K در شهرستان قوچان خراسان مرکزی گذراندن ۱۵ دوره بازآموزی کنگره رادیولوژی سونوگرافی انجمن رادیولوژی ایران از سال ۱۳۷۹ لغایت ۱۳۹۴ گذراندن دوره های متعدد کنگره های بیماری زنان و مامایی و Breast گذراندن دوره ویژه ماموگرافی در تهران و مشهد گذراندن کنگره رادیولوژی شیرازمتخصص رادیولوژی و سونوگرافی

مقالات مرتبط

آیا سونوگرافی برای جنین ضرر دارد ؟

آیا سونوگرافی برای جنین ضرر دارد ؟

یکی از بیشترین درخواست های سونوگرافی ، سونوگرافی دوران بارداری است که می توان آن را به سونوگرافی سه ماهه اول بارداری ، سه ماهه دوم و سه ماهه سوم بارداری تقسیم کرد ....

سونوگرافی

سونوگرافی

سونوگرافی یک آزمایش تشخیصی پزشکی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا یا امواج اولتراسوند برای ایجاد تصاویری از بافت‌ها، غدد، اندام‌ها و جریان خون یا مایع در بدن استفاده...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *